عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

مهمترین مکان مناسب برای رویت هلال چه جایی است؟

مجموعه : دینی و مذهبی
مهمترین مکان مناسب برای رویت هلال چه جایی است؟
در حدود چند سال است که چشم انداز مناسبی را در اطراف قله دنا برای رصد داریم. در ابتدای ماه رمضان و شوال در آنجا مستقر می‌شویم. اولین گروهی بودیم که توانستیم ابتدای ماه رمضان، ۴ هلال را تا ساعت ۱۶ تا ۱۷٫۳۰ روز ببینیم و رصد ما چندین ساعت ادامه داشت و بعد از غروب هم ۴ الی ۵ گروه بودند که توانستند هلال را ببینند که ما اولین گروه بودیم. در پایان ماه رمضان امسال در همین رصد خانه مستقر خواهیم شد و روز چهارشنبه برنامه خاصی را برای این رصد داریم. البته از نظر علمی رصد روز چهارشنبه اهمیت دارد چون هلال در عصر چهارشنبه زودتر از خورشید غروب خواهد کرد یعنی هلال اصلا در آسمان نیست و به احتمال زیاد عید فطر امسال همان چیزی است که در تقویم آمده و تغییر نخواهد کرد.

از تکنولوژی‌های خاصی  برای رصد ماه استفاده می‌کنید؟

بیشتر دستگاههای که در رویت ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد متاسفانه تولید کشورهای خارجی هستند. ولی به صرف داشتن یکی از این دستگاه‌ها نمی شود هلال ماه را رویت کرد. این دستگاه‌ها خطای زیادی دارند. باید رصد گر سالها با آنها کار کرده باشد و با نحوه استفاده از آن آشنایی کامل داشته باشد. رصدگر طوری باید کار کند که خطاهای دستگاه‌ها کاهش پیدا کند. در شرایط مختلف رصدگر باید بداند از چه ابزارهایی استفاده کند تا رصد ماه بهتر باشد. خیلی از گروهها برای اثبات هلال ماه عکس می‌گیرند و ضمیمیه گزارش می‌کنند و این نوعی تایید گزارش و رصد است. این علم به تجربه نیاز دارد و به صرف دستگاهها نمی‌تواند کمک کند. شاید ۴۰ درصد رویت ماه به عهده ابزار باشد. ۶۰ درصد دیگر رصدگر و تجربه و علم او برای رویت است.

از چه افرادی برای رصد ماه استفاده می‌کنید؟

ما همه رصدگرایی هستیم که از کودکی به علم نجوم علاقه داشته ایم و با دستگاههای تلسکوپ کار می‌کردیم بعد از اینکه بحث رویت هلال ماه پذیرفته شد. ما هم جزء اولین گروههای بودیم که با تلسکوپ شروع کردیم. در ایران اکثر گروههای برای رویت ماه از دوربین معمولی استفاده می‌کردند. تقریبا اولین گروهی که به صورت حرفه‌ای با تلسکوپ رویت هلال کرد گروه ما بود و گروه ما نیز موفق عمل کرد و نتیجه این موفقیت این بود که امروز بیش از ۵۰ درصد گروهها که در کشور مشغول رویت ماه هستند از تلسکوپ استفاده می‌کنند. دراین مدت آموزش هایی داشتیم که انتقال دادیم و این باعث شد که استفاده از ابزار تلسکوپ ترویج پیدا کند و الان از تلسکوپ‌ها به صورت حرفه در رویت ماه استفاده می‌شود.