اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

مجموعه : سبک زندگی
آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

«سین سبز» برای تزیین سفره هفت سین عید نوروز را هیچ گاه نمی‌توان نادیده گرفت. سبزه، سمبل تولد دوباره و زایش یکی از الهام‌بخش‌ترین نمادهای سفره باستانی هفت سین است و سبز کردن آن در خانه برای کسانی که عید نوروز را در سرتاسر جهان جشن می‌گیرند اهمیت فراوانی دارد. سبزه عید را با انواع و اقسام بذرها و تخم مرکبات می‌توانید سبز کنید. سبزه عید با کنجد، خاکشیر، خرفه، منداب و انواع تخم مرکبات از جمله زیباترین و پرطرفدارترین انواع سبزه‌های عید است. آموزش کاشت انواع سبزه برای سفره هفت سین را در ایران ناز بخوانید.

 

آموزش کاشت انواع سبزه سفره هفت سین با هسته پرتقال و نارنج و لیمو

 

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

این روزها که فصل پرتقال و نارنج و البته لیمو شیرین است بعد از میل کردن این مرکبات تخم یا همان هسته آن‌ها را دور نیندازید چون برای سبزه عید حسابی به دردتان می‌خورند. بهترین زمان کاشت هسته نارنج و سایر مرکبات برای سبزه سفره هفت سین ۳۰ بهمن یا روزهای ابتدایی اسفند است. چون حدود دو هفته طول می‌کشد تا جوانه بزند. برای درست کردن سبزه هفت سین با تخم پرتقال و نارنج و لیموشیرین ابتدا هسته‌ها را به مدت یک روز در آب خیس کنید.

 

خیس کردن هسته را به این دلیل انجام می‌دهیم که پوست هسته به راحتی جدا شود. بعد از یک روز خیس خوردن پوست هسته به راحتی جدا می‌شود و کوچک‌ترین آسیبی به هسته وارد نمی‌شود.

 

در یک گلدان که زیر آن دارای سوراخ است و زهکشی دارد خاک سبک بریزید. گلدان را با خاک سبک پر کنید و هسته‌ها را به آرامی و دقت روی خاک بریزید. فاصله هسته‌ها از هم نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

 

روی هسته‌ها یک لایه نازک خاک سبک بریزید. گلدان را با پلاستیک کاور کنید و منتظر جوانه زدن هسته‌ها بمانید. معمولا بین ۲ هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا هسته‌ها جوانه بزنند و از دل خاک بیرون بیایند. بعد از این‌که هسته‌ها جوانه زد کاور پلاستیکی را از دور گلدان بردارید. بهترین زمان برای تهیه سبزه سفره هفت سین با هسته مرکبات روزهای آخر بهمن است.

 

آموزش سبزه سفره هفت سین عید با کنجد سیاه خام

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

دانه کنجد سیاه خام (بو داده نباشد) یکی از دانه‌هایی است که رشد سریعی دارد و به درد سبزه دقیقه نودی عید می‌خورد. یک هفته قبل از عید هم می‌توانید این سبزه سفره هفت سین را آماده کنید به این ترتیب تا روز سیزده بدر یک سبزه سرحال و شاداب دارید. برای درست کردن سبزه هفت سین با کنجد سیاه باید کنجدها را به مدت چند ساعت در آب خیس کنید. حدود ۷ الی ۸ ساعت کافی است.

 

برای سبز کردن سبزه کنجد سیاه بعد از خیس کردن آن، روی ظرف مورد نظرتان یک پارچه نازک نخی بکشید.

 

سپس دانه‌های کنجد خیس خورده را روی پارچه بریزید.

 

چند روز زمان لازم است تا کنجدها جوانه بزنند و سبز شوند. اگر دوست دارید شکل متفاوتی از سبز داشته باشید می‌توانید سبزه کنجد را دور یک بطری یا کوزه به هر اندازه‌ای که دوست دارید سبز کنید. به همین ترتیب دور بطری یا کوزه گلی تمیز و پاکیزه را با یک پارچه تمیز بپوشانید و روی آن دانه‌های کنجد خیس خورده و لعاب دار را بریزید. کنجدها چون خیس هستند و لعاب دارند روی پارچه می‌چسبند. کنجد سفید بو نداده و خام هم گزینه خوبی برای سبزه عید است.

 

آموزش سبزه سفره هفت سین عید با ذرت

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

اگر تصمیم بگیرید برای سبزه سفره هفت سین امسال یک سبزه گلدان مانند داشته باشید بهتر است به سبزه بذر ذرت (بذر ذرت با دانه ذرت که با آن ذرت مکزیکی و پفیلا درست می‌کنند متفاوت است و باید آن را از مغازه‌های بذر فروشی‌ تهیه کنید) فکر کنید. برای سبز کردن بذر ذرت سه هفته قبل از عید دست به کار شوید اما اگر بار اول‌تان است یک ماه قبل از عید دست به کار شوید که اگر خراب شد دوباره دست به کار شوید.

 

طرز تهیه سبزه بذر ذرت با سبزه‌های دیگر کمی متفاوت است. به مدت ۴ روز ذرت‌ها را خیس کنید و هر روز آب آن‌ها را عوض کنید.

 

ظرف ذرت‌ها را عوض نکنید فقط آب ذرت‌ها را عوض کنید. بعد از ۴ روز ذرت‌ها را در یک پارچه تنظیف بریزید و روزی چند بار با اسپری روی آن‌ها آب بریزید.

 

روی پارچه تنظیف را با یک پارچه ترجیحا نخی دیگر بپوشانید تا جوانه‌های ذرت مرطوب بمانند و سبز شوند. بعد از جوانه زدن ذرت‌ها باید آن‌ها را در ظرف مورد نظر برای رشد کردن بریزید. می‌توانید یک کار خلاقانه انجام دهید و تنگ ماهی و ظرف سبزه را یکی کنید.

 

برای این منظور یک سبد با سوراخ‌های ریز را داخل تنگ ماهی بگذارید. قطر سبد باید به اندازه‌ای باشد که در تنگ ماهی جا شود و ثابت بماند. حالا دانه‌های جوانه زده ذرت را داخل سبد بریزید و داخل تنگ را با آب پر کنید. مقدار آب باید به حدی باشد که ذرت‌ها در آب باشند.

 

فعلا ماهی‌ها را در تنگ ماهی نیندازید. صبر کنید ۱۰ روز بگذرد، ذرت‌ها ریشه کنند و سبز شوند و سپس ماهی را داخل تنگ بیندازید.

 

یادتان باشد تعداد دانه‌ها داخل سبد باید متراکم باشد و به هم چسبیده و زیاد نباشند چون در این صورت به جای سبز شدن پوسیده می‌شوند. تعداد آن‌قدر هم کم نباشد که یک سبزه کم پشت و تنک داشته باشید.

 

آموزش سبزه سفره هفت سین به اشکال دلخواه با تخم منداب و خاکشیر و خرفه

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

برای درست کردن این سبزه زیبا و ابتکاری می‌توانید روی یک صفحه پلاستیکی محکم و شق و رق شکل یک پروانه بکشید ( یا هر شکل دیگری که دوست دارید) دور صفحه را با دقت به شکل پروانه ببرید. روی پروانه را با پنبه بپوشانید و روی پنبه پارچه تنظیف بگذارید. پارچه تنظیف را با نخ و سوزن روی صفحه پلاستیکی بدوزیدتا محکم و ثابت شود. تخم منداب را به مدت ۱۵ دقیقه خیس کنید و یک لایه از آن را روی تنظیف بریزید.

 

تخم خاکشیر و خرفه را که هر دو قرمز رنگ هستند با هم مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه خیس کنید. مخلوط خاکشیر و خرفه را روی جاهایی که دوست دارید قرمز شوند بریزید. این سبزه باید سه روز در دمای اتاق باشد و روزی چهار الی پنج بار با اسپری آبیاری کنید. بعد از سه روز تعداد دفعات آبیاری را کم کنید و به روزی دو بار اسپری کردن آب اکتفا کنید. مدت زمان لازم برای سبز شدن این سبزه یک هفته است.

 

می‌توانید این سبزه را به شکل قلب یا هر شکل دیگری که دوست دارید آماده کنید. کافی است صفحه پلاستیکی را به شکل دلخواهتان برش بزنید و به همین ترتیب سبز کنید.

 

آموزش کاشت عدس برای سبزه عید سفره هفت سین

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها

 

سبزه عدس از جمله محبوب‌ترین سبزه‌های سفره هفت سین است که اتفاقا نحوه کاشت آن هم بسیار ساده است. برای کاشت سبزه عدس ابتدا ۱۵ یا ۱۸ روز قبل از عید (حدود ۱۵ اسفند یا یکی دو روز زودتر) در یک کاسه مقداری عدس بریزید. روی عدس‌ها آب بریزید و چند روز در دمای اتاق بگذارید. عدس خیلی زود آب را به خودش جذب می‌کند پس مرتب آب عدس را هر روز چک کنید تا اگر کم شد دوباره اضافه کنید. بعد از ۴ الی ۵ روز روی عدس‌ها یک پارچه نخی نم‌دار بگذارید و جایی نزدیک پنجره که هوایی معتدل و نه سرد و نه گرم دارد قرار دهید.

 

هر روز باید عدس‌ها را با آب آبکشی کنید و پارچه نخی را هم بشورید و آب آن را بگیرید و دوباره روی عدس‌ها بگذارید. صبر کنید تا عدس‌ها جوانه بزنند. بعد از این‌که عدس‌ها جوانه زدند آنها را آبکشی کنید و به ظرف اصلی سبزه منتقل کنید. برای اینکه یک سبزه پرپشت داشته باشید دانه‌ها را به صورت کپه‌ای در ظرف بریزید نه به صورت یک لایه نازک. هر روز باید عدس‌ها را آب بدهید و آب اضافی را از ظرف با احتیاط دور بریزید و پارچه روی آن را هم مرطوب نگه دارید. وقتی عدس‌ها کمی سبز شدند پارچه را از روی آن‌ها بردارید. هر روز سبزه‌ها را با اسپری آب بدهید. سبزه را در جایی قرار بدهید که نور آفتاب هست. ظرف را مرتب به سمت نور بچرخانید تا تمام قسمت‌ها به صورت یکسان نور بگیرند و رشد کنند.

 

بهترین زمان کاشت ماش برای سبزه سفره هفت سین عید ۱۸ اسفند است.

بهترین زمان کاشت ارزن برای سبزه سفره عید ۱۶ اسفند است.

بهترین زمان کاشت خرفه برای سبزه سفره عید ۲۲ اسفند است.

بهترین زمان کاشت عدس برای سبزه سفره عید ۱۵ اسفند است.

بهترین زمان کاشت شنبلیله برای سبزه سفره عید ۱۶ اسفند است.

بهترین زمان کاشت شاهی برای سبزه عید ۲۲ اسفند است.

 

هر نوع دانه برای انواع سبزه عید چقدر باید خیس بخورد؟

 

دانه‌هایی که باید حدود ۶ تا هشت ساعت خیس بخورند

 

یونجه (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۵ الی ۶ روز)

شنبلیله (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۳ الی ۴ روز)

تربچه (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۵ الی ۵ روز)

کنجد (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۱ الی دو روز)

 

دانه‌هایی که باید حدود ۱۰ الی ۱۸ ساعت خیس بخورند

 

نخود و ارزن (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۳ الی چهار روز)

ماش و عدس و سویا (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۳ الی ۵ روز)

گندم و چاودار (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۲ الی سه روز)

آفتابگردان (مدت زمان لازم برای جوانه زدن ۱ الی دو روز)

 

آموزش 5 نوع سبزه عید و زمان دقیق خیس کردن دانه ها