اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

کوچکترین قورباغه‌های دنیا کشف شد

مجموعه : مجله خبری روز
کوچکترین قورباغه‌های دنیا کشف شد
گروهی از زیست شناسان موفق شدند یکی از کوچکترین قورباغه های دنیا را در بخش شمالی جزیره بورنئو کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این قورباغه کوچک شمال جزیره بزرگ بورنئو که در کشورهای بورنئی، مالزی و اندونزی تقسیم می شود کشف شده است.

ابعاد این قورباغه کمتر از 15 میلیمتر بوده و از خانواده Microhylidae است که با عنوان "میکرو قورباغه" نیز شناخته می شوند.

این دوزیست کوچک را دو زیست شناس موسسه تنوع زیستی و حفاظت محیط زیست دانشگاه ساراواک مالزی و مرکز زیستی گریندل و موزه هامبورگ کشف کردند.

"ایندرانیل داس" که رئیس پروژه تحقیقات درباره دوزیستان گمشده دنیا است یکی از این دو دانشمند است.

این میکرو قورباغه ها حتی از 100 سال قبل در کلکسیونهای موزه ها دیده شده اند اما دانشمندان تاکنون توانسته اند اشکال جوان این قورباغه را پیدا کنند. اکنون برای اولین بار محققان موفق شدند نمونه بزرگسال این گونه را هم شناسایی کنند.

این قورباغه تازه کشف شده که Microhyla nepenthicola نامیده می شود نام خود را از گیاه گوشتخوار Nepenthes ampullaria گرفته است. چرخه حیات این قورباغه کوچک به شدت به این گیاه پیونده خورده است.

 
به طوری که این میکرو قورباغه تخمهای خود را در ورقه های زیرین این گیاه که خاستگاه اصلی آن بورنئو و جنوب شرق آسیا است می ریزد. به این ترتیب زمانی که بچه قورباغه ها متولد می شوند در آب داخل گیاه رشد می کنند.

براساس گزارش National Geographic، تاکنون 30 گونه از میکرو قورباغه ها در دنیا شناسایی شده اند اما گونه ای که اکنون در بورنئو کشف شده کوچکترین قورباغه ای است که در آسیا، اروپا و آمریکا دیده شده است.

ابعاد نمونه نر این قورباغه کوچک بین 6/10 تا 8/12 میلیمتر و کوچکتر از نوک یک مداد است.