اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

غذاهای تند بخوریم یا نه؟

غذاهای تند بخوریم یا نه؟
بسیاری از ما در خوردن برخی مواد غذایی یا حتی طعم‌ها افراط می‌كنیم؛ به طوری كه این تكرارها به عادت تبدیل شده و نهایتا می‌توانند با گذشت زمان، اثراتی را متوجه سلامت ما كنند و گاهی اختلالاتی را نیز به بار آورند.

در رابطه با خوردن فلفل و غذاهای تند نیز باید گفت مصرف فلفل در افرادی که تحمل خوردن آن را دارند، مشکلی پیش نمی‌آورد اما در کسانی که تحمل مصرف ندارند، خوردن مواد غذایی تند می‌تواند سبب تحریک قلب یا دستگاه گوارش شود و در نهایت عوارضی را به همراه داشته باشد.

دستگاه گوارش به ‌طورکلی ممکن است تحت تاثیر 3 نوع تحریک قرار گیرد؛

تحریک مکانیکی
مانند تحریک در اثر مصرف مواد غذایی دیرهضم، سفت و ناپخته مانند عدس یا نخود،

تحریک حرارتی
مانند تحریک در اثر مصرف مواد غذایی خیلی داغ یا سرد

تحریک شیمیایی
 مثل تحریک در اثر مصرف مواد غذایی ادویه‌دار، تند و فلفل‌دار. همان‌طور که می‌بینیم، در بسیاری از کشورهای سراسر دنیا مردم به خوردن غذاهای تند عادت دارند و مشکلی هم برایشان پیش نمی‌آید. باید گفت مصرف غذاهای تند تا حدی خوب است و اگر در حد اعتدال مصرف شود محرک مناسبی است اما اگر در مصرف شان زیاده‌روی کنیم ممکن است تحریک‌کننده باشند.
گفته می‌شود دلیل اینکه مردم در برخی کشورها غذاهای تند بیشتر مصرف می‌کنند آب و هوای گرم آن مناطق است.

این موضوع هنوز از نظر علمی تایید نشده است. اما فراموش نكنید كه مصرف فلفل در حد اعتدال محرک اشتها بوده و سبب ترشح آنزیم‌های دستگاه گوارش می‌شود.

بنابراین تا حدودی كمك‌كننده هضم غذا خواهد بود. حتی بررسی‌ها نشان داده‌اند فلفل تا حدی مقوی بوده و نوع تازه‌اش سرشار از ویتامین‌های گروه B و فیتوکمیکال‌هایی است که در سلامت موثر هستند.

در ضمن، یادتان باشد، مصرف فلفل در صورتی که فردی با خوردن آن عصبی نشده و دچار افزایش ضربان قلب نشود، اشکالی ندارد.