عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!

این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
بازیگر مجموعه‌های «شوق پرواز»، «ملکوت» و… که دو سریال ماندگار و پر سر و صدای «زیر تیغ» و «ساعت شنی» را نیز در کارنامه دارد، پس از مدت‌ها فعالیت این بار با نقشی کاملاً متفاوت ایفاگر یک کاراکتر کمدی در سریال «عصر پاییزی» به کارگردانی اصغر نعیمی شده است.

جنس بازی، نوع لحن و حتی استایل بازی تهامی کمتر بیننده تلویزیونی (حتی خاص) را به این فکر وامی‌داشت که روزی او  در یک سریال کمدی در بازیگری خود ساختارشکنی کند و یک جورهایی مخاطب را سورپرایز کند. هر چند او سال‌ها پیش تجربه نسبتاً مشابهی را در سریال «رستوران خانوادگی» (حسین سهیلی‌زاده) پشت سر گذاشته است.

 
این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
 
بازیگر فیلم‌های «دفتری از آسمان»، «شراره»، «مریم مقدس»، «این زن حرف نمی‌زند»، «شبانه»، «سرگیجه» و… که برای بازی در فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی‌کیا و شخصیت محسن نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بوده برای هر چه بهتر دیده شدن تجربه اخیرش دست به هر کاری زده است. او حتی در اولین تجربه جدی کمدی‌اش اقدام به ساخت آنونس برای سریال «فصل پاییزی» کرده است.

تهامی از این روزهایش می‌گوید؛ از بازی جلوی دوربین اصغر نعیمی، از تلاش برای متفاوت بودنش در تمام این سال‌ها هر چند کمتر مورد بحث بوده است و به آن پرداخته شده است از ساخت آنونس و…

آقای تهامی چه خبر، مشغول کار هستید یا…؟
ـ اخیراً فیلم سینمایی «تنها چند دقیقه سکوت» را به کارگردانی خانم بهار صادقی که اولین فیلم سینمایی‌شان بود به پایان رساندم.

دوست دارید از نقشی که ایفاگر آن بودید هم صحبت کنید؟
ـ من نقش آهنگسازی را بازی می‌کردم که یک مقدار از ناملایماتی که در اطرافش به وقوع می‌پیوندد ناراحت است و… کلا کاراکتر متفاوتی بود.

شما هم که با عالم موسیقی بیگانه نیستید؟
ـ بله، خوشبختانه با نوازندگی ناآشنا نیستم و توانستم در این فیلم یکی ـ دو ساز هم بنوازم.

در لیست فیلم‌های جشنواره که متأسفانه نبود؟
ـ بله ولی واقعاً حقش بود که جزو آثار حاضر در جشنواره باشد، چون اولاً این اولین تجربه کارگردانش بود. ضمن اینکه داستان روایت شده در این فیلم بسیار جسارت می‌خواهد. این فیلم کاملاً تخصصی به بحث موسیقی می‌پردازد. شما می‌دانید خیلی‌ها در اولین کارشان به سراغ موضوعات معمولی‌تری می‌روند. او با ریسک موضوعی سخت را انتخاب کرد. دوست ندارم بگویم چون روابط مورد نیاز را نداشتند، در جشنواره نیستند پس می‌گویم شاید خواست خدا بوده تا گروه بتواند بیش از این روی مراحل فنی فیلم کار کند.

 
این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
 
کوروش تهامی را قاعدتاً یک بازیگر تئاتری می‌دانیم، برنامه‌ای برای حضور روی صحنه نمایش ندارید؟
ـ اخیراً چند پیشنهاد داشته‌ام، اما دوست دارم شرایط مهیا باشد و با یک کار ویژه و عالی دوباره روی صحنه بروم.

با همان گروه سابق؟
ـ خیر، ولی منتظر یک نمایش خاص هستم. چون برایم مهم است در چه نمایشی حضور پیدا می‌کنم.

اما سریال «عصر پاییزی» و حضوری متفاوت از کوروش تهامی …
ـ بله من نیمی از امسال را درگیر سریال «عصر پاییزی» بودم. تا به امروز حدود ۷ـ ۸ قسمت از سریال پخش شده و باید بگویم نسبت کارهای طنزی که تا به حال از تلویزیون پخش شده ساختار متفاوتی دارد. واقعاً همه ما تلاش داشتیم که این کار متفاوت با دیگر آثار تلویزیونی در این ژانر از آب درآید.

این اولین بار بود که کوروش تهامی در یک نقش کمدی دیده می‌شود؟
ـ بله، آن هم در تلویزیون و آن هم در یک مدت زمان طولانی.

منظور حفظ راکورد نقش در این مدت است؟
ـ بله دقیقاً، به هر حال من تجربه اجرای نقشی به این شکل را نداشتم و در حفظ راکورد و جنس بازی‌ام در طول این سریال خیلی وسواس داشتم.

چطور شد که ریسک کردید و حضور در این سریال را پذیرفتید. به هر حال همانطور که می‌دانید تلویزیون و نوع مخاطبش گاهی بازیگر را در برخی قالب‌ها نمی‌پذیرد؟
ـ به هر حال بازیگر باید بتواند خودش را در انواع مختلف کار و ژانر‌های متفاوت محک بزند. خصوصاً بازیگری که مدام دوست دارد چیزهای جدید یاد بگیرد و بتواند تمام انرژی‌هایی را که درون خودش سراغ دارد به معرض نمایش بگذارد.

می‌خواهید بگویید منتظر چنین پیشنهادی بودید؟
ـ بله مدت‌ها بود که دنبال چنین پیشنهادی بودم. همیشه دلم می‌خواست بتوانم  یک کار خوب کمدی را تجربه کنم. حالا وسعت سریال «عصر پاییزی» و مدت آن هم یک مقدار طولانی بود. نگه داشتن و حفظ این استمرار از نظر من کار بسیار دشواری بود. خدا را شکر ما این کار را انجام دادیم و در این ۴ ـ ۵ قسمت که پخش شده بازخوردهای خوبی داشته است.

 
این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
 
دوستان زیادی لطف کردند تماس گرفتند یا حضوری ملاقات داشتیم و حتی مردم عزیز که در کوچه و خیابان می‌بینیم شان خیلی کار و این شخصیت را دوست دارند. گویا توقع نداشتند من چنین نقشی را بازی کنم. به هر حال من تا به حال در نقش‌های کاملاً جدی دیده شده‌ام و بسیاری می‌گفتند ما باور نمی‌کردیم تو بتوانی از پس چنین کاراکتری برآیی.

یکی از مشکلاتی که برخی از بازیگران ما را به کلیشه شدن نیز رهنمون می‌کند، برمی‌گردد به اینکه کمتر توان شکست غالبشان را دارند. ساختارشکنی در جنس بازی اتفاقی است که در بازی تعداد محدودی از بازیگران در این سال‌ها دیده‌ام. کوروش تهامی چگونه ساختار جدی همیشگی‌اش را برای ایفای نقش (رفیع) در سریال «عصر پاییزی» می‌شکند؟

ـ حقیقت را بخواهید این مسئله برای من هم خیلی سخت بود، اما کم کم آنقدر درگیر نقش شدم که دیگر کاراکتر و خصوصیاتش جزئی از خودم بود. به جز قسمت اول که شما عروسی پدر رفیع را می‌بینید مابقی قسمت‌های ابتدایی سریال را که در کارخانه اتفاق می‌افتد را اوایل کار گرفتیم. در قسمت‌های کارخانه شاید ریتم به آن شکل مطلوب نرسیده باشد.

گاهی شاید حس شود که می‌شد ریتم یک مقدار تندتر باشد. کم کم که کار پیش می‌رود و از قسمت‌های شش ـ هفت به بعد اتفاقات جالب و جذابی در سریال می‌افتد که شاید شما کمتر در تلویزیون شاهد آن بوده باشید. به نظرم اگر منتقدان، بینندگان خاص و تماشاگران عزیز منصف باشند، متوجه اجرای متفاوت من برای این نقش می‌شوند.

از نوع کلام و توضیحتان مشخص است که با انگیزه دو چندانی جلوی دوربین اصغر نعیمی رفتید؟
ـ درست می‌گویید من آنقدر سر این کار انگیزه پیدا کرده بودم که هر بار با چندین و چند ایده سر صحنه سریال حاضر می‌شدم. اصلاً امکان نداشت بخواهیم سکانسی را بگیریم و من بدون فکر آن سکانس را اجرا کنم. باور کنید هر بار نه با یک ایده که با چند ایده متفاوت سر صحنه حاضر می‌شدم.

این تعامل در تبادل ایده‌های شما در مقام بازیگر با کارگردان چگونه اتفاق می‌افتاد؟
ـ قاعدتاً ایده‌ها را با کارگردان در میان می‌گذاشتم و ایشان هم استقبال می‌کردند، چرا که اشتیاق مرا در تلاش برای بهبود هر چه بهتر این نقش می‌دیدند.

جدا از بحث کاراکتر کمدی که اولین تجربه در کارنامه شما محسوب می‌شود، سبک و سیاق روایت قصه نیز در سریال «عصر پاییزی» تا حدودی متفاوت است. چقدر قصه سریال در بازیگرش ایجاد انگیزه می‌کرد؟

ـ قصه کار بسیار مرا جذب کرد، چرا که برای اولین بار بود می‌دیدم قرار است یک طنز اجتماعی ساخته شود. به هر حال یادمان نرود که طنز اصولاً از انتقاد می‌آید.

در واقع اگر به سبقه و ریشه ژانر کمدی در سینما و طنز در ادبیات برگردیم، می‌بینیم که رسالت این گونه از نمایش یا ادبیات همین انتقاد است؟
ـ بله همین طور است. حتی طنز یا کمدی سنتی کشور ما هم که همان سیاه بازی است، به نوعی ریشه در انتقاد دارد. در واقع در سیاه بازی هم ما به جای اینکه خیلی به عمق برویم، دنبال هشدار و انتقاد از برخی مسائل اجتماعی هستیم. گاهی در سیاه بازی تذکر می‌دهیم که بیایید اینگونه نباشیم، اینگونه رفتار نکنیم، ما در سیاه بازی به افراد نوکیسه خرده می‌گیریم و…

 
این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
 
وقتی سریال «عصر پاییزی» به من پیشنهاد شد، دیدم قرار است در این کار برای اولین بار برخی نارسایی‌های اجتماعی به نقد کشیده شود. آن هم به زبان کمدی. این برای من به اندازه کافی جذاب بود. به خصوص اینکه بار اصلی کار بر دوش من بود. کارم خیلی سخت بود، چرا که در ۹۵ درصد از لحظات و تصویربرداری این سریال باید حضور می‌داشتم.

در تمام لوکیشن‌ها بازی داشتم و شاید در ۴۰ درصد از لوکیشن‌های سریال به جز من اصلاً کسی حضور نداشت، یعنی من تنها بازیگر بودم. به هر حال مدام تلاش کردم که بازی‌هایم شبیه به هم نشود. خود کارگردان هم لطف دارند و در تماس‌هایی که با هم داریم، می‌گوید من در لحظات تصویربرداری به خاطر مشغله بسیار و توجه به تمام اتفاقات صحنه شاید نمی‌توانستم تمرکز کامل روی ریزه‌کاری‌های بازی داشته باشم، اما در زمان مونتاژ متوجه ‌شدم که شما جزء به جزء‌ریزه‌کاری‌های نقش را درآورده‌اید و به همه چیز توجه داشته‌اید.

اصولاً در بازیگری این توجه به جزئیات است که بازیگر، نقش و در نهایت یک اثر را ماندگار می‌کند؟
ـ من همیشه گفته‌ام ما در مقام بازیگر باید به جزئیات خیلی توجه کنیم. اتفاقی که در بسیاری از کارها رخ نمی‌دهد و این دقت را گاهی فراموش می‌کنیم. شاید این مسئله برمی‌گردد به سرعتی که سر تصویربرداری‌ها برخی مواقع وجود دارد. این بدو بدوی معروف برای رساندن کار به آنتن گاهی عامل این لطمات است و اجازه نمی‌دهد تیم جلوی دوربین و حتی پشت دوربین با تمرکز از کارشان مراقبت کنند.

کار با اصغر نعیمی را چگونه دیدید، اصولاً در کارهای کمدی بازیگر نیاز دارد از سوی کارگردان دستش باز باشد، این اتفاق چقدر برای شما در این کار رخ داد؟
ـ کار با آقای نعیمی بسیار خوب بود. ایشان در بیشتر مواقع دست مرا در اجرای ایده‌هایم باز گذاشته بودند. اگرچه ما ابتدای کار خیلی راجع به این نقش با هم صحبت نکرده‌ بودیم. تنها من چند کد از ایشان گرفته بودم، ولی به خوبی من با شخصیت ارتباط برقرار کردم و ایده‌هایم خیلی زیاد برای آقای نعیمی مورد قبول بود.

به نظر خودتان کوروش تهامی آنقدر در این نقش (رفیع) موفق عمل کرده که دیگر کارگردانان نیز بخواهند بدون ریسک ایفای یک نقش کمدی را به او بسپارند؟
ـ بله به نظر خودم که به خوبی از عهده این نقش برآمده‌ام. فقط کافی است آدم‌هایی که می‌بینند قاضی‌های منصفی باشند و مثل خیلی از کارهای من که مجال انجام آنها نشد، راجع به تفاوت آنها صحبت شود این بار اتفاق بیفتد. اگر دوستان با تمرکز به این تجربه من دقت کنند، متوجه خواهند شد که (رفیع) یک قابلیت متفاوت است. خدا را شکر می‌کنم که توانستم یک قابلیت دیگر از خودم را هم نشان دهم. همانطور که خودتان می‌دانید در کشور ما خیلی روی آدم‌ها ریسک نمی‌شود. منظورم آدم‌هایی است که ارزش ریسک دارند.

 
این بازیگر می گوید : سریال عصر پاییزی را نبینید!!
 
البته من این شانس را داشته‌ام که تا به حال در نقش‌های منفی و مثبت و حتی خاکستری تجاری داشته باشم، اما هیچ گاه راجع به آنها آنطور که باید صحبت نشده است، اما به تأیید مردم و اهالی فن و دوستانم که حرفه‌ای این ماجرا هستند، این تفاوت در تجارب کاری من محسوس است. فکر می‌کنم این سریال متفاوت‌ترین تجربه من است که پیش‌بینی می‌کنم ارتباط زیادی با آن برقرار شود.

البته اگر (خواهش می‌کنم این جمله را حتماً مشخص تر منعکس کنید)، دوستان تلویزیون آنطور که باید به این کار بپردازند. من دارم می‌بینم شبکه‌های دیگر را که چگونه درخصوص کارهایی که در حال پخش دارند تبلیغ می‌کنند. همین شبکه اول سیما هم راجع به برخی از کارهایش تبلیغات خوب و وسیعی دارد، اما نمی‌دانم چه علتی دارد که به این کار کم لطفی می‌شود.

گویا خودتان هم برای سریال «عصر پاییزی» آنونس ساخته‌اید؟
ـ بله خودم نشستم متن نوشتم، دو متن کاملاً متفاوت و خواهش کردم آقای سیروس عبدلی تصویربردار کار دوربین خودشان را سر صحنه آوردند و از برخی بازیگران تصاویری گرفتم و دو آنونس کاملاً متفاوت برای سریال ساختم. جالب اینکه تهیه‌کننده ‌گفت در جلسه‌ای این آنونس‌ها را به مسؤولان شبکه اول نشان دارم و بلا استثنا همه دوست داشتند و استقبال کردند، چون خیلی متفاوت است.

من فکر نمی‌کنم تا به حال کسی برای سریال تلویزیونی چنین آنونس‌هایی ساخته باشد و از همه مهمتر اینکه بازیگر آن سریال آن آنونس‌ها را ساخته باشد. متأسفانه نمی‌دانم به رغم کیفیت بالای این آنونس‌ها چرا تلویزیون آنها را پخش نمی‌کند. یکسری تبلیغ ضعیف داشتیم آن هم مثل همه کارها که چند پلان پشت سر هم پخش می‌شود، اما از آنونس‌های تولیدی خودمان خیلی خبری نبوده و این برای خودم هم جای تعجب بسیاری دارد.

فکر نمی‌کنم شما پیش از این سابقه ساخت آنونس داشته باشید؟
ـ نه این اولین بار بود. همانطور که گفتم همه اعضای این پروژه دنبال این بودند که کاری متفاوت انجام شود و به نظرم این متفاوت بودن شامل آنونس‌های کار هم می‌شد. من چون نقش اصلی کار را بازی می‌کردم، دوست داشتم تماشاگر متوجه این تفاوت باشد. حتی به تهیه‌کننده پیشنهاد دادم بیا ضد تبلیغ کار کنیم. به طور مثال اینکه به تماشاگرمان بگوییم شما لطفاً سریال «عصر پاییزی» را نبینید! تهیه‌کننده گفت این ماجرا را به خودت می‌سپارم. من چند متن نوشتم که در نهایت دو نوشته برای آنونس انتخاب شد.

اگر صحبتی مانده…
ـ امیدوارم مخاطب سریال «عصر پاییزی»، این مجموعه را دنبال کند و مورد توجه قرار بگیرد. چرا که همه اهالی این پروژه تلاش کردند کاری ویژه و متفاوت با آثار معمولی تلویزیون را به نمایش بگذارند. من این نوید را می‌دهم که سریال ما هر چه پیش می‌رود با اتفاقات جالب و جذاب‌تر هم مواجه می‌شود.