اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

مجموعه : سبک زندگی
اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

 

بسیاری از زن و شوهرها از مدت‌ها قبل برای پدر و مادر شدن برنامه‌ریزی می‌کنند و خودشان را برای این اتفاق مهم آماده می‌کنند.

 

خیلی از خانم‌ها از مدت‌ها قبل زیر نظر یک دکتر متخصص زنان هستند و آزمایش‌های ژنتیکی و موارد دیگر را انجام می‌دهند.

 

اما در موارد زیادی هم پیش می‌آید که بارداری به شکل ناخواسته اتفاق می‌افتد. در این مقاله قصد داریم درباره حواشی این اتفاق و راهکارهای موجود صحبت کنیم.

 

 

*اگر ناخواسته باردار شوم چه انتخاب‌هایی دارم؟

تصمیم‌گیری در مورد بارداری، کاملا شخصی است. اطلاعات دقیق به شما کمک می‌کند تا بدانید که چه چیزی برای شما بهتر است.

 

شما و همسرتان تنها کسانی هستید که در این تصمیم نقش دارید و اگر آمادگی حاملگی را ندارید حتما به طور جدی در این مورد با همسرتان صحبت کنید.

 

 

*قبل از بارداری ،حین بارداری در نظر گرفتن چه مواردی در تصمیم‌گیری درست به من کمک می‌کند؟

 

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

خانواده، شاغل بودن، درآمد و پس‌انداز مناسب، اهداف شخصی یا خانوادگی در زندگی، سلامت فردی، آرامش روان و اعتقادات شخصی. قبل از تصمیم گیری در مورد بارداری، لازم است در مورد این موارد با دقت فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید.

 

احساس خود را در نظر بگیرید. وقتی به فرزندخواندگی و فرزندپروری یا حتی سقط جنین فکر می‌کنید، برای آینده خود و خانواده چه می‌خواهید؟

 

 

*سعی کنید بی گدار به آب نزنید.قبل از بارداری یا فرزند آوری، بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید:

 

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

-تصمیم من چه تاثیری بر آینده‌ام دارد؟

-تصمیم من چه تاثیری بر خانواده یا فرزندانم دارد؟

-آیا من آماده گذراندن دوران بارداری و زایمان هستم؟

-آیا الان آماده تربیت فرزند هستم؟

-اعتقادات شخصی یا مذهبی من در مورد سقط جنین، فرزندپروری یا فرزند خواندگی چگونه است؟

-آیا کسی به من فشار می آورد تا نتوانم چیزی را که می‌خواهم انتخاب کنم؟

-آیا تصمیم من زندگی من را به شکلی که من دوست ندارم تغییر می‌دهد؟

-آیا خانواده و شریک زندگی من از تصمیمات من حمایت می‌کنند؟

 

فاکتورهای زیادی برای انتخاب تصمیم نهایی وجود دارد و داشتن احساسات مختلف هنگام تصمیم‌گیری کاملاً طبیعی است.

 

بسیاری از افراد هنگام تصمیم‌گیری به پشتیبانی و مشاوره دیگران متکی هستند. بهتر است افرادی را انتخاب کنید که می‌دانید درک درستی از شرایط شما دارند و در مورد شما قضاوت نابه‌جا نمی‌کنند.

 

 

*اگر ناخواسته باردار شدم با چه کسی می‌توانم در مورد تصمیم خود صحبت کنم؟

 

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

صحبت با شریک زندگی، فردی معتمد در خانواده، دوست یا مشاور روانشناس در مورد گزینه‌های بارداری و فرزندآوری می‌تواند مفید باشد.

 

در مراکز بهداشت محل زندگی شما متخصصان مراقبتی وجود دارند که جهت تصمیم گیری شما می‌توانند اطلاعات دقیق و بدون قضاوت در مورد همه گزینه‌های موجود را به شما داده و به سوالات شما پاسخ دهند.

 

حتی می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی با دکتر زنان از راه دور با یک متخصص گفتگو کنید.

 

سایر مراکز مربوط به تنظیم خانواده و پزشکان خصوصی نیز ممکن است در مورد تصمیم‌تان با شما صحبت کنند. هنگام جستجو برای انتخاب یک مرکز بهداشتی، لازم است مراقب کلینیک‌های جعلی که می‌گویند خدمات بارداری ارائه می‌دهند؛ باشید.

 

با توجه به خدمات سقط جنین که این مراکز ارائه می‌دهند، ممکن است با توجه به وضع روحی یا اقتصادی مادر باردار، سقط جنین را به عنوان تنها راه‌حل ارائه داده و باردار را به اینکار ترغیب کنند که اکثرا به دلیل غیربهداشتی بودن محیط و ابزار مورد استفاده، عوارض جبران‌ناپذیری برای مادر باردار در پی خواهد داشت.

 

هیچ کس اجازه این را ندارد که شما را تحت فشار قرار دهد تا هر تصمیمی درباره بارداری خود بگیرید. فقط شما می‌دانید که در حال حاضر برای وضعیت روحی و جسمی خودتان چه چیزی مناسب است.

 

بنابراین دریافت اطلاعات و پشتیبانی مورد نیاز شما، از افرادی که واقعیت‌ها را به شما ارائه می دهند و از شما پشتیبانی می‌کنند مهم است.

 

در ایران مراکز خصوصی مشاوره بارداری و مامایی به صورت حضوری و تلفنی وجود دارند و البته مراکز دولتی در قالب پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع خدمات سلامت، چنین خدماتی را ارائه می‌دهند.

 

در پایگاه‌ها، مراقب سلامت وضعیت جسمی شما را بررسی کرده و می‌تواند مشاوره بارداری ارائه دهد و در مراکز جامع سلامت، اغلب علاوه بر مراقب سلامت و ماما، مشاور بهداشت روان نیز وجود دارد که می‌توانید در صورت لزوم از وجود آنها بهره ببرید.

 

 

*زمان مناسب برای بچه‌دار شدن چه موقعی است؟

 

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

پدر و مادر شدن اتفاق بزرگی است و باید در مورد آن برنامه‌ریزی شود. با برنامه ریزی صحیح و انتخاب زمان مناسب، نگهداری از کودک می‌تواند شادی‌آور باشد و تغییر مثبت در زندگی ایجاد کنند. تربیت کودک نه تنها عشق زیادی می‌خواهد؛ بلکه انرژی و صبر زیادی نیز می‌طلبد.

 

نیازهای کودک شما به مرور افزایش یافته و تغییر می‌کنند. به عنوان یک والد، وظیفه شما این است که بفهمید فرزند شما برای داشتن یک زندگی شاد و سالم به چه چیزهایی نیاز دارد و تمام تلاش خود را برای تامین آن انجام دهید.

 

اگر به فکر فرزندخواندگی هستید می‌توانید کودک را از مراکز بهزیستی موجود در هر سن و جنسی که دوست دارید انتخاب کنید.

 

 

*نقش شریک زندگی من در برنامه‌ریزی بارداری چیست؟

 

اگر ناخواسته باردار شدم چه کار کنم؟

 

سلامتی شریک زندگی نیز شما برای باردار شدن مهم است. رژیم غذایی و شیوه زندگی همسرتان ممکن است باعث کاهش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم شود که می‌تواند بارداری را دشوارتر کند.

 

تشویق و حمایت عاطفی شریک زندگی شما هنگام آمادگی برای بارداری و ایجاد تغییرات احتمالی در زندگی فردی خودتان می‌تواند نقش بزرگی داشته باشد. در مورد نیازتان به حمایت عاطفی، لازم است که با وی صحبت کنید.

 

سلامتی شریک زندگی یا اهدا کننده اسپرم شما هنگام باردار شدن نیز مهم است. رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند باعث کاهش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم شود. این می‌تواند بارداری را دشوارتر کند.

 

 

*بعضی از مواردی که می توانند تعداد اسپرم را کاهش دهند عبارتند از:

-مصرف الکل

-سیگار کشیدن

-استفاده از استروئیدها

-استفاده از داروهای غیرقانونی

-گذران ساعات طولانی در محیط‌های بسیار گرم (وان‌های آبگرم، سونا، اتاق بخار)

-داشتن رژیم غذایی ناسالم

 

با همسرتان در مورد انتخاب شیوه زندگی مناسب که می‌تواند به سلامتی بارداری شما کمک کند؛ صحبت کنید.

 

 

*قبل از بارداری باید چکار کنم؟چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

کارهای زیادی وجود دارد که لازم است جهت آماده شدن برای بارداری انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که شما و کودک آینده‌تان سالم خواهید بود. مراجعه به پزشک یا مرکز بهداشت محلی برای مراقبت‌های قبل از بارداری اولین قدم است.

 

مراقبت‌های پیش از بارداری، به یافتن مشکلاتی می‌پردازد که می‌توانند بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهند و اینگونه شما و پزشک می‌توانید برای جلوگیری از مشکلات احتمالی اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.

 

ماما یا پزشک شما در مورد سلامت جسمی و روانی شما با شما صحبت می‌کنند و هرگونه معاینه یا غربالگری را برای اطمینان از بارداری سالم انجام می‌دهند. آنها همچنین نکاتی در مورد نحوه بارداری به شما ارائه می‌دهند.