لوازم آرایشی

لوازم آرایشی

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

ساخت پنجره های هوشمند در آینده ای نزدیک (عکس)

ساخت پنجره های هوشمند در آینده ای نزدیک (عکس)

پنجره‌های هوشمند از شیشه‌ای با تكنولوژی بسیار بالا ساخته شده‌اند كه می‌توانند به‌سرعت از شفاف به مات تبدیل شوند و یا می‌توانند سدی در برابر گرما، نور، و یا درخشندگی زیاد ایجاد كنند. همچنین شیشه‌های هو‌ش‌مند گاهی با نام شیشه‌های پویا یا شیشه‌های قابل تغییر عنوان می‌شوند.

عاقبت روزی شیشه‌ها به طور كامل هوش‌مند می‌شوند و می‌توانند كاربردی هم‌چون نمایش‌گر یك كامپیوتر داشته باشند، اما این موضوع تا 10 سال آینده اتفاق نخواهد افتاد. اكنون نسل جدیدی از شیشه‌ها تولید شده‌اند كه می‌توانند جای‌گزین سایه‌بان‌ها، كركره‌ها، و پرده‌ها شوند. شیشه‌های هوش‌مند خانه‌های مسكونی قیمتی دو برابر شیشه‌های معمولی خواهند داشت، اما هزینه‌های گرمایی و سرمایی خانه را كاهش می‌دهند و به همین دلیل خرید مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهند بود.

ساخت پنجره های هوشمند در آینده ای نزدیک (عکس)

تحقیقات در مورد شیشه‌های هوش‌مند قول‌ تكنولوژی‌های جدیدی را داده است. آزمایشگاه ملی لورنس بركلی (Lawrence Berkeley) در كالیفرنیا با سازمان Science of Materials در اسپانیا همكاری كرده است تا با استفاده از تركیبی از نانوكریستال‌ها یك شیشه هوش‌مند جدید تولید كند. این كار بسیار پیچیده است، اما دست آورد تحقیقات آن‌ها این است كه شیشه هوش‌مند می‌تواند روزی بسیار ارزان شود- احتمالا چیزی كم‌تر از 100 دلار برای هر فوت مربع- چراكه می‌توان شیشه را در دمایی نسبتا پایین تولید كرد.

مزایای شیشه‌های هوش‌مند

نتیجه این است كه شیشه‌های هوش‌مند می‌توانند مانعی جداگانه در برابر گرما و نور ایجاد كنند. برای مثال، این نوع شیشه‌ها می‌توانند مانعی در برابر گرما ایجاد كنند اما اجازه ورود به نور خورشید را بدهند.

اگر دكمه را بزنید و جریان برق كمی وارد شیشه‌های هوش‌مند شود آن‌گاه می‌توانند اشعه مادون قرمز را در خود جذب كنند و گرمای نور خورشیدی ورودی را كاهش دهند. اگر دكمه دیگری را بزنید این شیشه‌ها تیره می‌شوند. از طریق این شیشه‌ها می‌توانید نور و گرما را به‌ دل‌خواه خود تنظیم كنید.

محققان این كار را در كالفرنیا آغاز كرده‌اند و به آن نام Heliotrope داده‌اند تا از این طریق این تكنولوژی را گسترش دهند و آن را وارد بازار كنند.

ساخت پنجره های هوشمند در آینده ای نزدیک (عکس)

یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان شیشه‌های هوش‌مند كمپانی است با نام Sage Glass كه محصولات آن‌ها قابلیت مات‌شدن دارند و تاكنون بیش‌تر در ساختمان‌های تجاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این كمپانی اعتقاد دارد كه شیشه‌های هوش‌مندی كه توسط آن‌ها تولید می‌شود این امكان را به معماران می‌دهند تا از ابزارهای كم‌تری برای كنترل نور خورشید استفاده كنند كه این امر باعث می‌شود تا بتوان از میزان شیشه‌ بیش‌تری در یك ساختمان استفاده كرد.

محصولات این كمپانی دارای یك پوشش سرامیكی هستند كه وقتی ولتاژ پایینی از الكتریسیته به آن‌ها وصل می‌شود تیره و مات می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد میزان نور و گرما به‌شدت كاهش می‌یابد. از این شیشه‌ها بیش‌تر در پنجره‌ها، نورگیرها، و دیوارهای شیشه‌ای استفاده می‌شود.

ساخت پنجره های هوشمند در آینده ای نزدیک (عکس)

كمپانی دیگر تولیدكننده شیشه‌های هوش‌مند View نام دارد. شیشه‌های این كمپانی علاوه‌بر تغییر خودكار نور ورودی به ساختمان، این قابلیت را دارند تا از طریق اپلیكیشن گوشی‌های هوش‌مند یا یك كلید دیواری كنترل شوند.

بدیهی است كه شیشه‌های هوش‌مند می‌توانند هزینه‌های مربوط به انرژی‌های گرمایی و سرمایی را كاهش دهند و انتخاب‌های افراد را گسترش دهند. مثلا دیگر نیازی نیست نور و گرما را با سایه‌‌بان‌ها، كركره‌ها، و پنجره‌ها تغییر دهید بلكه فقط كافی ‌است خود شیشه را تغییر دهید.

شیشه‌های آینده بسیار روشن یا تیره خواهند بود. انتخاب با شماست.