اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

عبور آرام زنان از دوره های ماهانه

عبور آرام زنان از دوره های ماهانه
چرا گاهی هوس شدید به خوردن غذاهای خاص دارید؟

دکتر سرگئی آشروف، پزشک متخصص زنان در دانشگاه بالتیمور می‌گوید: گاهی مواقع زنان و دختران جوان کشش شدیدی به خوردن عدس، گوشت قرمز، جگر یا اسفناج پیدا می‌کنند. جالب است که مطالعات نشان می‌دهد این کشش ممکن است با دوره ماهانه آنها ارتباط داشته باشد و ممکن است تلاش بدن برای برطرف کردن مشکلات مرتبط با این دوره باشد.

تحقیقات گروهی در دانشگاه بالتیمور نشان داده است زنانی که رژیم غذایی غنی از آهن دارند 30 تا 40درصد کمتر از سایر زنان علائم و مشکلات، سندرم پیش از دوره ماهانه (PMS) را تجربه می‌کنند. در این مطالعه که در یک مقطع زمانی 10 ساله انجام شد، بیش از 3 هزار زن و دختر جوان مورد سؤال قرار گرفتند و نوع رژیم غذایی آنها مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه مشخص شد زنانی که سن،

 
قد، وزن و BMI یکسان دارند، عادت سیگار کشیدن آنها و نحوه استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری آنها مشابه است و حتی میزان مصرف کلسیم آنها از طریق رژیم‌های غذایی یا از طریق مصرف مکمل‌ها یکسان است، گروهی که روزانه حدود 20 میلی‌گرم آهن مصرف می‌کنند بسیار کمتر از گروهی که آهن مصرف نمی‌کنند، دچار مشکلات و ناراحتی‌های PMS می‌شوند.

کورن‌فلکس گاهی مثل پروفن کار می‌کند!

اگر از آن گروهی هستید که در روزهای پیش از شروع دوره ماهانه‌تان به شدت درد می‌کشید و علائمی مثل نفخ معده و بی‌اشتهایی و عصبانیت در این روزها شما را اذیت می‌کند به دنبال مواد غذایی‌ای باشید که دارای آهن زیادی هستند. شما می‌توانید شیر یا مواد لبنی‌ای در مغازه‌ها پیدا کنید که غنی‌شده با آهن باشد. برخی مواد غذایی هم هستند که روی آنها نوشته شده «fortified with iron» که به معنای غنی‌شده با آهن است.

در ضمن یادتان باشد که بهتر است بیشتر از نیمی از آهن مورد نیاز را قبل از ظهر به بدنتان برسانید. یک فنجان غلات کامل حل شده در یک لیوان شیر می‌تواند حدود 50درصد نیاز روزانه شما به آهن را برطرف کند. در ضمن بدانید که یک بشقاب از کورن‌فلکس‌های غنی از آهن حتی می‌تواند تا 75درصد نیاز روزانه بدن شما به آهن را تامین کنند.

چرا عدسی برای خانم‌ها غذای ایده‌آلی است؟


تنها یک فنجان عدس می‌تواند 40درصد نیاز روزانه بدن شما به آهن را برطرف کند.  عدس از آن گروه مواد غذایی است که از گذشته به آهن‌دار بودن آن پی برده شده بود و در بسیاری از مکاتب طب سنتی جهان از آن به عنوان درمانی برای ضعف و بی‌حالی و خستگی و دوره‌های نامنظم زنان استفاده می‌شد. شما می‌توانید یک روز در میان عدس را به عنوان صبحانه یا ناهار نوش‌جان کنید تا آهنی مناسب به بدنتان برسانید. اما این نکته را یادتان باشد که خوردن سایر حبوبات را هم باید به موازات عدس ادامه دهید زیرا حبوبات غنی از مواد مغذی و مواد مفید برای بدن هستند مهم است.