عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

راهکارهایی برای دور کردن احساسات منفی از زندگی

مجموعه : سبک زندگی
راهکارهایی برای دور کردن احساسات منفی از زندگی

دربرابر رویدادهای زندگی این‌قدر وسواس به خرج نده. هر‌آنچه که در زندگی‌ات به وقوع می پیوندد، به امان خدا رها کن. زندگی را همین‌گونه که هست و نیست بپذیر! البته این نوع پذیرش به این معنا نیست که دست روی‌ دست بگذاری و تلاشت را متوقف کنی؛ بلکه منظور این است که دست از مقاومت و لجبازی برداری.

هر‌ زمان که ناراحتی و غمی داری یا حسی منفی درونت احساس می‌کنی، باید بدانی دربرابر چیزی در زندگی مقاومت می‌کنی و به خودت و کائنات می‌گویی که یک جای کار اشکال دارد و نباید این‌چنین باشد. مقاومت‌کردن امری بیهوده است؛ زیرا این‌گونه هیچ چیز تغییر نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود انرژی منفی ایجاد شود انرژی منفی بیشتری را در زندگی جذب کنی.

تو فقط دو راه داری:

1- درمقابل زندگی جبهه بگیری و مقاومت کنی که در این صورت دائم غصه‌دار، پریشان‌خاطر و مأیوس خواهی بود.

2- زندگی‌ات را دربست همان‌گونه که هست، بپذیری! به این فکر هم نباشی که اگر زندگی‌ات جور دیگری بود، خوشبخت‌تر بودی. وقتی در زندگی دست از مقاومت برداری، خودت را از شر تمام حال‌و‌هوای منفی خلاص خواهی کرد.

کلمه «باید» را از زندگی حذف کن

روزی چند بار کلمه «باید» را به‌کار می‌بری؟ مثال: «باید وضعیت من این‌گونه باشد»، «باید فلانی به حرفم گوش بکند»، «باید فوری جوابش را بدهم» و هزاران باید دیگر! در‌واقع تو با استفاده از «باید»‌ها چگونگی موقعیت‌ها، افراد و … را توصیف می‌کنی. حواست باشد که همین کلمه ساده اما قوی، انرژی منفی تولید می‌کند.

دست از کنترل بردار

حتما تو هم مثل بقیه مردم تمایل داری همه‌چیز را در زندگی‌ات کنترل کنی. زمانی که احساس مقاومت به تو دست داد، باید بدانی نشانه کنترل‌‌کردن وضعیت و یا فرد است. این حقیقت را بپذیر که تو می‌توانی تنها خودت را کنترل کنی، نه دیگران را. هر‌ زمان در زندگی محکم به چیزی بچسبی و دربرابرش استقامت به خرج دهی و رها‌یش نکنی، نتیجه این می‌شود که صرفا همان را به میزان بیشتری در زندگی جذب خواهی کرد! حواست باشد زمانی ‌که دربرابر چیزی مقاومت می‌کنی، حال‌و‌هوای منفی در تو ایجاد می‌شود؛ پس آن را به امان خدا رها کن. همین رهایی باعث می‌شود به‌طور خودکار انرژی منفی‌ات به انرژی مثبت تغییر کند. یادت باشد: مادامی ‌که در زندگی دربرابر موردی جبهه بگیری، همان مورد را هم بیشتر جذب می‌کنی؛ پس آن ‌را رها کن و این حقیقت را بپذیر که زندگی همین است و باید همین‌جور قبولش کنی.

بار دیگر که درمورد وضعیتی و یا فردی ناراحتی، عصبانیت و دلخوری را حس کردی، از خودت سوال کن که «درمقابل چه چیزی مقاومت می‌کنم؟» فورا باید بفهمی که در حال کنترل‌ نتیجه هستی؛ پس درمقابل مقاومت خلع‌ سلاح شو و اوضاع را همان‌طوری که هست یا نیست رها کن. مثال: اگر به کسی بدهکار هستی، به‌جای اینکه در این مورد مدام حال‌و‌هوای بدی داشته باشی و خودخوری کنی، این حقیقت را بپذیر که هم‌اکنون در این مورد نمی‌توانی جبهه‌گیری کنی و استقامت به‌خرج دهی. برای خودت خوب یا بد‌بودن قضیه را تعبیر و تفسیر نکن و هیچ بر‌چسبی به آن نزن. این‌کار باعث می‌شود تمام انرژی‌های منفی و یأس را از اطراف موقعیت کنار بزنی و راه را برای جاری‌شدن انرژی نجات‌بخش مثبت باز کن.

قرآن کریم نیز منفی نگری را عملی بسیار مذموم می شمارد.در ادامه مطالبی را در این باره برایتان می گوییم.

قرآن کریم می فرماید: «ای کسانی که ایمان آوردید از بسیاری از گمان ها بپرهیزید، چرا که برخی از گمان ها گناه است.» در این آیه مراد از ظنی که مسلمین مأمور به اجتناب از آن شده اند، ظن سوء است وگرنه ظن خیر که بسیار خوب است و به آن سفارش هم شده، هم چنان که از آیه12 سوره نور هم استفاده می شود و مراد از اجتناب از ظن اجتناب از خود ظن نیست، زیرا ظن نوعی ادراک نفسانی است، پس نهی کردن از خود ظن صحیح نیست بلکه منظور آیه مورد بحث نهی از پذیرفتن ظن بد است.

می خواهد بفرماید اگر درباره کسی ظن بدی به دلت وارد شد آن را نپذیر و به آن ترتیب اثر نده، بنابراین اگر در ادامه آیه آمده بعضی از ظن ها گناه استف باز خود ظن منظور نیست بلکه ترتیب اثر دادن به آن است که در بعضی موارد گناه است. مانند این که نزد شما از کسی بدگویی کنند و شما دچار سوءظن به او بشوید و این سوء ظن را بپذیرید و در مقام ترتیب اثر دادن برآمده به او توهین کنید و یا همان نسبت را که شنیده اید به او بدهید که همه این ها آثار بد و منفی بدگمانی و سوءظن است.

امام رضا(علیه السلام) می فرماید: به خداوند گمان نیک ببر زیرا خداوند عزوجل می فرماید: من نزد گمان بنده مؤمن خویشم، اگر گمان او به من نیک باشد مطابق آن گمان با او رفتار می کنم و اگر بد باشد نیز مطابق همان گمان بد با او رفتار می کنم. » (محمد بن یعقوب کلینی، اصول کافی، ج 2، ص 77)

گمان خیر به خداوند و به تعبیر دیگر توکل و اعتماد بر حق تعالی باعث ایجاد طمأنینه و آرامش در انسان می شود زیرا می داند که به قدرت لایزال الهی متصل است، بنابراین عظیم ترین منبع انرژی را در خود به وجود می آورد؛  «خدا یکتاست و جز او معبودی نیست و اهل ایمان باید در همه امور تنها بر خداوند توکل کنند. »

و در یک آیه شریفه دیگر آمده : آیا خداوند برای بندگان کافی نیست؟

وقتی کسی به این باور برسد به دل خود شک و تردید راه نخواهد داد هر واقعه ای حتی از دست دادن عزیزان خود را حمل بر خیر می کند و راههای نفوذ بدبینی را مسدود می کند . بالاخره که دنیا در حال گذر است و بد و خوبش هم می گذرد پس بهتر است عینک بدبینی را از چشمان خود برداریم و با توکل به خدای متعال فرصت کوتاه زندگی را خوش باشیم .

به آینده خوش بین باشیم چرا که خداوند خیر مطلق است و برای بندگانی که عاشق آن هاست جز خیر و خوبی نمی خواهد پس بهتر است به او اعتماد کنیم و خودخواسته پشت به خیر و خوبی ها نکنیم خداوند متعال آینده جهان را روشن می داند و تمام هستی را متعلق به کسی می داند که تقوا پیشه کند و به خدای یکتا باور داشته باشد.