بلیط چارتر را ارزان تهیه کنید

بلیط چارتر را ارزان تهیه کنید

بلیط چارتر را ارزان تهیه کنید

 

با توجه به محبوبیت زیاد سفرهای هوایی در میان گردشگران متقاضیان، خرید بلیط هواپیما نیز در مقایسه با انواع دیگر بلیط‌ اتوبوس، قطار و کشتی کروز نیز بیشتر هستند.

 

این متقاضیان در هنگام خرید انتخاب‌های مختلفی پیش رو دارند که یکی از مهم‌ترین آنها مربوط به دو دسته بلیط هواپیما شامل بلیط هواپیما سیستمی و بلیط هواپیما چارتر است.

 

بلیط چارتر را ارزان تهیه کنید

 

در اغلب موارد از میان این دو گزینه بلیط هواپیما چارتر طرفداران بیشتری دارد و دلیل این محبوبیت هم آن است که بطور کل این نوع بلیط هواپیما در دسته بلیط ارزان هواپیما قرار می‌گیرد.

 

شاید شما هم مانند برخی از گردشگران تصور کنید که اختلاف نرخ این نوع بلیط با بلیط هواپیما سیستم در نوع خدمات و کیفیت آن است و به همین دلیل از خرید آن منصرف می‌شوید.

 

اما در حقیقت این تصور کاملا اشتباه است و مسافرانی که این نوع بلیط را تهیه کرده‌اند دقیقا در همان هواپیمایی که خریداران بلیط هواپیما سیستمی برای آن مسیر هوایی تهیه کرده‌اند می‌نشینند و در طول پرواز هم از خدمات یکسان بهره می‌برند درحالی که قیمت پایین‌تری هم پرداخت کرده‌اند.

 

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است تعریف ساده‌ای از بلیط هواپیما چارتر داشته باشیم. برای ارائه این تعریف لازم است بدانید که واژه چارتر یک کلمه انگلیسی است که به معنای اجاره کردن بکار می‌رود.

 

با توجه به معنای این کلمه بلیط هواپیما چارتر به بلیط هواپمایی اشاره دارد که یک شرکت که معمولا یک آزانس خدمات مسافرتی و گردشگری است تمام یا تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما را اجاره می‌کند و بعد از آن اقدام به فروش بلیط هواپیما به خریدار نهایی را مسافر می‌کند.

 

در چنین شرایطی شرکت اجاره کننده که به آن شرکت چارتر کننده نیز می‌گویند اقدام به نرخگذاری و فروش این بلیط‌ها به خریداران نهایی که همان مسافران احتمالی هستند می‌کند.

 

قیمت بلیط چارتر

برای اغلب افرادی که خریداران همیشگی بلیط‌ هواپیما ارزان هستند این تصور وجود دارد که این بلیط‌ها قیمت ارزانتری نسبت به بلیط‌ هواپیما سیستمی دارند.

 

هرچند نمی‌توان گفت این تصور کاملا اشتباه است اما نمی‌توان ارزان بودن بلیط چارتر را بطور تضمینی مطرح کرد. برای روشن شدن مطلب بهتر است ابتدا به نحوه نرخگذاری بلیط هواپیما چارتر بپردازیم.

 

همانطور که پیشتر ذکر شد در بلیط‌های چارتری فروشنده شرکت چارتر کننده است و تعیین قیمت نیز بر عهده همین شرکت است که بر مبنای عوامل مختلف انجام می‌گیرد.

 

در کل استراتژی اصلی در نرخگذاری بلیط بر مبنای میزان تقاضا برای خرید بلیط هواپیما در مسیر مشخص تعیین می‌شود.

 

به این معنا که اگر مقصد پروازی جزو مقاصد پرگردشگر باشد و در آن بازه زمانی متقاضیان زیادی برای خرید بلیط هواپیما در آن مسیر وجود داشته باشد بنابراین شرکت چارتر کننده نرخ بلیط‌ها را بالاتر تعیین می‌کند زیرا از فروش رفتن آنها اطمینان دارد.

 

اگر شرایط برعکس پیش برود و شرکت اجاره کننده در فرایند فروش بلیط‌ها تشخیص دهد که میزان خریداران برای آن مسیر پروازی کم هستند به ناچار برای پیشگیری از خسارت مالی ناشی از عدم جبران هزینه پرداختی برای پیش خرید بلیط‌ها اقدام به فروش بلیط چارتر با قیمت پایین و ارزان می‌کند تا از این طریق مسافران را به خرید ترغیب کند.

 

بلیط لحظه آخری چارتر چیست؟

 

بلیط لحظه آخری چارتر چیست؟

بیشتر خریداران بلیط هواپیما چارتر تمایل دارند تا برای خرید این بلیط به سایت‌های گردشگری که تامین کننده این بلیط‌ها هستند مراجعه کنند و بطور غیر حضوری و در واقع به صورت آنلاین اقدام به خرید کنند.

 

زیرا در این صورت می‌توانند با صرف کمترین زمان و با دسترسی به منابع مختلف اقدام به رزرو بلیط کنند. برای اغلب افرادی که از این طریق اقدام به خرید بلیط می‌کنند یکی از دغدغه‌ها شناخت اصطلاحات خاصی است که با آن مواجه می‌شوند.

 

این افراد در هنگام جستجو برای خرید بلیط چارتر نیز با دو اصطلاح بسیار رایج و مشابه یکدیگر مواجه می‌شوند که آنها را کمی در انتخاب سردرگم می‌کند. این دو اصطلاح بلیط چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخر چارتر هستند.

 

پیشتر بلیط چارتر را تعریف کردیم و با ان آشنا شدیم اما درباره بلیط هواپیما لحظه آخری باید گفت این بلیط در واقع دسته‌ای از بلیط هواپیما چارتر است.

 

به عبارت دقیق‌تر زمانی که خرید بلیط هواپیما برای یک مسیر پروازی خاص به اندازه کافی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و تقاضا برای خرید آن کم است شرکت چارتر کننده سعی می‌کند با کاهش قیمت مسافران را به خرید نرغیب کند.

 

اگر این راهبرد قیمتی کمکی به فروش بالاتر بلیط هواپیما نکند هرچه به تاریخ شروع پرواز نزدیک‌تر شویم شرکت چارتر کننده هم قیمت را پایین‌تر می‌آورد تا بتواند از آخرین فرصت‌ها برای جلب خریداران استفاده کند.

 

بنابراین بلیط لحظه آخری چارتر نیز می‌تواند در بازه‌های زمانی خاص با نرخ‌های مقرون به صرفه به فروش برود اما همانطور که از اسمش پیدا است مسافران باید هر لحظه برای راهی شدن به سفر آمادگی داشته باشند زیرا این بلیط‌ها در فواصل نزدیک به پرواز به فروش می‌رسند.

 

بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر

در بخش‌های قبلی با نحوه قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چارتر آشنا شدیم. همانطور که ذکر شد نرخ بلیط چارتری بر خلاف تصور بسیاری از افراد همیشه هم ارزان نیست زیرا شرکت چارتر کننده با توجه به عوامل مختلف اقدام به نرخ‌گذاری می‌کند.

 

یکی از مهم‌ترین عوامل آن هم بازه زمانی مورد نظر برای پرواز به یک مقصد خاص داخلی یا خارجی است. بطور کلی تعداد متقاضیان سفر به مقاصد مختلف داخلی و خارجی در ایام تعطیلات و در مناسبت‌ها نسبت به ایام عادی یا کاری بیشتر است.

 

از این رو مسلم است که نرخ بلیط هواپیما چارتر نیز در این بازه‌های زمانی بالاتر از حد معمول است و حتی ممکن است در بسیاری از مسیرها بلیط هواپیما سیستمی برای یک مسیر یکسان در مقایسه با بلیط هواپیما چارتر در همان مسیر پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد.

 

علاوه بر آن همواره باید مد نظر داشت که بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر برای مسیرهای مختلف متغیر است و بستگی به میزان تقاضا برای خرید بلیط هواپیما دارد.

 

زیرا ممکن است تقاضا برای سفر به یک شهر گرمسیر در فصل تابستان به شدت پایین باشد و برعکس تقاضای سفر در این فصل برای مقصدی که در مناطق سردسیری قرار دارد بالاتر از هر زمان دیگری است.

 

در مجموع بهترین زمان خرید بلیط چارتر هواپیما از بلیط لاین برای هر مقصد بازه کم گردشگر یا به اصطلاح غیر پیک برای ان مقصد یه خصوص است.

 

بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر

 

شرایط کنسلی بلیط چارتر

همانطور که قبل از این هم ذکر شد علیرغم تصور بسیاری از افراد مبنی بر این که خدمات و امکانات برای بلیط هواپیما چارتری از بلیط هواپیما سیستمی پایین‌تر است، تفاوت این دو نوع بلیط هواپیما بیشتر در نحوه نرخگذاری آنها و همچنین شرایط کنسلی آنها است.

 

در خصوص بلیط هواپیما سیستمی در مواقعی که خریدار به هر دلیلی قصد کنسلی بلیط را داشته باشد، برمبنای زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و فاصله زمانی تا شروع پرواز مبلغی به عنوان جریمه کنسلی در نظر گرفته می‌شود و مابقی مبلغ به مسافر استرداد می‌شود.

 

در حالی که بلیط‌های چارتری بدون کنسلی هستند و چنانچه خریدار قصد کنسلی داشته باشد هزینه‌ای به او استرداد نمی‌شود.

 

ناگفته نماند که موارد نادری هم وجود دارند که شرکت چارتر کننده با کنسلی موافقت می‌کند اما حتی در این موارد هم میزان جریمه کنسلی به شدت بالا است.

 

بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید بلیط چارتری هواپیما را دارید ابتدا از برقرار بودن برنامه سفر خود اطمینان کامل حاصل کنید و بعد اقدام به رزرو بلیط کنید.

 

ضمن آنکه علیرغم قوانین سختگیرانه کنسلی برای این نوع بلیط باز هم پیشنهاد می‌کنیم درصورتی که به دلایل غیر قابل پیش‌بینی ناچار به لغو سفر خود شدید تلاش کنید تا با مطرح کردن موضوع شانس خود را برای دریافت بخشی از هزینه پرداختی خود امتحان کنید زیرا همانطور که قبلا هم ذکر شد بیشتر قوانین و مقررات بلیط‌های چارتر از جمله تعیین نرخ‌ها و استرداد وجه کنسلی همگی به شرکت چارتر کننده مربوط است.

 

خرید بلیط چارتر ارزان

بلیط چارتر در مسیرهای پروازی مختلف در بسیاری از سایت‌های گردشگری عرضه می‌شود اما برای خرید بلیط چارتر ارزان بهتر است به منبعی مراجعه شود که گزینه‌های زیادی از این بلیط را برای مقصد مورد نظر در دسترس داشته باشد.

 

زیرا از این طریق می‌توان پیش از خرید بلیط اقدام به بررسی و مقایسه قیمت‌ها کرد و اقتصادی‌ترین گزینه ممکن را انتخاب کرد.