اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

راز یخ نزدن ماهیان ساکن اقیانوسهای قطبی

مجموعه : دانستنی ها
راز یخ نزدن ماهیان ساکن اقیانوسهای قطبی
دانشمندان آلمانی با استفاده از تکنیک ویژه ای موفق شدند راز خاصیت ضدیخی ماهیان ساکن اقیانوسهای منجمد شمالی و جنوبی را فاش کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آب اقیانوسهای منجمد شمالی و جنوبی به دلیل اثرات شوری و فشار عمق می تواند به دمای زیر صفر درجه سیلیسوس برسد این درحالی است که ماهیان ساکن این آبها بدون اینکه دچار یخ زدگی بشوند می توانند به حیات طبیعی خود ادامه می دهند.

از حدود 50 سال قبل دانشمندان می دانستند که این ماهیان دارای یک گلیکوپروتئین "ضد یخ" به نام AFP هستند که تاکنون مکانیزم دقیق عملکرد آن مشخص نبود.

اکنون گروهی از دانشمندان با استفاده از تکنیک ویژه طیف نگاری تراهرتز موفق شدند راز عملکرد این ضدیخ را فاش کنند. این تحقیق بر روی گونه ماهی Dissostichus mawsoni که در اقیانوس منجمد جنوبی زندگی می کند انجام شد.

این پژوهشگران با استفاده از تکنیک طیف نگاری تراهرتز توانستند حرکت دسته جمعی مولکولهای آب را در بدن این ماهی رصد کنند.

به گفته این محققان، این مولکولها در یک حرکت دائمی هستند و در این حرکت با کاهش دما به صورت موقتی یکسری پیوندهای جدیدی را بین خود ایجاد می کنند اما زمانی که در حضور گلیکوپروتئین ها قرار می گیرند حرکات آنها بسیار منظم می شود.

براساس گزارش مدیکال نیوز تودی، این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "ما مشاهده کردیم که این پروتئینهای ضدیخ چگونه بر روی حرکت مولکولهای آب اطراف خود اثر می گذارند. این اثر که حتی در دمای پایین بیشتر از دمای محیط می شود از بلوری شدگی و یخ زدگی آب در بدن ماهی جلوگیری می کند."