عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

فناوری هایی ایران در هفته گذشته

فناوری هایی ایران در هفته گذشته

سرویس دیجیتال بخش فناوری پرتال برترین ها قصد دارد در 5 شنبه هر هفته، نگاهی داشته باشد به آخرین رویدادهای دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در هفته ای که گذشت. این گزارش های اختصاصی تلاش می کند تا فضای ICT کشور و اتفاقات و رویدادهایی که در آن در حال وقوع هست را با نثری روان و ساده و خواندنی در اختیار جامعه مخاطبان سایت برترین ها قرار دهد. قطعا در این راه، نظرات و پیشنهادات بیننده گان عزیز سایت نیز می تواند هیات تحریریه سرویس دیجیتال پرتال را در ارائه گزارشات و محتواهای ارزنده در این حوزه، یاری کند.

از هشدار پلیس فتا درباره اپلیکیشن های موبایل تا اختلالات وایبر در کشور

گزارش این هفته تفاوت اندکی با گزارش هفته قبل دارد و آن اضافه شدن بخش معرفی اخبار شرکت های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات است که امیدواریم فرصتی برای معرفی دستاوردها و توانمندی های شرکت های ایرانی در این عرصه باشد. بسته خبری این هفته را با گزارشاتی درباره هشدار پلیس فتا درباره اپلیکیشن های موبایل و اظهارات یک مقام مسئول درباره اختلالات وایبر در این هفته آغاز می کنیم. اما به رسم همیشگی ، نخستین خبر را به بازار دیجیتالی بورس ایران اختصاص میدهیم.

بورس همچنان نزولی

شاخص کل بورس در این هفته نیز قرمز زنگ بود و نتوانست از مرز 68 هزار واحد گذر کند. میلیون ها کاربر ایرانی فعال در فروم های مجازی که اکثرا دارای کد فعالیت در بازار سرمایه می باشند ، اتفاقات هسته ای و قیمت نفت را دلیل کاهش عجیب شاخص کل در روزهای اخیر می دانند. نزدیک بودن به فصل مجامع شرکتها در تیر ماه سال جاری میتواند کمی از التهاب بازار سرمایه کاهش دهد. رواج نظرات اینترنتی و دیجیتالی کاربران بورس باز ایرانی در فضای وب در پرتال های تالار بورس ، بورسی و بورکس همچنان داغ داغ است. پیشنهاد میکنیم به این فضا یکبار سر بزنید و با حال و هوای روزانه میلیون ها کاربر ایرانی این حوزه آشنا شوید. موثق ترین اطلاعات اینترنتی درباره بورس کشور را از پرتال TSETMC.COM اخذ کنید.

 

مراقب اپلیکیشن های موبایلی باشید!

پلیس فتا که در حوزه فضای مجازی و امنیت اطلاعات  کار می کند این هفته نسبت به استفاده بدون ضابطه و کنترل کاربران از اپلیکیشن های مختلف و متنوع منتشر شده در فضای وب هشدار داد. سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا این هفته اعلام داشت که بسیاری از دارنده گان گوشی های هوشمند در ایران با دانلود application های مختلف موبایلی از سایت ها و فروشگاه های مختلف ایرانی و خارجی در خطر جاسوسی اطلاعاتی قرار دارند. این برای چندمین بار ظرف سال های اخیر است که پلیس فتا نسبت به استفاده بدون بررسی چنین نرم افزارهایی به کاربران ایرانی هشدار می دهد. وی یکی از خطرات پیش روی کاربران موبایلی را ، دریافت کد های مخرب بر روی گوشی خود و ارسال عکس و اطلاعات موجود بر روی گوشی به مرکز ارسال کننده بد افزار خواند که میتواند مشکلات عدیده ای را برای خود صاحب گوشی و دوستان و اطرافیانش نیز ایجاد کند. پلیس فتا از کاربران خواسته است تا نرم افزارهای ضد جاسوسی بر روی گوشی های خود نصب کرده و از مکان های نامطمئن نسبت به دانلود چنین نرم افزارهایی اقدام نکنند تا طعمه شیادان ایترنتی قرار نگیرند.

گفتنی است ، جرایم سایبر و سو استفاده از هویت کاربران در فضای مجازی در سراسر جهان در حال افزایش است و انتظار میرود رسانه ملی و سایر دستگاه های کشور نسبت به آگاه سازی جامعه به خصوص کودکان و جوانان نسبت به آسیب های فضای مجازی به خصوص بر روی موبایل حساس تر و مسئولانه تر عمل کنند.

آخرین اطلاعات درباره اقدامات پلیس فتای ایران را در نشانی www.cyberpolice.ir جست و جو کنید.

همراه اول : اختلالات این هفته وایبر به ما ارتباطی ندارد

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار این هفته در پی بروز اختلالات متعدد وایبر برای مخاطبانش در کشور اظهار داشت که اختلالات این سرویس دهنده اینترنتی ارتباطی در هفته جاری ، ارتباطی به این شرکت ندارد و احتمالا تغییر سیستم مدیریتی در این شرکت و ارتباط ان با شرکت تلگرام ، می تواند زمینه بروز چنین اختلالی را فراهم کرده باشد. وی اختلال در وایبر را تنها مرتبط به همراه اول ندانست و مشکلات پیش امده این هفته را برای کلیه اپراتورها یکسان دانست. آقای صدوقی که در مجمع این شرکت با خبرنگاران صحبت میکرد از شرایط ناعادلانه مربوط به فعالیت آزاد و رایگان OTT ها در کشور در مقایسه با عوارض و محدودیتهای اپراتورهای تلفن همراه در ایران انتقاد کرد. ایشان از طراحی و راه اندازی ساینا ، به عنوان رقیب وایبر و رونمایی از ان در اینده خبر  داد. روز شنبه این هفته بود که در جلسه هم اندیشی مسئولان ارتباطات سیار در ایران ، آن ها نسبت به کاهش قابل توجه درامدهای خود به دلیل گسترش نرم افزارهای ارتباطی رایگان اظهار نگرانی کردند.

 

آنچه که مسلم است ، استفاده از نرم افزارهای ارتباطی مانند تانگو ، لاین ، وایبر و واتس آپ در ایران و سایر کشورهای جهان در حال گسترش است و صرفه نظر از مسائل امنیتی و اطلاعاتی چنین شرکت هایی ، اپراتورهای تلفن همراه می بایست با نوآوری و مدیریت عملکرد خود در فضای مجازی ، زمینه های رقابت بهتری را برای خود فراهم کنند. گفتنی  است کارشناسان جامعه اطلاعاتی همواره نسبت به جاسوسی از کاربرانتوسط نرم افزارهای اشاره شده فوق الذکر هشدار داده اند.

رایتل : مراقب پیامک های کلاهبرداران باشید!

شرکت رایتل این هفته با ارسال پیامکی به کلیه کاربران خود هشدار داد تا طعمه پیامک های تبلیغاتی نشوند. اپراتور سوم تلفن همراه در این پیام اعلام کرد : جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی از طریق s,s های ناشناس ، از ارسال هر گونه اطلاعات شخصی یا حساب خود بدون استعالام از منابع موثق خودداری کنید. در همین راستا ، شرکت مخابرات استان تهران نیز اعلام کرده بود که افراد سود جو تحت عناوین و مناسبت های مختلف با ارسال پیامک هایی با مضمون برنده شدن جایزه نقدی یا غیر نقدی و با اعلام email شرکت مخابرات استان تهران از برخی از هموطنان اخاذی کرده اند.

رواج اخاذی ها و انتشار پیامک های تبلیغاتی ناخواسته در فضای مجازی ایران ، به موضوعی بحران ساز تبدیل شده است که نظارت و کنترل بهتر و بیشتر مسئولان و آگاه کردن بیشتر مردم را طلب میکند. همواره اخرین اطلاعات درباره اخبار  و برنامه های شرکت مخابرات ایران و ده ها زیر مجموعه ان را در سایت TCI.IR دنبال کنید.

شبکه های نسل پنجم ارتباطات سیار (5G) در راه ایران

سیاستگذاری همایش مهم شبکه های نسل پنجم ارتباطات سیار ایران که قرار است در خرداد ماه سال جاری در تهران برگزار شود ، در پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران انجام شد. در این نشست که با حضور متخصصان داخلی و مدیران سازمان های دولتی مرتبط با ارتباطات سیار برقرار شد ، درباره خصوصیات ، ضروریات ، محورهای همایش و سخنرانان کلیدی همایش و عضویت این پژوهشگاه در 5gic بحث و تبادل نظر شد. گفتنی است موضوع نسل آینده شبکه ارتباطات سیار یکی از مهم ترین موضوعات در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران است که میتواند در بهبود کیفیت و گسترده گی خدمات و فرصت آفرینی در عرصه های کارآفرینی دیجیتالی برای هموطنان محترم نقش بسیاری را ایفا کند. خبرهای این همایش در خردادماه در همین سرویس به اطلاع علاقمندان به ارتباطات سیار خواهد رسید.

 

متقاضیان پروانه اپراتورهای مجازی عجله کنند

صادق عباسی ، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این هفته اعلام کرد  ، به منظور افزایش رقابت، کیفیت و پوشش نیازهای مشتریان و ترغیب نوآوری و ارائه خدمات ارزش افزوده در بازار تلفن‌همراه کشور، پروانه اپراتورهای مجازی تلفن‎همراه (MVNO) صادر می‌شود. گفتنی است، “اصول حاکم بر پروانه‌های مجازی تلفن‌همراه” در اسفندماه سال گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده است و بر همین اساس ، اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی دریافت پروانه MVNO می توانند با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی و مطالعه دقیق این مصوبه و فراخوان صدور پروانه MVNO از شرایط دریافت پروانه و مدارک و مستندات لازم آگاه شوند. قابل ذکر است علاقمندان به دریافت این پروانه ، می توانند از 15 اردیبهشت ، به این سازمان مراجعه کنند. راه اندازی اپراتورهای مجازی تلفن همراه ، در واقع یک فرصت آفرینی ایده آل برای توسعه ظرفیتهای کارآفرینی دیجیتالی در کشور است که به رقابت سازی ، کاهش شکاف دیجیتالی و توسعه ICT در جامعه اطلاعاتی ایران کمک بسیاری خواهد کرد.

قطب نفت و گاز جهان ، دارای شبکه 4G تلفن همراه شد

این هفته خبر رسید که نسل چهارم تلفن همراه موسوم به 4G/LTE به شهرهای بوشهر و عسلویه نیز رفت تا این شهرها علاوه بر نسل سوم تلفن همراه ، تحت پوشش فناوری نسل چهارم تلفن همراه نیز قرار بگیرند. انتظار می رود در دولت تدبیر و امید ، توسعه خدمات ارتباطی به ویژه در حوزه خدمات سیار به مناطق مرزی و نفت خیز جنوب کشور بیش از قبل توسعه یابد. امری که در توسعه دولت الکترونیک نیز بسیار مهم می باشد.

700 تن تلفن موبایل وارد کشور کردیم !

این هفته خبر رسید که از نظر وزنی ، قریب به 700 تن گوشی تلفن همراه از انواع و اقسام آن در سال 1393 وارد کشور شده است و اگر چه از نظر وزنی با سال 1392 تفاوتی ندارد ، اما ارزش واردات این کالا به دلیل افزایش قیمت ان ، به بیش از یک و نیم برابر سال قبل رسیده است که رقم قابل توجهی را نشان می دهد. جا دارد دولت محترم ، به امر سخت افزار و توسعه ظرفیت های تلفن همراه در کشور و حمایت از تولید کننده کان داخلی در این بازار مطلوب و پر مخاطب توجه کند تا نسل جدیدی از گوشی های هوشمند ایرانی بتواند با قابلیت های نوآورانه خود ، عطش خریداران ایرانی را به برندهای خارجی کاهش دهد.

310 میلیون مرسوله!

شرکت پست اعلام کرد که در نیمه نخست سال گذشته ف بیش از 310 میلیون مرسوله توسط این شرکت در کشور جابه جا شده است. سیستم پستی کشور با تجهیز به فناوری های جدید ، امکان رصد لحظه ای مرسوله مشتریان خود را از طریق سایت POST.IR فراهم کرده است.

اخبار شرکت های خصوصی در حوزه ICT

نماینده رسمی کداک در ایران اعلام شد

شرکت رایانه داده پرداز رایانه متین به عنوان نماینده رسمی شرکت کداک در ایران معرفی شد. این شرکت با داشتن دفاتر گارانتی و خدمات پیش از فروش در بیش از 10 شهر کشور ، بزرگ ترین شبکه خدماتی پس از فروش را در حوزه کامپیوتر و موبایل در اختیار دارد. پیش از این ، نمایندگی سیلیکون و acer نیز در اختیار این شرکت بود.

موتورهای جست و جوی ایرانی چنگی به دل نمی زند!
 
این عنوانی است که برخی از کاربران استفاده کننده از موتورهای جست و جوی تازه رونمایی شده ایرانی ابراز می کنند. اگر چه نصر الله جهانگرد از مسئولان ارشد فناوری اطلاعات ایران و دبیر اسبق شورای عالی فناوری اطلاعات کشور معتقد است که شرکت های خصوصی تولید کننده چنین موتورهای جست و جویی تنها مورد حمایت مادی و معنوی قرار گرفتند و موفقیت این موتورها در فضای جامعه اطلاعاتی ایران و حتی جهان ، بر اساس خلاقیت و توانمندی این شرکت ها است و ارتباطی به مسئولان ندارد. Yooz.ir و Parsijoo.ir از جمله موتورهای جدیدی هستند که به فضای فناوری اطلاعات کشور وارد شده اند و در ابتدای راه در عرصه پر رقابت موتورهای جست و جومی باشند.

 

همکاران سیستم
 
شرکت نرم افزار همکاران سیستم ، بزرگ ترین مجموعه ارائه خدمات نرم افزاری در کشور و یکی از برترین شرکت های فعال در عرصه کارآفرینی دیجیتالی ایران ، این هفته خبر از برگزاری نخستین هم اندیشی شرکت های عضو گروه همکاران سیستم در سال جدید داد. شعار این همایش ، نگاه به مشتری ، توجه به مدل های جهانی کسب و کار و ارائه خدمات. در این همایش ، مدیران ارشد گروه و مدیران بخش های مختلف به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در موضوعات مورد نظر ماموریت سازمانی همکاران سیستم در سال جدید پرداختند. گفتنی است شرکت همکاران سیستم جز معدود شرکت های فعال ایرانی در عرصه فناوری اطلاعات است که به طور فصلی و سالانه ، نشست هم اندیشی را برای ارتقای سطح دانش و معلومات و تبادل اطلاعات و خرد جمعی و گسترش ارتباطات مشارکتی در میان کارکنان خود برگزار می کند. فعالان مدیریت ، این رویکرد سازمانی را در خلق سازمان یادگیرنده (learning organization) در سازمان به ویژه مراکز آی تی محور موثر می دانند. قابل ذکر است ، محصول “خدمات الکترونیکی مشتری راهکاران” این شرکت در این هفته معرفی گردید.

 

برنامه های جدید شاتل در سال 94
 
شرکت شاتل از ارائه دهنده گان خدمات اینترنتی در کشور ، مدعی شد که میتواند یک دهم قیمت کنونی شرکت مخابرات ، خدمات اینترنت را ارائه کند. رییس هیات مدیره شاتل ، فعالیت اصلی این شرکت در سال جدید را ورود به بازارهای LTE, MVNO و نامبرینگ دانست و اظهار داشت که چند سرویس جدید در سال جاری توسط این شرکت به بازار ارائه خواهد شد. وی در نشست هم اندیشی مدیران این شرکت ، از پر بودن ظرفیت های مخابراتی کشور که محدودیت هایی در ارائه خدمات شاتل به مشترکان ایجاد کرده است انتقاد کرد.

ایرانسل: 21 میلیون نفر در ایران ، مشترک حرفه ای دیتا ایرانسل هستند
 
اپراتور تلفن همراه کشور از تحت پوشش قرار گرفتن 200 شهر تحت سیستم 3g  و 50 شهر تحت پوشش 4G تلفن همراه خبر داد. مدیرعامل ایرانسل از امکان دانلود دیتا با سرعت تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه روی شبکه نسل چهارم ایرانسل خبر داد و گفت: ظرف مدت کوتاهی که از ارائه خدمات نسل سوم و چهارم ایرانسل می‌گذرد، درحال حاضر بیش از ۲۱ میلیون کاربر دیتایِ حرفه‌ای در شبکه ایرانسل فعال هستند و تعداد مشترکین شبکه‌های نسل سوم و چهارم ایرانسل هم به بیش از هفت میلیون مشترک افزایش یافته است. وی از حضور 21 میلیون نفری مخاطبان دیتای این شرکت خبر داد. اخرین اخبار این شرکت در سایت ایرانسل قابل دسترس می باشد.

دعوت به مجمع فوق العاده صاحبان سهام ایران ارقام
 
شرکت ایران ارقام به عنوان یکی از تولید کننده گان موفق دستگاه های خودپرداز بانک های کشور و از شرکت های فعال ایران در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بازار بورس اعلام کرد که مجمع فوق العاده ان دوشنبه هفته اینده برگزار خواهد شد. مجمع عادی صاحبان سهام این شرکت هفته اینده در محل شرکت برگزار می شود. گفتنی است این شرکت هزاران نفر سهامدار در اختیار دارد که با 86 واحد فروش ، بزرگ ترین سیستم فروش و خدماتی در حوزه تجهیزات سخت افزاری بانکداری و الکترونیکی در این حوزه را در اختیار دارد. ایران ارقام جز معدود شرکت های حوزه فناوری اطلاعات است که در بازار سرمایه کشور تحت نماد “مرقام” فعال است.

فرصت های شغلی 94 در فارسیکام
 
شرکت فارسیکام از شرکت های فعال در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به منظور توسعه شبکه فروش و ارائه خدمات خود در عرصه فناوری اطلاعات ، فرصت های شغلی و آموزشی مختلف را در اختیار علاقمندان قرار داده است. گفتنی است شرکت فارسیکام در سال 1385 ، صادر کننده نمونه نرم افزار ایران شد.

 

به اطلاع مخاطبان محترم سرویس دیجیتال پرتال برترین ها می رساند که از هفته آینده اخبار گسترده تری از شرکت های فعال عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در گزارش هفتگی ارائه خواهد شد و عزیزان می توانند اخبار پیشنهادی خود را برای بررسی ، به مدیریت پرتال ارسال کنند. پایان هفته خوبی را برای فعالان عرصه کسب و کار اینترنتی کشور آرزو میکنیم.