اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اگزمای تماسی دو نوع تحریکی است

اگزمای تماسی دو نوع تحریکی است
یک متخصص پوست و مو گفت: نوعی اگزمای پوستی به نام اگزمای واریسی می‌تواند باعث بروز واریس در پاها شود.دکتر یزدانبخش نجفیان گفت: اگزما (درماتیت) بیماری شایعی است که در آن التهاب خارش دار پوست همراه با تغییرات پوستی به شکل قرمزی، ترشح و دلمه و گاهی ترک، خشکی، پوسته پوسته شدن و در بعضی موارد ضخیم شدن خطوط پوست ظاهر می شود.وی ادامه داد: نوعی از اگزما که آتوپیک نام داشته و بیشتر جنبه ارثی و فامیلی دارد اکثرا با آسم و حساسیت بهاره همراه است.

وی با بیان این که اگزمای تماسی دو نوع تحریکی و آلرژیک دارد، بیان کرد: اگزمای سبورئیک نیز نوع دیگری از اگزما است که بیشتر در نواحی چرب بدن مثل سر وصورت، سینه و داخل گوش آشکار می‌شود و از مشخصات آن التهاب خفیف همراه با پوسته‌های کم چرب، نرم و زرد رنگ است. این متخصص پوست و مو در ادامه گفت: این نوع اگزما در سر بچه‌ها و نوزاد به شکل دلمه بنام cradle cap (کلاه ایام گهواره) و در سر بالغین به شکل شوره ظاهر می‌شود. اشکال شدید این بیماری ممکن است علامت بیماری ایدز باشد.

به گفته این متخصص اگزمای سکه‌ای نیز یکی دیگر از انواع اگزما است که به شکل لکه‌های گرد خارش دار خودنمایی می‌کند.وی در ادامه اظهار کرد: اگزمای عصبی یا نورودرماتیت که در آن خارش یک منطقه سبب ضخامت و تغییر رنگ پوست و درشت شدن خطوط پوستی آن منطقه می گردد و بیشتر در پشت گردن و نواحی تناسلی و دست و پا ظاهر می‌شود.نجفیان "پروریگو" را یکی دیگر از انواع اگزما دانست و افزود: خارش پوست در بعضی نقاط به شکل گزش حشرات خودنمایی می‌کند و اگر طولانی شود به صورت برآمدگی‌های پوستی خارش دار و زخمی درمی‌آید.

وی ادامه داد: نوعی دیگر از اگزما وجود دارد که عوارض ثانوی آن شامل واریس پاها می‌شود که اگزمای واریسی نام دارد.این متخصص پوست و مو با معرفی اگزما دیس هیدروتیک گفت: این نوع اگزما معمولا در انگشتان دست و کف دست به شکل جوش‌های آبدار در عمق پوست همراه با سوزش و خارش شدید تظاهر می‌کند و درموارد نادر کف پاها نیز دچار این عارضه می‌شود. همچنین این اگزما بیشتر حالت فصلی داشته و در بهار و تابستان شایع‌تر است شما چه طور.