اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

اصول استفاده از بلبرینگ

اصول استفاده از بلبرینگ

اصول استفاده از بلبرینگ

 

بعضی از اجزایی که در ساخت سیستم فنی خودرو استفاده می شود، قطعاتی هستند که در زمینه های دیگر صنعت نیز کاربرد خاص و ویژه خود را دارند و به همین دلیل است که این قطعه نامی آشنا برای صنعتگران، تعمیرکاران و مکانیک ها به حساب می آید.

 

یکی از این قطعات پرکاربرد، مربوط به بلبرینگ می باشد که افرادی که به طور مستقیم با بلبرینگ سروکار دارند باید اصول استفاده از بلبرینگ را به طور کامل بدانند تا بتوانند به نحو احسن آن را در صنایع مختلف مورد استفاده قرار دهند و بتوانند از کاربردهای بسیار زیادی که این محصول دارد، نهایت بهره را ببرند.

 

اصول استفاده از بلبرینگ

 

بلبرینگ ها انواع و کارایی های مختلفی در ماشین آلات صنعتی دارند.

 

بلبرینگ چیست ؟

اگر بخواهیم در پاسخ به سوال افرادی که می‌پرسند بلبرینگ چیست، پاسخ مناسبی را بیان کنیم می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که بلبرینگ در واقع همان بال برینگ به معنای توپ های حامل می باشد.

 

این قطعه نوعی یاتاقان یا چرخ دنده چرخشی یا توپی به حساب می آید و در هر وسیله‌ای که می چرخد، به کار می‌رود تا توسط این قطعه مانع از ایجاد اصطکاک و سایش سطح در حال چرخش روی هم شود.

 

اگر بخواهیم به طور کاملی به وظیفه این قطعه در ماشین آلات صنعتی اشاره مستقیمی داشته باشیم، می توانیم بگوییم که بلبرینگ ها باعث کمک به انتقال قدرت بین قطعات می شوند، به این ترتیب که این قطعه شرایط چرخش برخی قطعات را روی هم فراهم می‌کند و در عین حال باعث ممانعت از ایجاد اصطکاک در انتقال نیرو به این قطعات می شود.

 

وظیفه دیگری که این قطعه دارد و در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم، مربوط به جلوگیری از ایجاد اصطکاک می باشد.

 

بلبرینگ ها علاوه بر اینکه از ایجاد اصطکاک جلوگیری می‌کنند، از استهلاک قطعات دیگر نیز در ماشین آلات صنعتی می توانند جلوگیری نمایند و مانع از هدررفت انرژی تحت تاثیر گرما و اصطکاک ایجاد شده شوند.

 

وظیفه بسیار مهم دیگری که بلبرینگ ها دارند و همین وظیفه باعث شده است که از این قطعه در ماشین آلات و خودروهای سبک و سنگین استفاده شود، مربوط به پیشگیری از سایش قطعات و سطوح می باشد، به این صورت که به کمک بلبرینگ ها از تماس های تحلیلی و ایجاد خوردگی بین سطوح به طور کامل پیشگیری می شود، بنابراین قطعات دچار آسیب های ناشی از ساییدگی نمی شوند و طول عمر بیشتری را دارند و از ایجاد هزینه‌های بسیار زیادی می توانند جلوگیری نمایند.

 

جهت خرید بلبرینگ از نمایندگی SKF با ضمانت اصالت کالا این لینک را دنبال نمایید

 

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

اولین جزء تشکیل دهنده این قطعه که بسیار مهم می باشد، مربوط به کنس یا رینگ می باشد که هر بلبرینگ دو رینگ داخلی و خارجی دارد که اجزای دیگر این قطعه را از دو سمت دربرمی‌گیرد.

 

رینگ ها معمولاً از آلیاژ های مقاوم فولاد ساخته شده اند که در برابر عوامل مختلفی مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می دهند.

 

جزء دیگر این قطعه که در این قسمت بتوانیم به آن اشاره مستقیمی داشته باشیم، مربوط به ساچمه یا رول می باشد که اجزای غلتکی بلبرینگ هستند که در واقع با چرخش خود حرکت را برای بلبرینگ ممکن می‌سازند.

 

جنس ساچمه ها نیز معمولاً از جنس فولاد های درجه یک می باشد.

 

قسمت مهم دیگر مربوط به قفسه یا گیج می باشد که بخشی که ساچمه ها در بر گرفته و از تماس‌ ساچمه ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند و وظیفه دیگری که این قسمت دارد، مانع از حرکت افقی و جانبی رول ها می شود.

 

اگر بخواهیم به جنس این قطعه اشاره کنیم می توانیم بگوییم جنس این قطعه می‌تواند از جنس فیبر، فولاد یا برنج باشد.

 

قسمت دیگر بلبرینگ‌ها کاسه نمد است که این قطعه بین رینگ ها و گیج قرار می گیرد و ممکن است در هر دو سمت گیج و بین رینگ داخلی و خارجی قرار بگیرد و یا تنها این قطعه بین رینگ داخلی و گیج استفاده شود.

 

وظیفه این قسمت از بلبرینگ این است که مانع از خروج روغن هیدرولیک درون گیج ها و بین رول ها به بیرون است.

 

این قطعه نوعی عایق می باشد که در برابر نفوذ آب به درون بلبرینگ می تواند مقاومت بسیار بالایی را داشته باشد و می توانیم بگوییم این قسمت مهم ترین جز یا قسمت بلبرینگ محسوب می شود و این نوع از بلبرینگ ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت خرید بلبرینگ تماس زاویه ای میتوانید این لینک را دنبال نمایید

 

انواع بلبرینگ چیست؟

 

انواع بلبرینگ چیست؟

 

انواع بلبرینگ بسیار متعدد می باشد که ما در این قسمت می خواهیم چند مورد از مهمت رین و پرکاربردترین نوع این قطعه را به شما معرفی نماییم:

 

۱_ اولین نوع از بلبرینگ هایی که می‌خواهیم آن را به شما معرفی نماییم، مربوط به بلبرینگ های شعاعی می باشد که این بلبرینگ ها تحمل بار و سرعت بالایی دارند و خود این نوع از بلبرینگ ها به چند دسته تقسیم می شود، اما در بین آنها تنها بلبرینگ های شیار عمیق می باشد که در صنعت خودروسازی به مقدار بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در این نوع بلبرینگ ساچمه های غلطکی درون شیار هم قطر خود قرار می گیرند که درون رینگ ها تعبیه می شود و مزایایی که بتوانیم برای این نوع از بلبرینگ ها در نظر بگیریم، مربوط به حفظ سرعت و کاهش چشمگیر اصطکاک و تحمل بار شعاعی بسیار بالا می باشد.

 

۲_نوع دیگر بلبرینگ ها مربوط به بلبرینگ های تماس زاویه ای می باشد که ساختار کلی این نوع از بلبرینگ ها شبیه به بلبرینگ های شیاری می باشد، اما تفاوت بین این دو نوع این است که رینگ داخلی و خارجی بلبرینگ های تماس زاویه ای حرکتی با زاویه نسبت به هم دارد و به صورت نسبی با هم جابجا می شود که این خصوصیت باعث می شود که این نوع از بلبرینگ ها توان تحمل بار مرکب شعاعی و محوری را به صورت همزمان داشته باشند.

 

از این نوع بلبرینگ ها در ساخت گیربکس خودرو ها استفاده می شود. توان تحمل بار محوری این بلبرینگ ها با افزایش زاویه تماس رینگ داخلی بالا می رود و با کاهش این زاویه تحمل بار شعاعی آنها افزایش می یابد. در این نوع از بلبرینگ ها نیز ممکن است از دو ردیف ساچمه استفاده شود.

 

روش استفاده کردن از بلبرینگ چیست؟

اصول نصب بلبرینگ شامل چند موارد بسیار مهم می باشد که نصاب آن باید آن را به طور کامل یاد بگیرد و با توجه به این اصول بلبرینگ ها را در خودرو ها نصب نماید.

 

در این قسمت می خواهیم روش استفاده کردن و طرز کار با این قطعه را برای شما توضیح دهیم:

 

بلبرینگ ها توان تحمل هر دو نوع بارهای شعاعی و محوری را دارند. این بار از لایه خارجی به رول ها منتقل شده و سپس به سمت لایه داخلی می رود، به این ترتیب که فشار حاصل از اصطکاک به رینگ بیرونی وارد می‌شود و شما زمانی که با تمام قسمت ها و جز های این محصول آشنایی کامل داشته باشید، می توانید به درستی از آنها استفاده نمایید.

 

شما اگر می خواهید روش استفاده درست از بلبرینگ ها را یاد بگیرید، باید در دوره هایی که با قطعات مختلف خودرو آشنایی پیدا می کنند شرکت کنید تا بتوانید طرز استفاده درست این محصول را یاد گرفته و به درستی از این محصول استفاده نمایید و آن را به درستی در خودروها جاسازی کنید تا این محصول عملکرد بسیار خوبی را در دستگاه های مختلف از خود نشان دهد و یا می توانید با دیدن ویدیو های آموزشی در فضای مجازی، طرز استفاده این محصول را به طور کامل یاد بگیرید.

 

کاربرد های بلبرینگ

کاربرد بلبرینگ بسیار زیاد می باشد که ما در این قسمت می خواهیم کاربرد انواع بلبرینگ ها را برای شما توضیح دهیم:

 

۱_اولین و اصلی ترین کاربرد بلبرینگ و یاتاقان این است که برای تنظیم حرکت و کاهش اصطکاک در قسمت متحرک یک وسیله به کار برده می شود که به دلیل این کاربرد بسیار مهم است که امروزه باعث شده است که تولید این قطعه در داخل کشور به چندین برابر افزایش پیدا کند و تولیدکنندگان تمام توان تلاش خود را در این زمینه گذاشته‌اند که بتوانند یک محصول با کیفیت و اصل را وارد بازارهای فروش سراسر کشور نمایند تا این محصول با یک کیفیت مطلوب و به راحتی در دسترس خریداران و مصرف کنندگان قرار بگیرد.

 

۲_کاربرد بسیار مهم دیگر این محصول که مربوط به عملکرد اصلی این قطعه است، اتصال دو عضو متحرک یک دستگاه یا وسیله به گونه ای می باشد که مقاومت و استحکام در برابر حرکت را به حداقل برساند و در وسیله هایی که حرکت های بسیار زیادی دارند و ممکن است که وسیله مورد نظر بسیار مورد اصطکاک قرار بگیرد، از این قطعه بسیار مهم استفاده می شود.

 

۳_کاربرد دیگر این محصول در اجسام سنگین و چرخ ‌های صنعت می باشد که این ماشین ها به وسیله بلبرینگ ها به چرخش در می آیند و بلبرینگ ها قادرند اجسام بزرگ و وسایل مکانیکی و چرخ های اتومبیل ماشین های سنگین را به راحتی به حرکت درآورند و به نرمی حرکت کنند.

 

از کاربردهای بسیار مهم بلبرینگ می توانیم به استفاده در واگن های برقی، نیروگاه های بزرگ، میزهای گردان، صندلی های چرخان ادارات، کشوهای کابینت، به گردش درآوردن چرخ های اتومبیل، در صنایع کوچک و بزرگ و همچنین به استفاده کردن از آنها در توربین ها اشاره مستقیمی را داشته باشیم.

 

اصول انتخاب بلبرینگ ها

خریدارانی که قصد خرید عمده یا جزئی بلبرینگ ها را دارند، در هنگام خرید باید به نکات انتخاب بلبرینگ که شامل چندین نکته مهم و اساسی می شود، توجه ویژه را داشته باشند تا بتوانند از این طریق یک بلبرینگ باکیفیت و اصل را خریداری کنند و در طولانی مدت از آن استفاده نمایند که ما در این قسمت به بررسی و شرح چند نکته مهم و اساسی می پردازیم:

 

۱_اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که خریداران در هنگام خرید این محصول باید به آن توجه کنند، مربوط به جنس قفسه یا گیج بلبرینگ ها می باشد که همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم جنس قفسه به صورت فلزی و فیبری و برنجی می باشد که شما با توجه به نوع استفاده خود باید جنس قفسه مورد نظر را خریداری کنید.

 

۲_نکته مهم دیگر که در هنگام خرید این محصول وجود دارد این است که روی قطعه مورد نظر به هیچ وجه نباید رد سمباده یا ضربه خوردگی وجود داشته باشد، پس دقت کنید که این قطعه کاملاً به صورت صاف و یکدست باشد.

 

۳_نکته مهم دیگری که شما باید در هنگام خرید این محصول به آن توجه کنید، مربوط به بارکد قطعه می باشد که شما در هنگام خرید حتما باید بارکد قطعه را چک کنید، البته در حال حاضر بعضی از بلبرینگ های تقلبی بارکد اصلی دارند اما شما بهتر است که آن را چک کنید تا از تقلبی بودن محصول جلوگیری نمایید.

 

۴_از نکات قابل توجه دیگر که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید، مربوط به قیمت این محصول می باشد که ممکن است که افراد متقلب قیمت بسیار بالایی را به شما بدهند، اما بهتر است که از طریق مجازی نسبت به گرفتن قیمت آنلاین و به روز این محصول اقدام کرده و سپس آن را خریداری کنید و در کمترین زمان ممکن یک محصول درجه یک و باکیفیت را درب منزل خود تحویل بگیرید.

 

جهت خرید بلبرینگ از نمایندگی بلبرینگ ناچی لینک را دنبال نمایید

 

بهترین برند های بلبرینگ

 

بهترین برند های بلبرینگ

بهترین برند های بلبرینگ باید ویژگی هایی را داشته باشد تا مطمئن شویم که این قطعه اصل می باشد که این ویژگی ها به شرح زیر می باشد:

 

۱_اولین و مهم ترین ویژگی برندهای اصل بلبرینگ، مربوط به قیمت بلبرینگ اصل می باشد که برند هایی که در سطح بین المللی کاملاً شناخته شده می باشند و تمامی ویژگی‌های یک بلبرینگ را دارند، از یک قیمت مطلوب و مقرون به صرفه ای برخوردار می باشند که همه خریداران بتوانند آن را خریداری نمایند.

 

۲_ویژگی دیگری که بهترین برند ها دارند، مربوط به بسته بندی آنها می باشد که برند هایی که درجه یک می باشند، حتماً روی کالا علامت استاندارد و علامت تجاری شرکت ها درج شده باشد، در این صورت است که خریداران مطمئن می شوند که تولید کنندگان در هنگام تولید این کالا تمامی استاندارها را در تولید این محصول رعایت کرده اند.

 

۳_از ویژگی های مهمی که بهترین برند این محصول باید داشته باشد، مربوط به اندازه قطعات می باشد که بهترین بلبرینگ ها که سازنده آنها برندهای معتبر و معروف می باشند، معمولاً از قطعات درجه یک برای ساخت محصول خود استفاده می کنند، بنابراین این قطعات باید طول عمر بالاتر و مقاومت بالاتری نیز داشته باشند.