وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

نکاتی درباره بلیط قطارهای ریل سیر کوثر که باید بدانید

نکاتی درباره بلیط قطارهای ریل سیر کوثر که باید بدانید

نکاتی درباره بلیط قطارهای ریل سیر کوثر که باید بدانید

 

ریل سیر کوثر، یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی کشور است که با قطارهای باکیفیت غزال، زمرد و اپتیما سفری ایمن، راحت و خاطره‌انگیز را برای مسافران رقم می‌زند.

 

درخصوص خرید بلیط انواع قطار ریل سیر کوثر، اطلاعات، قوانین و مقرراتی وجود دارد که در این مطلب به شرح کامل آن‌ها می‌پردازیم. اگر هم با قطارهای این شرکت ریلی و مسیرهای تردد آن‌ها آشنا نیستند، در همین مقاله اطلاعاتی دراین‌باره دریافت خواهید کرد.

 

نکاتی درباره بلیط قطارهای ریل سیر کوثر که باید بدانید

 

انواع قطارهای ریل سیر کوثر

شرکت ریل سیر کوثر، فعالیت خود را در سال 1384 آغاز کرده است و با این حساب یکی از شرکت‌های نسبتا جدید در حوزه صنعت ریلی کشور محسوب می‌شود. قطارهای این شرکت ازلحاظ نوع، ظاهر، امکانات، خدمات و کلاس بلیط متنوع هستند و در دسته‌بندی‌هایی به شرح زیر قرار می‌گیرند.

 

قطارهای 4تخته (قطارهای زمرد و غزال)

به‌طورکلی، قطارهای 4تخته در ایران به‌صورت سه، چهار و پنج‌ستاره هستند. قطارهای کوپه‌ای 4تخته و چهار‌ستاره ریل سیر کوثر، زمرد و غزال نام دارند. واگن‌های این قطارها دارای 10 کوپه هستند و براین‌اساس، هر واگن ظرفیت جابه‌جایی 40 مسافر را دارد.

 

در قطارهای غزال، امکاناتی ازجمله توالت ایرانی و فرنگی، تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری، پریز برق 220 والت، چراغ مطالعه انفرادی، میزهای تاشو، امکان خرید صبحانه و پذیرایی (شام یا ناهار) با پرداخت هزینه اضافی فراهم شده است.

 

شرکت ریل سیر کوثر از اواخر سال 1400 و با هدف بالا‌بردن کیفیت خدمات و توسعه ناوگان خود، 25 دستگاه واگن مسافری در کلاس پنج‌ستاره را نیز خریداری کرده است.

 

این واگن‌های 4تخته به نام زمرد از چیدمانی زیبا و چشم‌نواز برخوردارند که همراه با خدمات رفاهی و پذیرایی باکیفیت، سفری به‌یادماندنی را برای مسافران رقم می‌زنند.

 

قطارهای 6تخته (اپتیما)

براساس دستورالعمل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، قطارهای 6تخته در دو گروه دو و سه‌ستاره قرار می‌گیرند. تجهیزات فنی و سن واگن‌ها و همچنین امکانات و خدمات ارائه‌شده برای امتیازبندی این قطارها در نظر گرفته می‌شوند.

 

در‌حال‌حاضر، شرکت ریل سیر کوثر با قطارهای 6تخته سه‌ستاره اپیتما به هم‌وطنان خدمت‌رسانی می‌کند. واگن‌های قطار اپتیما ریل سیر کوثر دارای 10 کوپه و هر کوپه ظرفیت حمل 6 نفر را دارد.

 

چیدمان کوپه‌ها به این صورت است که هنگام نشستن دو ردیف صندلی سه‌نفره روبه‌روی هم هستند و هنگام خواب نیز دو تخت در پایین کوپه، دو تخت در وسط و دو تخت در بالای کوپه روبه‌روی هم قرار می‌گیرند.

 

در واگن‌ها و کوپه‌های این قطار، امکانات رفاهی و پذیرایی استاندارد مهیا شده است.

 

مسیرهای قطارهای ریل سیر کوثر

 

مسیرهای قطارهای ریل سیر کوثر

اگرچه ریل سیر کوثر یکی از شرکت‌های ریلی نسبتا جدید کشور محسوب می‌شود؛ اما با قطارهای متنوع و کیفیت بالا، توانسته است رضایت صددرصدی بسیاری از مسافران را به‌دست آورد؛ البته این قطارها در تمامی خطوط ریلی کشور تردد نمی‌کنند.

 

توجه داشته باشید که در ایام اوج سفر و برای مواجه‌نشدن با تکمیل ظرفیت قطارها، بهتر است بلیط‌های موردنیازتان را در زمان پیش فروش بلیط قطار خریداری کنید.برخی از پرترددترین مسیرهای قطارهای ریل سیر کوثر عبارت‌اند از:

 

  • قطارهای غزال در مسیرهای قطار مشهد تهران و … به‌صورت رفت‌وبرگشت
  • قطار اپتیما در مسیر بندرعباس-مشهد به‌صورت رفت‌وبرگشت
  • فعالیت قطار زمرد ابتدای سال 1402 و با تردد در مسیر قم-تهران-مشهد آغاز شده است.

 

نکات مربوط به تأخیر حرکت قطار؛ مقرراتی که مسافران را جذب می‌کند

 

نکات مربوط به تأخیر حرکت قطار؛ مقرراتی که مسافران را جذب می‌کند

شرکت ریل سیر کوثر در‌صورت تأخیر حرکت قطارها با انجام اقداماتی به شرح زیر شرایط را برای مسافران بهتر می‌کند.

 

1. تأخیر در زمانی که مسافران از باجه کنترل بلیط عبور کرده و در سکو یا داخل قطار باشند، در رسیدن به مقصد تأثیر دارد؛ برهمین‌اساس، در محاسبه خسارت و پرداخت آن به مسافر لحاظ می‌شود.

 

2. اگر قطار به‌دلیل قصور راه‌آهن یا شرکت ریل کوثر، (نه به‌دلیل حوادث طبیعی) بیش از حد مقرر در رسیدن به مقصد تأخیر داشته باشد، پس از کسر خدمات ایستگاهی و پذیرایی، 50 درصد بهای بلیط به مسافر بازگردانده می‌شود. (این کار حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت قطار انجام خواهد شد)؛ همچنین درصورتی‌که از زمان وعده غذایی گذشته باشد (صبحانه (8 صبح)، نهار (13 ظهر) و شام (8 شب) یک وعده پذیرایی رایگان به مسافران ارائه خواهد شد.

 

3. درصورتی‌که تأخیر قطار منجر به به‌جا‌ماندن مسافر از قطار بعدی شود و فاصله بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از 3 ساعت و هر دو بلیط به نام مسافر باشد، طبق قوانین وجه کامل بلیط قطار بعدی پرداخت خواهد شد یا این‌که مسافر را با قطارهای بعدی اعزام می‌کنند.

 

درخصوص مورد سوم، اگر تأخیر به اقامت در شب منجر شود، هزینه اقامت و غذای مسافر بر‌عهده شرکت ریل سیر کوثر است و اگر مسافر با قطار درجه پایین‌تر اعزام شود، مابه‌التفاوت بلیط به مسافر عودت داده خواهد شد و در‌صورت اعزام با قطار رده‌بالاتر، مبلغی بابت مابه‌التفاوت از مسافر دریافت نمی‌شود.

 

قوانین استرداد بلیط قطارهای ریل سیر کوثر

بلیط قطارهای مسافری در تمامی مراکز فروش و پیش فروش قطار ازجمله مراکز فروش اینترنتی، با ارائه کارت شناسایی و طبق مقررات خاص هر شرکت قابل استرداد است.

 

شرکت ریل سیر کوثر در مورد پرداخت بهای بلیط پس از استرداد قوانینی به شرح زیر دارد. لازم به ذکر است که پس از حرکت قطار، نمی‌توانید درخواست استرداد بلیط کنید.

 

  • استرداد بلیط تا ساعت 12 روز قبل از حرکت قطار (پرداخت 90 درصد بهای بلیط)
  • استرداد بلیط از ساعت 12 روز پیش از حرکت تا سه ساعت مانده به حرکت قطار (پرداخت 70 درصد بهای بلیط)
  • استرداد بلیط در 3 ساعت پایانی تا لحظه حرکت قطار (پرداخت 50 درصد بهای بلیط)

 

فروش و پیش فروش بلیط قطار از سایت فلای تودی

ریل سیر کوثر، شرکت مسافری و باری محبوب در صنعت ریلی کشور، با قطارهای کوپه‌ای باکیفیت چهار‌ستاره و پنج‌ستاره، مسئولیت جابه‌جایی مسافران را در مسیرهای پرتردد تهران، مشهد، بندرعباس و قم، بر‌عهده گرفته است.

 

جهت رزرو قطار ریل سیر کوثر می‌توانید به سایت فلای تودی مراجعه کنید. خرید بلیط در این سایت بسیار آسان است و فقط با چند کلیک صورت می‌گیرد.

 

در فلای تودی، علاوه‌بر فروش و پیش فروش قطار، خدمات دیگری ازجمله رزرو هتل داخلی و خارجی، رزرو پرواز، خرید تور و خدمات درخواست ویزا نیز ارائه می‌شود.