عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

به زیبایی دست هایتان اهمیت دهید

به زیبایی دست هایتان اهمیت دهید
پزشكان معتقدند حتی كوچك‌ترین تغییر غیرعادی در كف دست، ناخن‌ها و انگشتان می‌تواند نشانه‌ای از یك مشكل بهداشتی مهم باشد.دستان ما در واقع شاخص میزان سلامتی‌مان است و حتی كوچك‌ترین تغییرات ظاهری در آنها می‌تواند علامت یك مشكل پزشكی جدی‌تر در جای دیگری از بدنمان باشد.به گزارش روزنامه دیلی میرور، متخصصان انگلیسی در این مقاله به تشریح چند مورد از مهم‌ترین تغییرات در دست‌ها كه می‌توانند نشان دهنده بیماری باشند، پرداخته‌اند. این تغییرات عبارتند از:

– رنگ پریدگی ناخن‌ها:
ناخن‌ها باید سالم و صورتی رنگ باشند. اگر رنگ‌ آنها سبز مایل به زرد شود احتمالا فرد یك عفونت قارچی مبتلا است و باید به پزشك مراجعه كنند. به علاوه زرد شدن رنگ ناخن‌ها می‌تواند نشانه یك بیماری ریوی باشد. همچنین ظاهر شدن لكه قهوه‌ای رنگ در زیر خط ناخن ممكن است به دلیل وجود خال گوشتی باشد و یا ناخن‌های گودافتاده با وجود فرورفتگی در سطح صاف آن معمولا نشان دهنده بیماری پسوریازیس است. به این ترتیب توصیه می‌شود هر نوع تغییر رنگ غیرعادی در ناخن‌ها را به پزشك خود اطلاع دهید.

– ناخن‌های قاشقی شكل:
شكل طبیعی یك ناخن سالم به این ترتیب است كه باید وسط آن اندكی برآمده باشد و نوك ناخن نیز كمی حالت خمیدگی داشته باشد. اگر شكل ناخن برخلاف این حالت و شبیه به قاشق، فرو رفته باشد احتمالا نشانه فقر آهن و كم‌خونی است. درمان این حالت با مصرف مكمل‌های آهن و افزودن سبزیجات تیره رنگ و گوشت قرمز به رژیم غذایی روزانه امكان‌پذیر است.از سوی دیگر ناخن‌های گرزی شكل یعنی حالتی كه ناخن‌ها به شكل گوی می‌شوند اغلب نگران‌كننده‌تر است چون می‌تواند به معنی یك بیماری داخلی جدی مثل سرطان ریه یا مشكلات قلبی باشد.

– برآمدگی در انگشتان:
بروز برآمدگی‌های كوچك در نزدیكی پایه ناخن‌ها از نخستین علائم اوستئو‌آرتریت، التهاب استخوانی – مفصلی است. از آنجا كه این بیماری باعث از بین رفتن فضای مفصلی می‌شود، این برآمدگی‌ها در اطراف ناخن ایجاد می‌شوند.

– لرزش دست‌ها:
هر فردی ممكن است تا حدودی لرزش دست‌ها را تجربه كند اما اگر این لرزش طولانی و قابل تشخیص شود می‌تواند از علائم اولیه بیماری پاركینسون باشد كه روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. لرزش دست‌ها در عین حال از استرس و اضطراب زیاد یا مصرف بیش از قهوه و الكل نیز ناشی می‌شود.گاهی نیز ممكن است ناشی از عارضه عصبی ارثی لرزش دست باشد. اگر متوجه هرگونه لرزش دست یا كندی حركات شدید در اسرع وقت موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید.

– خشكی پوست:
خشكی شدید پوست گاهی از علائم كم كاری تیروئید است كه موجب از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود. گاهی اوقات نیز نشانه حساسیت به صابون یا سایر محصولات آرایشی و بهداشتی است. علاوه بر اینها گاهی اوقات خشكی پوست دست پس از یائسگی نیز بروز می‌كند كه پیامد افت سطح استروژن در بدن زنان یائسه است.

– قرمزی كف دست:
پزشكان قرن‌ها است كه قرمزی كف دست را با بروز اختلالات كبدی به ویژه سیروز كبدی مرتبط می‌دانند. قرمزی كف دست در این شرایط ناشی از اتساع (گشاد شدن) عروق خونی در واكنش به عدم تعادل هورمونی است كه در اثر آسیب كبدی بروز می‌كند. این حالت قرمزی در لبه خارجی مچ دست از ابتدای انگشت شست آغاز می‌شود و در امتداد مچ تا انگشت كوچك ادامه پیدا می‌كند. از دیگر نشانه‌های اختلالات كبدی، زردی پوست و نیز سفید شدن ناخن‌ها است كه در اثر كمبود معمول پروتئینی در بیماری كبدی بروز می‌كند. قرمزی كف دست در عین حال می‌تواند نشانه روماتیسم مفصلی، اختلالات تیروئیدی و گاهی اوقات نشانه بارداری باشد.

– تعریق كف دست:
حرارت كف دستان ما معمولا در مواقعی كه عصبی و مضطرب می‌شویم، بیشتر می‌شود اما اگر فردی مدام دچار این حالت شود احتمال دارد به یك مشكل تیروئیدی مبتلا باشد. پركاری تیروئید باعث تشدید سوخت و ساز بدن می‌شود كه این امر به معنی سوختن كالری بیشتر و افزایش تعریق در اثر بالا رفتن حرارت بدن است. همچنین در این اختلال‌ها فرد ممكن است به كاهش وزن بی‌دلیل، تورم غده تیروئید و احساس مداوم افزایش سطح انرژی عصبی دچار شود. پركاری تیروئید نیز با مصرف دارو قابل درمان است.