اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

سفره حج عمره رسما تعلیق شد

مجموعه : مجله خبری روز
سفره حج عمره رسما تعلیق شد
بروز یک حادثه خبرساز و بی شرمانه باعث شد سفره حج عمره رسما تعلیق شد.
 
 
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد پس از مطالعات و بررسی‌های انجام شده امروز – دوشنبه 24 فروردین – به سازمان حج دستور داده شد تا زمانی که این افراد مجرم (متجاوزان به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده) محاکمه بشوند و مورد مجازات قرار بگیرند، فعلا عمره متوقف می‌شود و پروازهای ایران تعلیق خواهد شد.

او ادامه داد: با توجه به اتفاقی که افتاده، حیثیت عمومی ملت ایران خدشه‌دار شده است‌ و یک خواست عمومی بین ملت شکل گرفته است و باید واکنشی نشان داده شود.

جنتی تاکید کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، مخصوصا اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود؛ به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اظهار کرد: درباره حادثه تاسف‌باری که در فرودگاه جده اتفاق افتاده از طریق دیپلماتیک با مقامات سعودی صحبت شده و آنها قول دادند که این افراد دستگیر شده‌ را مجازات کنند. آنها حتی تصریح کردند که آنها را اعدام می‌کنند، اما در عمل هنوز اتفاقی نیفتاده است.

او گفت: به این ترتیب خدشه‌دار شدن حیثیت عمومی ملت ایران ما را بر این داشت که تصمیم بگیریم.

جنتی درباره اینکه آیا گزارشی را که قرار بود در این‌باره به رئیس جمهور ارائه کنند آماده شده یا خیر؟ گفت: هنوز گزارش ارائه نشده، اما تعلیق پروازها و توقف عمره را ابلاغ کردیم. گزارش هم به رئیس جمهور ارائه خواهد شد.

وزیر ارشاد این خبر را در حاشیه برنامه‌ای که امروز به مناسبت روز زن در وزارت ارشاد برگزار می‌شد، اعلام کرد.

سخنگوی وزارت ارشاد: تعلیق حج عمره تا زمان مجازات مأموران خاطی سعودی فرودگاه جده

خبرگزاری تسنیم: حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تعلیق حج عمره به‌دستور رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: بنا به این تصمیم که امروز ابلاغ خواهد شد، تا زمانی که مأموران خاطی فرودگاه جده مجازات نشوند، حج عمره متوقف خواهد شد.

وی با بیان اینکه بازداشت مأموران خاطی برای استمرار حج عمره کافی نیست، افزود: امیدواریم سعودی‌ها فوراً به وعده خود مبنی بر اجرای اشد مجازات برای مأموران خاطی، عمل کنند که در این صورت ما شرایط را به حالت عادی برمی‌گردانیم.

اولین واکنش به تعلیق حج عمره از سوی دولت

خبرگزاری تسنیم: سنیم :نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: از جناب آقای رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابت برخوردی که در ماجرای عربستان داشتند، به عنوان نماینده مردم تشکر می‌کنم.

احمد توکلی گفت: از جناب آقای رئیس جمهور و جناب وزیر ارشاد تشکر می‌کنم که همان طور که اسلام به ما گفته، کرامت نفس مردم را برامر مستحبی عمره ترجیح دادند.

او گفت: گرچه سفر عمره اهمیت دارد و از میان مردم هر کس که می‌تواند باید به این سفر سازنده برود، ولی چون پیامبر فرمودند خداوند همه امور مومن را الا خوارکردنش را به خودش واگذار کرده، این امر مستحبی را باید کنار گذاشت. «العزت لله جمیعا» عزت مال خداست و کسی نمی‌تواندآن را در معرض آسیب قرار دهد.

او گفت: تا وقتی که عربستان سعودی که خود را خادم الحرمین می‌داند و برخوردهای نامناسب و حرمت شکنانه دارد، باید این امر مستحب را کنار گذاشت.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم همه کسانی که قصد سفر عمره داشتند، هزینه آن را صرف مدرسه سازی کنند.


اطلاعیه رسمی تعلیق عمره مفرده

خبرگزاری ایرنا: سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که عملیات اعزام زائران عمره گزار از امروز – دوشنبه – بیست و چهارم فروردین ماه تعلیق گردید.

سازمان حج و زیارت در اطلاعیه خود آورده است:

نظر به اینکه حادثه تلخ و ناگوار فرودگاه جده موجی از نگرانی مردمی را در خصوص تأمین امنیت زائرین عزیز ایرانی توسط کشور عربستان سعودی فراهم نموده و احساسات پاک اقشار گوناگون جامعه را بشدت جریحه دار کرده است و از آنجا که علیرغم اعلام ابراز تنفر و انزجار مسئولان ارشد کشور عربستان از این جسارت و وعده محکومیت مجرمین به اشد مجازات که امروز به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است ، تاکنون اقدام عملی در این مورد صورت نگرفته است

لذا تا حصول اطمینان از تامین امنیت زائرین عزیز ایرانی ، عملیات اعزام زائرین عمره گزار از تاریخ 24/1/94 تعلیق می گردد. انتظار است با پیگیری مجدانه دستگاههای ذیربط در کشور عربستان سعودی ، مجرمان این حادثه به اشد مجازات محکوم شوند.

دلایل تعلیق عمره مفرده/ عذرخواهی ساده کافی نیست

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عذرخواهی ساده دولت عربستان برای از سرگرفتن سفره عمره مفرده کافی نیست ، باید با هتاکان برخورد جدی شود.

حسین نوش آبادی روز دوشنبه درباره دلایل تعلیق سفره عمره مفرده اظهار کرد: به دنبال دستور رییس جمهوری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رسیدگی به اتفاقات فرودگاه جده عربستان و تعرض به دو تن از زائران ایرانی آقای جنتی به سرعت جلسه ای را با مسئولان مربوطه از سازمان حج و وزارت خارجه ترتیب داد.

وی افزود: پس از بررسی های انجام شده مسئله فرودگاه جده و با عنایت به عمق فاجعه و اقدام غیر انسانی و اسلامی به مردم شریف و ملت بزرگوار ایران تصمیم گرفته شد تا زمانی که دولت عربستان سعودی اقدام قاطعی با هتاکان و کسانی که با حیثیت و عزت مردم ایران بازی کرده اند انجام ندهد، سفر عمره مفرده تعلیق شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این اتفاق تلخ قلوب رهبر معظم انقلاب ، ملت ایران و رییس جمهوری را نیز آزرده کرده است، ادامه داد: بنابراین تا دولت عربستان اقدام لازم و در خور شان عزت ایران با هتاکان انجام ندهد و مسئولان قضایی این کشور خاطیان را به اشد مجازات محکوم نکنند، تعلیق سفر زائران ما ادامه خواهد داشت.

نوش آبادی با بیان اینکه بعد از این اتفاق بد بسیاری از زائران ایرانی که نوبت اعزام آنها رسیده بود به صورت داوطلبانه و در اعتراض به این رفتار عربستانی ها از اعزام خود انصراف دادند، گفت: مردم فهیم ایران حاضر نیستند به خاطر یک سفر مستحبی با حیثیت آنها بازی شود و با انصراف خود در واقع اعتراضشان را بیان کرده اند.

وی همچنین با اعلام این خبر که افرادی که سهمیه عمره مفرده دارند، سهمیه شان محفوظ خواهد بود ، خاطرنشان کرد: امروز این خبر رسما به سازمان های مربوطه ابلاغ می شود.

بازتاب گسترده تصمیم دولت برای تعلیق سفر عمره در رسانه‌های غربی

خبرگزاری ایسنا: پس از انتشار تصمیم دولت مبنی بر تعلیق سفر حج عمره این خبر به تیتر اول بسیاری از رسانه‌ها و مطبوعات غربی تبدیل شد.

در همین راستا روزنامه‌ گاردین در گزارشی با اشاره به تعلیق سفر حج عمره از سوی ایران نوشت: با اوج گیری تنش‌ها میان دو کشور تصمیمی مبنی بر تعلیق سفر حج عمره از سوی دولت ایران گرفته شد. نزدیک به 500 هزار ایرانی سالانه برای انجام سفر عمره به عربستان سعودی می‌رود.

همچنین خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به تعلیق سفر حج عمره از سوی ایران در اعتراض به تعرض به دو نوجوان ایرانی از سوی 2 نیروی پلیس عربستان سعودی نوشت: این اقدام باعث تعمیق تنش‌ها میان دو کشور شده است، چند روز گذشته چند صد نفر از مردم ایران در اعتراض به این امر در مقابل سفارت عربستان سعودی جمع شدند که این اعتراض به صورت خودجوش بوده است.

پایگاه خبری اکونومیک تایمز نیز در گزارشی به این تصمیم دولت ایران اشاره کرد و این عمل را در اعتراض به اقدام اخیر دولت عربستان دانست.

همچنین پایگاه خبری اینترنشنال بیزینس تایمز با اشاره به تعلیق سفر حج عمره از سوی ایران نوشت: دو روز گذشته صدها نفر از مردم ایران در مقابل سفارت این کشور در تهران گرد هم آمدند و خواستار بسته شدن این سفارت خانه شدند.

این خبر همچنین در بسیاری دیگر از رسانه‌های خارجی نیز منتشر شد.