عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

جدول هزینه های ازدواج برای جوانان

مجموعه : سبک زندگی
جدول هزینه های ازدواج برای جوانان

بدون هیچ‌ تردیدی، یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر پدر و مادری، تماشای فرزندان خود در لباس عروسی و دامادی است؛ آرزویی که باید اعتراف کرد در جامعهٔ امروزی ما کمی رنگ ‌باخته است.

 با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه‌های هنگفت موجود، کمتر کسی را می‌توان یافت که جرئت پیدا کند و بخواهد زیر بار این‌همه هزینه برود.

 اگرچه به قول عام، خدا بزرگ‌تر از آنچه فکرش را می‌کنیم هست و در چنین شرایطی به کمک خواهد آمد. اما مسلم است در این راه علاوه بر توکل، پول هم نیاز است.

-هزینه‌ها شروع می‌شوند

 داستان از آنجایی استارت می‌خورد که خانواده‌ها قصد دیدار هم را دارند. به‌عبارتی‌دیگر، مراسم خواستگاری شکل می‌گیرد؛ مراسمی که در سنت و رسوم ما ایرانیان بسیار پسندیده است و با عنوان «برخورد اول» دو طرف حسابی سنگ تمام می‌گذارند. ازآنجایی‌که خرید گل و شیرینی از ملزومات این نوع مراسم است و باید نسبت به سایر مراسم خاص‌تر باشد، هزینهٔ خرید یک دسته‌گل و جعبه شیرینی حدود 150 هزار تومان هزینه دارد.

پس از این مراسم نوبت می‌رسد به مراسم بله برون که اگرچه ممکن است برخی از خانواده‌ها آن را بسیار ساده و بدون هیچ تشریفاتی برگزار کنند، اما همین مراسم ساده با خرید انگشتری که حداقل 1 میلیون تومان آب می‌خورد و گل و کیکی که شاید روی هم 300 هزار تومان تمام شود، به پایان می‌رسد. همین‌جاست که بحث مهم و حیاتی مهریه ، شکل می‌گیرد.

موضوعی که به‌عنوان پشتوانهٔ عروس تلقی می‌شود و اگر به تاریخ تولد دختر میلیاردی حساب نشود، با احتساب همان 114 سکه‌ای که داماد موظف به پرداختش است، تقریباً 114 میلیون تومان آب می‌خورد.

 البته از هزینه‌های دختر و جهیزیه‌ای که باید تهیه کند، غافل نشوید. خرید یک فقره گاز، یخچال، ماشین لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی، جاروبرقی و ده‌ها خرده ریز دیگر، حداقل 30 میلیون تومان برای خانواده دختر آب می‌خورد.

در عین حال، هزینه‌های جانبی دیگری وجود دارد که پس از آنکه عروس و داماد محل زندگی خود را انتخاب کردند، تازه شروع می‌شود. با بررسی آمار و ارقام هزینه برگزاری عروسی و تشکیل زندگی و حداقل میزان درآمد، به این نتیجه خواهیم رسید که هزینه‌های ازدواج بیش از درآمد یک فرد است.

-مراسم عروسی چند؟

 هیچ‌کدام از هزینه‌هایی که گفته شد، به‌اندازهٔ برگزاری یک مراسم سادهٔ عروسی کمرشکن نخواهد بود؛ هزینه‌هایی که گاه باعث می‌شود تا زوجین، قید آن را به‌کلی بزنند و برای آینده‌شان سرمایه‌گذاری کنند. اگر تازه ازدواج کرده باشید و یا در شرفش باشید، صحت گفتهٔ بالا برایتان قابل درک‌تر خواهد بود.

اما اگر از این هزینه‌ها بی‌اطلاع هستید، پس به لیست هزینه‌هایی که در ادامهٔ گزارش آمده است، توجه کنید. تمام این داد و قال‌ها مربوط به اکثریت جمعیتی است که درآمدی معقول با پس‌اندازی منطقی دارند.

 چراکه اقلیت متمول جامعه بی‌انکه حتی ثانیه‌ای خود را درگیر این مباحث کنند، به راحتی مراسم‌های آنچنانی می‌گیرند.

احتمالاً شنیده‌اید، عروسی‌هایی که فقط اجارهٔ باغ آن‌ها 100 میلیون تومان و یا هزینهٔ یک آرایش معمولی عروس 7 میلیون تومان است. از شنیدن این ارقام توجه نکنید چراکه این دسته از افراد حاضرند تا برای هزینهٔ پخش کارت عروسی که شاید توسط مهمان‌ها به سطل آشغال ریخته شود، حدود 10 میلیون تومان هزینه کنند.

 -توضیح جدول

 همیشه به دست آوردن یک جدول اقتصادی که بتواند بیشترین بازه را از یک جامعه آماری در بر بگیرد، کاری دشواری برای یک روزنامه‌نگار است. ما در تلاش هستیم تا طیف اکثریت مشمول و مخاطب قرار بگیرند. طبیعی است ارقام و عناوین درج شده برای بسیاری، فوق‌العاده پیش پا افتاده و برای بسیاری دیگر هم‌چنان سنگین و دور از ذهن است.

 جدول زیر لیست قیمت‌هایی است که از سوی هر عروس و دامادی به‌عنوان خرج‌های اصلی محسوب می‌شود. خرج‌های جانبی چون مراسم حنابندان، پاتختی، جهیزیه بینی، شادباش، ماه‌عسل، هزینهٔ محضر و غیره نادیده گرفته شده است.

بازهم تأکید می‌کنیم که قیمت‌های زیر حداقل مخارج مربوطه است که در آن روز خاص در ذهن متصور است. پس ممکن است از حداقل قیمتیکه در جدول زیر آمده است پایین‌تر و یا بالاتر هم وجود داشته باشد.

در نظر داشته باشید که در هر مراسم میوه، شیرینی، نوشیدنی و سرویس‌های جانبی به ازای هر نفر حداقل 30 هزار تومان است. مهم‌تر از آن، هر پرس از انواع غذا به ازای هر نفر حداقل 50 هزار تومان آب می‌خورد. ازآنجایی‌که تعداد مهمانان در مراسم برحسب سلیقه و یا بودجه متفاوت است، بنابراین از درج این متغیر در جدول خودداری کردیم.

 بااین‌حال قابل پیش‌بینی است که هر عروسی کمتر از 100 نفر نخواهند بود. این یعنی 300 هزار تومان بابت میوه و 500 هزار تومان دیگر بابت غذا که باید به مبلغ نهایی اضافه شود.

جدول هزینه های ازدواج برای جوانان