عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تایرهای مورد استفاده در مسابقات سرعت

تایرهای مورد استفاده در مسابقات سرعت
به جای هوا با نیتروژن، CO2 یا مخلوطی از گازهای مختلف، باد می‌شوند چرا که تاثیر پذیری این گازها نسبت به افزایش دما به نسبت هوا کمتر است این را به یاد داشته باشید، همچنین باید اطمینان حاصل شود که هیچ بخار آبی وارد آن ها نشود زیرا بخار آب در دمای بالا به طور غیر قابل پیش بینی منبسط می‌شود و روی فشار لاستیک تاثیر خود را نشان می‌دهد.
 
هر لاستیک معمولا کمتر از 100 کیلومتر دوام دارد و در زمان پیت استاپ تمام چرخ‌ها در کمتر از 4 ثانیه تعویض می‌شوند، که البته باید گفت رکورد جهانی 1/2 ثانیه برای تعویض چهار چرخ، در فصل جاری (2013) توسط تیم ردبول و در گرندپری مالزی به ثبت رسید که رقمی باورنکردی برای کار تیمی 16 انسان در اوج دقت به نظر می‌رسد.
 
تایرها در حدود نیم کیلوگرم از وزن خود را به دلیل ساییدگی در دمای 90 تا 110 درجه سانتی‌گراد از دست می‌دهند، از این رو مهندسان باید به دقت وزن از دست رفته تایرها را نیز در پایان مسابقه محاسبه کنند تا وزن خودرو از حداقل مجاز قانونی کمتر نشود. در حالی که عمر تعریف شده برای تایر خودروهای جاده‌ای بین 60 تا 100 هزار کیلومتر تعریف می‌شود. یک تایر مسابقه‌ای تنها برای 90 الی 120 کیلومتر کارایی دارد.
 
در مواقعی که خودرو مارشال به دلیل وقوع تصادفات به پیست می‌آید براساس قوانین رانندگان ناچار به کاهش سرعت هستند. در چنین شرایطی تایرها دمای مطلوب خود را از دست می‌دهند و از چسبندگی ایده‌آل با سطح مسیر نیز کاسته می‌شود. بنابراین رانندگان ناچارند با انجام مانورهای خاص و ترمزگیری‌های ناگهانی دمای چرخ‌ها را در سطح مطلوب حفظ کنند. گفتنی است که در زمان تعویض چرخ‌ها نیز، تایرها به صورت الکتریکی گرم می‌شوند تا راننده بتواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

تایرهای مخصوص رانندگی در شرایط بارانی، به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در هنگام رانندگی پر سرعت در مسیرهای خیس و آب گرفته، بیش از 250 لیتر آب به ازای هر ثانیه توسط این تایرها به مسیر پشت خودرو اسپری می‌شود. رقمی که برای پُر کردن یک وان بزرگ کافی خواهد بود!