اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

از کجا بفهمیم تصمیمی که گرفته ایم درست است؟

مجموعه : سبک زندگی
از کجا بفهمیم تصمیمی که گرفته ایم درست است؟

اصغر کیهان‌نیا تصمیم‌‌گیری را جزء مهارت‌های ده‌گانه زندگی برشمرد و اظهار داشت: تصمیم‌گیری اتفاق مهمی در زندگی است و اگر با تفکر و تعقل همراه باشد موجب موفقیت افراد می‌شود. معمولا افراد برای خرید یک جفت کفش که نوعی تصمیم‌گیری ساده است به چندین فروشگاه مراجعه می‌کنند که نشان می‌دهد تصمیم‌گیری نیاز به تفکر و بررسی راه‌های مختلف دارد.

وی افزود: ازدواج، خرید خانه، خودرو، انتخاب شغل و تمام امور زندگی نیازمند تصمیم‌گیری مناسب است.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر حالات خلقی و هیجانی موقع عصبانیت گفت: طبق فرمایش حضرت علی (ع) موقع عصبانیت تصمیم نگیرید، دستور ندهید و تنبیه نکنید.

وی ادامه داد: روانشناسان معتقدند فرد عصبانی دو اشتباه اساسی را مرتکب می‌شود و طبق آن منطق و انصاف خود را از دست می‌دهد.

کیهان‌نیا افزود: موقع عصبانیت تمام عیب‌های دنیا را به فرد مقابل نسبت می‌دهیم بنابراین منطق نداریم زیرا خوب و بد را از هم جدا نمی‌کنیم.

این روانشناس تأکید کرد: تصمیم‌گیری شرایطی دارد. سکوت و قدم زدن در جاده چه کنم،‌چه کنم ما را به جایی نمی‌رساند چه بسا همین سکوت‌های کشنده که ناشی از عدم قدرت تصمیم‌گیری است بخشی از منافع ما را از دست بدهد. در واقع آنچه ما را اذیت می‌کند سکوت کشنده و بلاتکلیفی است.

وی تصریح کرد:‌بنابراین تصمیم باید با مطالعه همراه باشد مطالعه‌ای که همراه با احساس، منطق و انصاف است.

این روانشناس اظهار داشت: نباید از عواقب تصمیم بترسید همچنین نباید تصمیم را بر اساس چشم و همچشمی و رقابت بگیرید. از طرفی هرگز تصمیم خود را تغییر ندهید مگر آنکه نتیجه‌اش نادرست باشد.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر لزوم تصمیم‌گیری فردی، گفت: اگر چه فرد با دیگران مشاوره می‌کند اما تصمیم نهایی را خود او باید بگیرد همچنین در تصمیم‌گیری باید جسور و بی‌باک بوده و اراده خود را قوی کنید.

وی ادامه داد: بیش از حد دگم بودن، منطقی بودن و از قوانین ریاضی استفاده کردن نادرست است از طرفی احساسی بودن و از روی هیجانات تصمیم گرفتن نیز  نادرست است.اینها دو بال کنار هم هستند و شخص تصمیم‌گیرنده باید به هر دو توجه کند یعنی هم به پیام دل توجه کرده و هم منطقی باشد.

وی خاطرنشان کرد: نگاه فرد در زندگی باید فراگیر باشد و به سرنوشت و منافع دیگران نیز توجه داشته باشد.