عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

انواع سرطان خون یا لوسمی

انواع سرطان خون یا لوسمی
تعریف سرطان خون :

سرطان خون یا لوسمی ( لوکمی) ریشه در زبان لاتین به معنای خون سفید دارد در بیماری سرطان خون، مغز استخوان مقدار بسیار زیادی از سلولهای سفید خون غیرعادی تولید می‌کند. این سلولها با سلولهای خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی‌کنند. درنتیجه، تولید سلول‌های سفید خون طبیعی را متوقف کرده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌برند.
 
سلول‌های لوکمی همچنین بر تولید سایر انواع سلول‌های خونی که توسط مغز استخوان ساخته می‌شود از جمله گلوبول‌های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رسانند، و همچنین پلاکت‌های خونی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، نیز فشار می‌آورد. سرطان خون یکی از چهار سرطان شایع کودکان است.

انواع سرطان خون

سرطان خون براساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری به دو دسته حاد و مزمن تعریف می شود :

۱- لوسمی حاد، رشد سریع همراه با تعداد زیادی گلبولهای سفید نارس است و مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است.

۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بیشتری سلولهای های سرطانی بالغ است و مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن طولانی تری است. لوسمی نیز با توجه به نوع سلولهای های موجود در بافت مغز استخوان که دچار سرطان شده استتعریف می شود و اشکال مختلفی از این نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

خون و انواع سلوسهای خونی را معرفی می کنیم

خون از مایع لزجی به نام پلاسما و سلولهای های شناور آن که توسط مغز استخوان تولید می شود تشکیل شده است. مغز استخوان ماده ای نرم و اسفنجی شکل است که داخل استخوانها یافت می شود. این ماده حاوی سلولهای های است که سلولهای های مادر یا سلول پایه نامیده می شود و وظیفه آنها تولید سلولهای های خونی است.

سه نوع یاخته‌ خونی وجود دارد :

۱- گلبولهای سفید که مسئولیت دفاع از بدن رادر مقابل عوامل خارجی عهده دارهستند.

۲- گلبولهای قرمز خون که اکسیژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند.

۳- پلاکتها که وظیفه انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی را بر عهده دارند