عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

چه زمان زوج را نابارور می‌دانیم؟

چه زمان زوج را نابارور می‌دانیم؟
دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به تعریف سازمان بهداشت جهانی درباره ناباروری می‌گوید: «زن و شوهری که به مدت یک سال به صورت مداوم و بی‌وقفه بدون بهره‌مندی از هیچ نوع ابزار و وسیله پیشگیری برای بچه‌دار شدن تلاش می‌كنند اما با وجود تلاش‌های آنها بارداری انجام نمی‌شود و چیزی صورت نمی شود،
 
باید هوشیار باشند و برای بررسی موقعیت خود نزد متخصص ناباروری بروند. این در حالی است كه زوج  در طول یك سال بعد از سیكل قاعدگی خونریزی زن و همزمان با مكانیسم آماده شدن تخمك برای بچه‌دار شدن اقدام كنند. به این ترتیب در هر سیكل قاعدگی كه 12 دفعه در سال اتفاق می‌افتد، 10 تا 20 تخمک با‌لغ می‌شود و در نهایت 1 تا 2 عدد از آنها آزاد می‌شود. در این حالت  یك روز بعد از رابطه زناشویی اسپرم به سمت لوله‌های رحمی كه  تخمك در آنها مستقر است حركت می‌كند و بارداری شكل می‌گیرد.
 
» وی اضافه می‌كند: «در شرایطی كه این روند 12 بار بعد از سیكل قاعدگی زن و تخمك‌گذاری او انجام شود و بارداری اتفاق نیفتد در این حالت باید احتمال نازایی این زوج مورد بررسی قرار گیرد كه چه دلیلی برای آن وجود دارد. اینگونه نیست كه به همین سادگی به زوج بگوییم نابارور هستند.»