اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

کیک خونه-سفارش آنلاین کیک تازه خانگی

کیک خونه-سفارش آنلاین کیک تازه خانگی

حفظ آبروی غرب با مذاکرات تهران و گروه وین

مجموعه : مجله خبری روز
حفظ آبروی غرب با مذاکرات تهران و گروه وین
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت و به گزارش فردا، علی اکبر صالحی به اهمیت تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران اشاره کرد و اظهار داشت: ایران به فعالیت غنی سازی 20درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران که کاربردی پزشکی و درمانی دارد،همچنان ادامه می دهد.

وی درپاسخ به پرسشی در باره مذاکرات آینده بین ایران و گروه وین (آمریکا، فرانسه، روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی) گفت:تا این لحظه هیچ پاسخ رسمی از آنها دریافت نکرده ایم؛ واکنش هایی که در رسانه ها مطرح است ، رسمی نیستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: آنها آماده ورود به مذاکرات هستند و ما نیز اعلام کرده ایم که آماده ورود به مذاکرات حتی همین امروز هستیم، اما بدون پیش شرط و براساس بیانیه تهران؛ از این رو منتظر خواهیم ماند اما این بدان معنا نیست که صرفا منتظربمانیم و کاری صورت ندهیم بلکه همزمان به تولید سوخت در ایران ادامه خواهیم داد.

صالحی درپاسخ به این سئوال ، اگر سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران در اختیارایران قرار گیرد آیا تهران آماده خواهد بود که موضوع غنی سازی در سطح 20 درصد را مورد بحث قرار دهد؟ خاطرنشان کرد: ما همان اول اعلام کردیم که نمی خواستیم غنی سازی درسطح 20 درصد انجام دهیم و همه جهان این موضوع را می داند.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: یک سال پیش به آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور تهیه سوخت برای راکتور تهران نامه نوشتیم اما دولت هایی که آمادگی تولید این سوخت را داشتند شروط غیرقابل قبولی را مطرح کردند.

** حفظ آبروی غرب با آغاز مذاکرات تهران و گروه وین
صالحی تصریح کرد: ما 20 سال پیش سوخت راکتور تهران را بدون هیچ شروطی و با پرداخت پول دریافت کردیم اما اکنون یک پرونده جعلی تحت عنوان موضوع هسته ای بوجود آورده اند که ما آن را ساختگی و سیاسی می دانیم – و بر اساس آن شروط غیرقابل توجیه وغیرمنطقی را مطرح کرده اند و به همین دلیل مذاکرات تامین سوخت متوقف شد.

وی گفت: فکر می کنیم که گروه وین وارد مذاکرات شود ، این راهی برای خروج از بن بست و حفظ آبروی غرب است و البته به نفع هر دوطرف خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما وارد غنی سازی 20 درصد اورانیوم شدیم زیرا بر ما تحمیل شد.

** غنی سازی اورانیوم حق ایران است
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: غنی سازی اورانیوم نه در سطح 20 درصد بلکه با هر درجه ای برای امور صلح آمیز حق ایران است و ما مطابق میثاق های بین المللی متعهد شده ایم که حقوق خود را در چارچوب فعالیت صلح آمیز در زمینه فناوری هسته ای حفظ کنیم و این حق ما است و اما قبلا اعلام کردیم که قصد نداریم همه اورانیوم خود را به 20 درصد تبدیل کنیم زیرا ما احتیاجی به این مقدار نداریم فقط آن را برای راکتور تحقیقاتی تهران می خواهیم.

** احتمال ساخت راکتور دیگرنظیر راکتور تهران
صالحی خاطرنشان کرد: شاید ایران راکتور دیگری نظیر راکتور تهران بسازد، تا بتوان رادیو دارو برای بیماران بویژه بیماران سرطانی تولید کرد .

وی تصریح کرد: طراحی این نیروگاه را از چند ماه پیش آغاز کرده ایم اما مکان آن را هنوز مشخص نکرده ایم.

** آمریکا آماده همکاری باشد؛ مذاکره خواهیم کرد
رئیس سازمان انرژی اتمی درپاسخ به این سئوال، اگر آمریکا آماده همکاری باشد آیا ایران وارد مذاکرات با واشنگتن می شود و یا آماده فعالیت مشترک با آمریکا در زمینه هسته ای از جمله ساخت نیروگاه ها ، غنی سازی و ایجاد شرکت های مشترک است؟ تصریح کرد: این یک سئوال فرضی است، اما اگر آمریکایی ها آماده باشند با ایران وارد مذاکره ایجاد شرکت های مشترک برای ساخت نیروگاه های اتمی و ایجاد کنسرسیوم برای تولید سوخت شوند ما آماده هستیم و وارد شراکت با آنها می شویم و این را قبلا هم اعلام کرده ایم اما مذاکرات سیاسی چیز دیگری است و به تصمیم گیران در امور سیاسی بازمی گردد.

** تولید نسل های جدید سانتریفیوژها
صالحی در باره این اظهارات مسوولان آژانس بین المللی انرژی اتمی که چندی پیش اعلام کردند ایران راه اندازی دستگاه های نسل جدید سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده است؛ تصریح کرد: ما وارد تولید نسل جدیدی از سانتریفیوژها شده ایم که هم اکنون در مرحله آزمایش و نه تولید است.

معاون رئیس جمهوربا بیان اینکه ما این مساله را قبلا اعلام کرده ایم و چیز جدیدی نیست؛ اظهار داشت: ما به حمد خداوند دستاوردهای بزرگی را در زمینه تولید نسل های جدیدی از سانتریفیوژها محقق کرده ایم اما فعلا همه آنها در مرحله آزمایش می باشد و ممکن است مرحله آزمایش ظرف یک تا سه سال طول بکشد تا اینکه به درجه ای برسیم که بتوانیم تولید را به شکل صنعتی انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد:تزریق یواف 6 به دستگاه های نسل جدید هم اکنون انجام می شود اما در سطح آزمایشی ونه برای تولید صنعتی .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این سانتریفیوژها شامل نسل دوم و سوم است و به لحاظ علمی و تحقیقاتی نیز توانایی تولید نسل های آینده نیز فراهم خواهد شد.

**موافقت روسیه با ایجاد شرکت مشترک برای بهره برداری از نیروگاه بوشهر
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره جزییات پیشنهادات ایران به روسیه درخصوص تشکیل کنسرسیوم مشترک برای تولید سوخت هسته ای و پاسخ روسیه به این مساله گفت: پیشنهادات زیادی به روسیه ارایه کرده ایم از جمله پیشنهاد ایجاد شرکتی برای راه اندازی بوشهر، با وجود اینکه ما تجارب و مهارت داریم اما ترجیح می دهیم که شرکتی مشترک را ایجاد کنیم تا از تجارب و مهارت های روس ها هم استفاده کنیم؛ و روس ها به طور اصولی با تاسیس شرکت مشترک موافقت کرده اند.

**مذاکره با روس ها برای تولید مشترک سوخت هسته ای
صالحی در باره تولید سوخت هسته ای بطور مشترک با روسیه اظهار داشت: توافقنامه ای با روس ها برای تضمین تامین سوخت بوشهر برای 10 سال داریم و ما علاوه بر این وارد مذاکرات مقدماتی واصولی با روس ها به منظور تولید سوخت بطور مشترک شدیم زیرا ما امکاناتی در ایران و روس ها هم امکانات گسترده ای دارند.

وی خاطرنشان کرد : ما در صدد هستیم سوخت را زیر نظر روس ها وتحت لیساس روسیه تولید کنیم و در همین ارتباط بخشی از سوخت می تواند در اراضی روسیه و بخشی از آن در ایران تولید شود .
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: تا این لحظه پاسخ روس ها به پیشنهاد ایران مثبت بوده اما هرگونه پاسخ جامع و کامل به مذاکرات آتی و مطالعه بیشتر نیازمند است و منتظریم تا به حمد خداوند نشانه های مثبتی که از طرف روس ها وجود دارد منجر به امضای توافقنامه شود.

صالحی درپاسخ به این سئوال، در صورت موافقت روسیه با پیشنهاد تولید سوخت بطور مشترک،مساله غنی سازی در ایران چگونه خواهد بود؛ اظهار داشت: ایران به غنی سازی ادامه خواهد داد، به این صورت که فرض کنیم ایران نیازمند 100 میله سوخت می باشد، ممکن است روسیه 70 میله سوخت تولید کند و ما هم در خاک خود 30 میله سوخت تولید کنیم اما تحت نظارت روسیه که این امر مساله مهمی است.

**احتمال ساخت مکان جدید غنی سازی در سال آینده
رئیس سازمان انرژی اتمی در باره تعیین مکان های جدیدی برای غنی سازی اورانیوم درایران گفت: 10 مکان تعیین شده است اما این بدان معنا نیست که ما ساخت وساز را در این 10 مکان آغاز می کنیم زیرا این امر در رابطه با آینده است و ما در احداث مکان های جدید عجله ای نداریم.

وی افزود:درعین حال ممکن است براساس دیدگاه رئیس جمهوری و دستورات وی سال آینده ساخت یکی از این مکان ها را آغاز کنیم یعنی ممکن است این کار صورت گیرد اما فرض اول این است که ما عجله ای در این باره نداریم.

معاون رئیس جمهور درباره تاسیسات فوردو گفت: کار در تاسیسات فوردو درجریان است و همه امور براساس برنامه پیش می رود.

** نیروگاه بوشهر دارای بالاترین معیارهای سلامت و ایمنی
صالحی خاطرنشان کرد : نیروگاه اتمی بوشهر از بهترین نیروگاه های موجود در جهان از نظر معیارهای سلامت و ایمنی است.

وی با اشاره به تاریخچه و مراحل ساخت نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: ساخت این نیروگاه درحدود سال 1974-1975 میلادی آغاز شد و از آن زمان تاکنون 35-36 سال می گذرد و می توان گفت که نیروگاه اتمی بوشهر تنها نیروگاه اتمی در جهان است که ساخت آن این مقدار طول کشیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 80 درصد کار نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده بود، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این اقدام متوقف شد و کارشناسان آلمانی ایران را ترک کردند و بعد از آن نیز جنگ تحمیلی علیه ایران صورت گرفت.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ مذاکرات خود را با کشورهای دیگر برای تکمیل و ساخت نیروگاه اتمی بوشهر آغاز کرد و در نتیجه به توافقی با کشور روسیه در سال 1992 میلادی دست یافت.

صالحی یادآور شد: توافقنامه اساسی در سال 1996 میلادی منعقد شد و بعد از آن در سال 1998 توافقنامه دیگری امضا شد؛ یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کار در زمینه نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1998میلادی آغاز شد و حدود 12 سال طول کشید.

**نیروگاه اتمی بوشهر در آستانه تولید انرژی برق
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: به یاری خداوند متعال همانطور که شاهد بودیم سوخت گذاری نیروگاه بوشهر آغاز شد و این نیروگاه اکنون در آستانه تولید انرژی برق است و انشاء الله در ماه های آینده به خطوط برق سراسری متصل خواهد شد.

** انتقال بیش از 60 میله سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه
معاون رئیس جمهوردرباره مراحل بعد از آغاز عملیات انتقال میله های سوخت به درون نیروگاه اتمی بوشهر و تعداد میله های سوخت منتقل شده به درون نیروگاه تا این لحظه گفت: تعداد میله های سوخت موجود 163 عدد است که اکنون درخارج از ساختمان اصلی نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد و عملیات انتقال آن در 21 اوت آغاز شد و تاکنون حدود بیش از60میله سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه منتقل شده است.

وی افزود: همانطور که شاهد بودیم انتقال سوخت امری بسیار کند است یعنی چند ساعت انتقال سوخت از خارج به ساختمان اصلی طول می کشد.

صالحی اضافه کرد: در بوشهر با مشکل گرمی هوا مواجه هستیم به همین دلیل کار اصلی انتقال در شب صورت می گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: انتقال کامل سوخت حدود 20 تا 25 روز طول می کشد و با توجه به اینکه کار سوخت گذاری چند روزی است که آغاز شده از این به بعد، 10 تا 15 روز دیگر طول می کشد تا کار انتقال تمامی 163 میله سوخت به داخل ساختمان اصلی نیروگاه اتمی بوشهر انجام شود و بعد از آن میله های سوخت از محل انبار کنونی به قلب اصلی راکتور منتقل می شود.

**انتقال سوخت و مرحله بدون بازگشت
صالحی تاکید کرد: نیروگاه اتمی بوشهر با انتقال سوخت به داخل آن وارد مرحله بدون بازگشت شده است و من یک ماه پیش این مطلب را گفتم؛ قبل از اینکه سوخت را از خارج ساختمان اصلی به ساختمان اصلی منتقل کنیم اعلام کردیم که ما به مرحله بدون بازگشت رسیدیم یعنی همانطور که شاهد بودید همه امور نیروگاه اتمی بوشهر در پایان کار خود است و تنها کار باقی مانده انتقال همه میله های سوخت به قلب راکتور است.

وی درباره تکنولوژی بکار رفته در احداث نیروگاه اتمی بوشهر گفت: تکنولوژی بکار رفته دوگانه است یعنی در آن از تکنولوژی روسی و غربی استفاده شده است و ما هم اکنون در تکنولوژی غربی و شرقی مهارت داریم و درخصوص سلامت وامنیت هسته ای باید بگویم که این نیروگاه از بهترین معیارها برخوردار است و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر معیارهای سلامت و امنیت این نیروگاه نظارت دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این معیارها؛ معیارهای بین المللی به شمار می رود لذا نیروگاه اتمی بوشهر از بهترین نیروگاههای موجود در جهان از نظر معیارهای سلامت و ایمنی است.

** ویژگی های ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر
معاون رئیس جمهور در گفت وگو با شبکه خبری (العالم) درپاسخ به سئوالی درباره نگرانی برخی کشورهای عربی از نیروگاه اتمی بوشهر و احتمال نشت تشعشعات هسته ای از آن گفت: این نگرانی ها و دغدغه ها وارد نیست زیرا نیروگاه به گونه ای طراحی شده است که نمی تواند هرگونه حادثه ای بوقوع بپیوندند.

وی خاطرنشان کرد: به طور ذاتی اگرهرگونه حادثه ای روی دهد این نیروگاه از خودش محافظت می کند وهیچ جای نگرانی نیست و خدای نکرده اگر یک زمانی حادثه ای هم روی دهد این نیروگاه از خود محافظت می کند و این حادثه درحد بسیار محدود یعنی درداخل خود ساختمان اصلی است.

صالحی درباره معیارهای سلامت و ایمنی بوشهر افزود: نیروگاه بوشهر دارای دو کره است که یکی از آنها فولادی و دیگری بتونی است و اگر هرگونه حادثه ای روی دهد کره فولادی بسیار قوی است؛ علاوه بر آن بعد از کره فولادی، کره بتونی قرار دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: طراحی نیروگاه بوشهر به لحاظ ایمنی طوری انجام شده که حتی اگر یک هواپیمای مسافربری به کره بتونی آن برخورد کند هیچ حادثه ای رخ نمی دهد زیرا معیارهای سلامت، امنیت و ایمنی آن بسیار بالا است.

معاون رئیس جمهور درپاسخ به سئوالی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه نیروگاه اتمی بوشهر و آیا از جنبه فنی هم اکنون زمان هرگونه حمله به این نیروگاه به دلیل شروع سوخت گذاری آن گذشته است؟؛ گفت: راکتور بوشهر اکنون راکتوری اتمی است زیرا سوخت در داخل ساختمان اصلی آن قرار دارد و اگر این نیروگاه هدف قرار گیرد، این اقدام مغایر با قوانین و پیمان های بین المللی و پروتکل های موجود خواهد بود و ما از همان آغاز تاکید و اعلام کردیم که چیزی به نام حمله رژیم صهیونیستی به نیروگاه اتمی بوشهر وجود ندارد و این را بارها تکرار و اعلام کردیم و دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز این امر را اعلام کرد و گفت که آنها جرئت انجام این کار را ندارند.

صالحی خاطرنشان کرد: اما ما همه ملاحظات و احتیاط ها را مد نظر قرار داده ایم یعنی ما به هیچ تهدیدی بی توجه نیستیم و همواره در برابر هر گونه تهدیدی بیدار و هوشیار هستیم ولی آنها را جدی نمی گیریم.
وی اظهار داشت: اکنون نیروگاه بوشهر در حیطه قوانین بین المللی قرار دارد و از جانب قوانین بین المللی محافظت می شود.

** حمله به نیروگاه بوشهر؛ فاجعه انتشار تشعشات تا صدها کیلومتر
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:طراحی نیروگاه بوشهر به گونه ای است که اگر یک فروند هواپیمای مسافربری به کره خارجی برخورد کند نیروگاه می تواند از خود محافظت کند اما فرض کنیم که بخواهند به آن حمله کنند و آن را با بمب های چندین تنی بمباران کنند طبیعتا فاجعه ای روی خواهد داد و انتشار تشعشعات از مرزها عبورخواهد کرد و صدها کیلومتر منتشر خواهد شد اما اطمینان داریم که این مساله هیچگاه روی نخواهد داد.