عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

تعریف اعتكاف به صورت کامل

مجموعه : دینی و مذهبی
تعریف اعتكاف به صورت کامل
«اعتكاف مصدر باب افتعال به معنی پیوستگی به چیزی داشتن و حبس كردن و در لغت درنگ كردن و ادامه دادن است پس کامل متن را بخوانید. »«لغت اعتكاف از كلمه عكف مشتق می گردد و بر وزن فَعَلَ می‏باشد. اهل لغت برای این ماده، معانی گوناگونی را ذكر نموده اند ولی با دقت در كلام آنها می‏توان به این نتیجه رسید كه همگی آنها تقریباً یك معنای كلی و جامع را در نظر داشته‏اند.»

«اعتكاف در لغت به معنای حبس بودن است و از همین معناست درنگ طولانی و همراه دائمی چیزی بودن، چه آن شیء خوب باشد و چه بد مثل آن چه كه در قرآن آمده كه به كفّار گفته می‏شود چیست این بتهایی كه شما در برابر آنها دائماً زانو زده اید و در جای دیگر می‏فرماید كفّار و بت پرستان برابر بتهای خود به اعتكاف نشسته اند و معنای شرعی آن مكث و درنگ طولانی برای عبادت و راز و نیاز با خدا در مسجد می‏باشد.»

اگر بخواهیم به معنای لغوی اعتكاف بپردازیم شاید بتوان دهها معنی بر اساس كتب مختلف از اعتكاف برشمرد؛ اعتكاف به معنای بازداشتن، مراقبت كردن، منع نمودن و ملازمت همراه با تعظیم است. در واقع، معنای ریشه ای عكف ماندن بر محور چیزی است كه مفاهیم ملازمت، مواظبت، بازداشتن، ماندن، مقابله و … از آثار و نتایج این معنایند.


اعتكاف از این ریشه بر وزن افتعال است. «لغویان آن را به ماندن بر چیزی و سكونت كردن در مكانی معنا كرده اند، البته مشروط به اینكه این سكونت و ماندن استمرار داشته باشد. برخی نیز، آن را به معنای زندانی كردن و نگه داشتن، معنا كرده اند، اما معنای دقیقتر و روانتر آن اقامت و ماندن طولانی است.»

درجواهرالكلام اعتكاف اینگونه تعریف شده است: «الاعتكاف لغه هو الاحتباس و منه اللبث الطویل الذی هو احد افراد لزوم الشیء النفس علیه براً كان او غیره قال الله تعالی: ما هذه التماثیل التی انتم لها عاكفون ای لازمون لها و حاسبون انفسكم علیها نحو قوله: یعكفون علی اصنام لهم و شرعا علی وجه النقل اوالمجاز الشرعی هواللبث المتطاول للعباده.»


«اعتكاف به حسب معنی لغوی یعنی مقیم شدن دریك محل معین ودر اصطلاح فقهی عبارت است از نوعی عبادت كه انسان سه روز یا بیشتر در مسجد مقیم می شود و پا بیرون نمی گذارد و هر سه روز، روزه می گیرد این كار شرائط و احكامی دارد كه در كتب فقهی مسطور است.»

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب

X عکس,فال,اس ام اس,پزشکی
Xبستن تبليغ
عکس,فال,اس ام اس,پزشکی