اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

احکام شرعی چیدن میوه از باغ بدون اجازه صاحب آن

مجموعه : دینی و مذهبی
احکام شرعی چیدن میوه از باغ بدون اجازه صاحب آن

سوال: چیدن میوه از باغ دیگران برای خوردن در همان محل بدون اجازه از صاحب آن آیا حلال است؟

حکم شرعی: اگر درخت میوه در سر راه رهگذر قرار داشته باشد می‌تواند در حال عبور از خیابان، از میوه آن درخت برای خوردن در همان جا استفاده كند. به شرط آنكه از حد سیری و احتیاج تجاوز نكند. (استفتاثات امام (ره)، ج 2، ص 510)

سوال: در غذا خوردن چند چیز مكروه است؟‌

حکم شرعی: چند چیز در غذا خوردن مكروه است: 1ـ در حال سیری غذا خوردن  2- پرخوردن  3- نگاه كردن به صورت دیگران در موقع غذا خوردن  4ـ خوردن غذای داغ   5ـ بعد گذاشتن نان در سفره منتظر چیز دیگر شدن  6ـ پاره كردن نان با كارد

7- گذاشتن نان زیر ظرف غذا   8- پاك كردن گوشتی كه بر استخوان چسپیده به طوری كه چیزی در آن نماند  9- پوست كندن میوه  10- دور انداختن میوه پیش از آنكه آن را بخورید. ( توضیح المسائل امام (ره)، ص 2637)

حکم خوردن غذای حرام چیست؟

حکم شرعی: اگر کسی بدون توجه غذایی را بخورد و بعد از صرف غذا، متوجه شود که غذا، غذای حرام بوده است، مثلاً گوشت موجود در غذا حلال نبوده، تکلیفی به عهده او نیست. و بر اساس حدیث رفع که از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نقل گردیده است، خطای او قابل بخشش بوده و مواخذه نمی شود.

اما بر اساس روایات متعددی که از اهل بیت (علیهم السلام) نقل گردیده، این قبیل اعمال هرچند به خطا و اشتباه باشد، در وجود و زندگی انسان اثرات خو د را می گذارد و توفیقاتی را از انسان سلب می نماید.

پس انسان باید دقت کند که غذای او حلال باشد و با این دقت و مراقبت، حرکت خود را در مسیر رضایت حق تعالی سرعت بخشد.