عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

مقدمات بازیابی حافظه در زندگی

مجموعه : سبک زندگی
مقدمات بازیابی حافظه در زندگی
 بازخوانی: در این روش، اطلاعات مورد نظر را بدون نشانه‌گذاری قبلی و البته بسته به نیاز، از حافظه بازخوانی کرده و آنها را بازیابی می‌کنید. پاسخ به سوالاتی که جای خالی در خود دارند، مثال خوبی برای این روش است.

یادآوری: این نوع بازیابی، به بازسازی حافظه وابسته است. شما در این روش، با استفاده از ساختار منطقی اتفاقات، یادآوری برخی خاطرات و سرنخ‌ها چیزی را از حافظه بازیابی می‌کنید. برای مثال، هنگام پاسخ به سوالات تشریحی در امتحان از این روش استفاده می‌کنید. بر اساس دانسته‌ها، تجارب و خوانده‌های پیشین، نوشتن پاسخ را شروع و به اتمام می‌رسانید.

تشخیص: در این روش، اطلاعات با کمک تجارب قبلی در موقعیت‌های مشابه، از حافظه بازیابی می‌شوند. یک امتحان چندگزینه‌ای که در آن امکان تشخیص پاسخ صحیح از میان گزینه‌ها وجود داشته باشد، از این نمونه محسوب می‌شود.

بازآموزی: این نوع بازیابی به یادگیری مجدد اطلاعاتی که قبلاً آموخته‌ایم وابسته است. این روش به یادگیری بیشتر و بازیابی بهتر اطلاعات و همینطور ماندگاری خاطرات و دانسته‌ها کمک می‌کند.

مشکلاتی در رابطه با بازیابی اطلاعات حافظه
فرآیند بازیابی حافظه، همیشه به خوبی کار نمی‌کند. آیا تا به حال پیش آمده که حس کنید پاسخ سوالی را می‌دانید، اما نتوانید آن را به زبان بیاورید یا بنویسید؟ در این مواقع، اغلب با خود فکر می‌کنیم که جواب نوک زبان‌مان است، اما نمی‌توانیم آن را به زبان آوریم! شما می‌دانید که اطلاعات مورد نیاز جایی در حافظه شما ذخیره شده‌اند، اما دسترسی به آن ممکن نیست و قادر به بازیابی آن نیستید.


با وجودیکه این وضعیت ممکن است نگران‌کننده و تحریک‌کننده به نظر برسد، اما تحقیقات متعددی نشان داده که بروز این وضعیت بسیار شایع است و در اغلب افراد دیده می‌شود. جوان‌ترها به طور معمول حداقل هر هفته یک بار و افراد میانسال دو تا چهار بار در هفته دچار این مشکل می‌شوندخیلی جالب نیست.