اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

طعم‌دهنده آش و حلیم چیست؟

طعم‌دهنده آش و حلیم چیست؟
دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در مورد سلامت غذاهایی که در ماه رمضان بازارشان داغ می‌شود، توضیح می‌دهد: «چربی و شکر زیادی به آش و حلیم اضافه می‌کنند، اما معلوم نیست از چه نوع روغنی استفاده ‌شده و دوم آن که ذائقه افراد به مصرف غذاهای چرب و پرکالری عادت خواهد کرد. از سوی دیگر مصرف این غذاها زمینه‌ساز چاقی، اضافه وزن و ابتلا به سایر بیماری‌های متابولیک خواهد بود.»

او در ادامه می‌گوید: «از آنجا که این غذاها ترکیبی از چند ماده غذایی هستند نمی‌توان فهمید گوشتی که در آن‌ها استفاده شده، کیفیت مناسبی دارد یا نه. گاهی از گوشت‌های مانده پرچرب در تهیه آش و حلیم استفاده می‌کنند ولی چون با سایر مواد ترکیب می‌شود، نمی‌توان این موضوع را تشخیص داد.»

این دانشیار دانشکده تغذیه و رژیم‌ شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران حرف‌هایش را با هشدار در مورد آش و حلیم‌هایی که در کنار خیابان فروخته می‌شوند، ادامه می‌دهد: «به دلیل اینکه در ماه رمضان تقاضا برای آش و حلیم زیاد است، برخی افراد سودجو از بی‌کیفیت‌ترین مواد غذایی برای تهیه این غذاها استفاده می‌کنند و نکته‌های بهداشتی رعایت نمی‌شود. بسیاری از بیماری‌ها ممکن است از همین طریق منتقل شود؛ مثلاً مشاهده شده انگل‌هایی در حبوبات بی‌کیفیت تخم‌گذاری می‌کنند،

 
اگر از این حبوبات در تهیه آش استفاده شده باشد یا از سبزی‌هایی که به خوبی شسته نشده‌اند، مصرف‌کنندگان آن به بیماری‌های گوارشی مبتلا خواهند شد. از سوی دیگر ظروف این غذاها ساعت‌های طولانی در معرض گرد و خاک قرار می‌گیرند و این آلودگی‌ها به غذا منتقل می‌شوند.» پس توصیه می‌شود آش و حلیم را در منزل تهیه و مصرف کنید تا از سلامت آن اطمینان داشته باشید جواب می دهد.