اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

نکته ای که درباره سنگ کلیه نمی دانید

نکته ای که درباره سنگ کلیه نمی دانید

رییس هفدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران گفت: تحقیقات نشان می دهد که بی تحرکی و ورزش نکردن و یا مشاغلی که نیاز به نشستن طولانی دارد در ابتلا به سنگ کلیه بسیار موثر است.

دکتر عباس بصیری گفت: میزان بروز سنگ کلیه در کشور 3.5 در هر 100 هزار نفر است و با این شرایط ایران بالاترین میزان بروز سنگ کلیه را در دنیا را دارد. وی، بی تحرکی، نشستن طولانی مدت، مصرف مواد غذایی نامناسب و مصرف مایعات کم را در ابتلا به سنگ کلیه موثر است.

رییس هفدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران با ارائه این آمار که که 8 تا 10 درصد از جمعیت ایران به نوعی درگیر مشکل سنگ کلیه هستند، افزود: شیوع این بیماری در کشور بسیار بالا است. بصیری گفت: بررسی ها نشان داده است، افرادی که سنگ کلیه خود را درمان نمی کنند، دچار عود مجدد این بیماری پس از پنج سال می شوند.

وی بیماری پروستات در مردان را شایع ترین بیماری در رشته اورولوژی دانست و گفت: 30 درصد مراجعه کنندگان به متخصصان اورولوژی، بیماری مرتبط با پروستات دارند. به گفته بصیری، دامنه این بیماری متنوع است و می تواند شامل بزرگی و عفونت، پروستات یا سرطان پروستات باشد و حدود 10 درصد از بیماران مبتلا به پروستات نیاز به عمل جراحی دارند.

وی به بررسی وضعیت ابتلای زنان به بیماری سنگ کلیه پرداخت و افزود: این بیماری در زنان پس از دوره یائسگی، شیوع بیشتری دارد، این در حالی است که ابتلا به این بیماری در مردان جوان نیز بسیار است. رییس هفدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران افزود: مشکلات دستگاه ادراری یکی دیگر از مهمترین بیماری های رایج در این رشته است که البته اختلالات مادرزادی بیشترین آمار دراین زمینه را به خود اختصاص می دهد.

وی هشدار داد: مطالعات نشان داده است که سیگار کشیدن بیماری های کلیه و سرطان را پیشرفته تر می کند.

بصیری، وجود خون در ادرار را یکی از مهمترین علائم هشدار دهنده برای افراد دانست و گفت: بیماران باید این نشانه را جدی گرفته و روند درمانی را پیگیری کنند.