بهترین بازی های مخصوص کودک دو ساله کدام اند؟

بهترین بازی های مخصوص کودک دو ساله کدام اند؟

بهترین بازی های مخصوص کودک دو ساله کدام اند؟

 

بازی با کودک دو ساله را بلد هستید؟ این سوال شاید به نظرتان عجیب باشد اما در هرسنی کودک باید بازی‌های مناسب مراحل رشدی خود را انجام دهد.

 

دو سالگی یک نقطه عطف در زندگی کودک است چون تغییرات قابل توجهی از لحاظ شناختی در کودک اتفاق می‌افتد.

 

بازی با کودک دو ساله ، بهترین بازی های مخصوص کودک دو ساله کدام اند؟

 

در این مقاله درباره ویژگی‌های کودک در این سن و بازی‌های مناسب دو سالگی صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

نمونه بازی مخصوص کودک دو ساله

به خاطر داشته باشید که کودک شما از طریق بازی چیزهای زیادی یاد می گیرد و نیازی نیست که هر فعالیتی را به فرصتی برای شناسایی اشکال یا رنگ‌ها تبدیل کنید. در عوض، اجازه دهید فرزندتان کاوش کند و با شرایطی که  خودش دوست دارد بازی کند.

 

زمان بازی با کودک دوساله  فرصتی برای کمک به کودک است تا احساسات و عواطف خود را نشان دهد. بازی در واقع طرح‌واره‌ای است که جایگزین گفت‌وگو مستقیم درباره موقعیت‌ها و عوامل استرس‌زا می‌شود. نمونه‌های جذاب بازی با کودک دو ساله عبارت است از:

 

نجات حیوانات

یادتان هست از لذت حل مساله در کودک دو ساله گفتیم حالا می‌توانید داخل کیسه زیپ دار که آب رنگی ریختید حیوانات دریایی کودک را پنهان کنید. کیسه را در فریزر بگذارید تا یخ بزند.

 

از کودک بخواهید حیوانات را پیدا کند و نجات بدهد. اگر کودک دوست ندارد یخ را حس کند، اسباب‌بازی هایش را در چند جای یک مکان بزرگ‌تر قایم کنید و با شعر و آواز به اوکمک کنید آن ها را پیدا کند یادتان باشد جای سخت را انتخاب نکنید.

 

طراحی با گیره لباس

گیره لباس ساده و در دسترس است. چند گیره را در اختیار کودک قرار دهید تا تمرین باز و بسته کردن آن را بکند و همزمان با  آن طرحی تازه بسازد.

 

بازی حسی با مواد طبیعی

 

شن بازی، بازی مخصوص کودک دو ساله

 

برای درگیر کردن حس و تحریک مهارت حرکتی ظریف، شن برای بازی مخصوص کودک دوساله کاملا مناسب است.

 

بازی با آب، شن یا گل به کودک نوپا اجازه می‌دهد تا بافت ها و احساسات جدید را کشف کند. اجازه دهید کودکتان ظروف را خالی و پر کند، بریزد و اسکوپ کند.

 

آزمایش ساده

کنش و واکنش موادی مثل سرکه و جوش شیرین برای کودک هیجان انگیز است. با مواد ساده می‌توانید آزمایش ساده خانگی را انجام دهید چون کودک دوست دارد روابط منطقی و علت و معلولی را کشف کند.

 

بازی وانمودی مثل پیکنیک رفتن یا آشپزی کردن

گفتیم که کودک در این سن تقلید کردن را بسیار دوست دارد. یک بازی مخصوص با کودک دوساله بازی‌های وانمودی است که تقلید از رفتار بزرگ‌ترها را ممکن می‌کند.

 

مثل پیک نیک رفتن یا آشپزی کردن  با جزییات کامل. در حین این بازی کودک و احساسش واقعی است.

 

با ایجاد یک فضای بازی با اشیاء روزمره، می‌توانید به کودک نوپا کمک کنید تا مهارت‌های مهمی مانند خودکنترلی، تعامل اجتماعی و تخیل را توسعه دهد.نمونه‌های دیگر بازی وانمودی مثل:

 

• آشپزی و درست کردن غذا برای عروسک‌های کودک

• بازی با فیگورهای چوبی یا عروسکی که شخصیت‌های کارتون محبوب کودک است.

• بازی صحبت کردن با تلفن و وانمود کردن به صحبت با اعضای خانواده

• درست کردن سناریو خیالی مثل استفاده از پتو به عنوان شنل یا جعبه به عنوان ماشین یک بازی مخصوص با کودک دوساله برای رشد تخیل کودک است.

 

بازی بلوک‌های چوبی

 

بازی بلوک های چوبی

 

از بهترین انتخاب‌ها برای بازی با کودک دو ساله، اسباب‌بازی چوبی دخترانه و پسرانه است. کودک میل به ساختن و خراب کردن دارد.

 

بارها و بارها وسیله را پرت می‌کند تا مهارت حرکتی را قوی کند  از طرف روابط علت و معلولی را کشف کند. اسباب‌بازی چوبی نشکن است و حس آرامش و طبیعت را در تجربه لمسی بافت به کودک می‌دهد.

 

ساده است و باعث رشد مهارت شناختی در کودک می‌شود. بلوک‌های چوبی، دومینوهای چوبی و پازل‌های چوبی توانایی حل مساله و مهارت‌های حرکتی ظریف را ارتقا می‌دهند.

 

تحقیقات نشان می دهد که محیط های بازی و یادگیری حاوی عناصر طبیعی مانند چوب به تمرکز و آرامش کودکان بیشتر از سایر فضاها کمک می کند و کودکانی که در این سن با اسباب‌بازی چوبی بازی می‌کنند در مقایسه با همسالان خود رشد شناختی بهتری دارند.

 

اسباب بازی چوبی هم یک بازی مخصوص دوسالگی در روش‌های مختلف آموزش مثل مونتسوری است.بعضی از اسباب‌بازی چوبی محبوب این سن عبارتند از:

 

• پازل چوبی مثل پازل مزرعه

• بلوک چوبی ساده در اشکال مختلف

• دسته‌بندی اشکال برای یادگیری تناسب شکل‌ها

• مجموعه چوبی مشاغل

• حیوانات چوبی

 

نقاشی با یخ رنگی و مواد طبیعی

کودک در این سن علاقه‌مند به کشیدن و درآمیختن و ترکیب رنگ در فضای بزرگ است. قالب‌های یخ که با رنگ خوراکی آماده شدند را در اختیار کودک بگذارید.

 

این بازی مخصوص کودک دو ساله فرصت اکتشاف و تجربه را به کودک می‌دهد . لذت کودک از کشف ترکیب مختلف بی نظیر است.

 

اگه گفتی من کی هستم

حیوانات مختلف بشوید. حرکات حیوانات را تقلیید کنید و از کودک بخواهید حدس بزند چه حیوانی است حالا خودش باید پانتومیم بازی کند. این بازی قدرت تصویر سازی کودک را بالا می‌برد.

 

حتی کتاب‌های مختلف با تصویرسازی از حرکات حیوانات منتشر شده‌اند که به شما کمک می‌کند این بازی را با جزییات انجام دهید.

 

جزیره مسخره بازی

مهمترین بخش بازی با کودک دو ساله ساختن جزیره مسخره بازی است. این مفهوم از انیمیشن معروف فرزندپروری به نام «درون و بیرون» گرفته شده است.

 

انگار که قصدتان فقط خندیدن و خوش گذرانی با کودک نوپا است و هیچ آموزشی در کار نیست. مثلا با کلمات بازی کنید و کلمات را برعکس بگویید.

 

چوب جادویی در دست از وسایل خانه بخواهید حرف بزنند و خودتان را جایشان بگذارید. باور کنید این خنده‌های کودک در حین شادی و مسخره بازی تاثیر به سزایی در رشد و ادراک کودک خواهد داشت.

 

ویژگی‌های یک کودک دو ساله

 

ویژگی های کودک دو ساله

 

بازی کسب و کار کودک است و حتما می‌دانید که در دنیای امروز تمام آموزش‌ها در قالب بازی به کودک و با توجه به سن او یاد داده می‌شود. پس حالا باید با توجه به ویژگی‌های این سن بازی مناسب را طراحی کنیم.

 

قبل از شناخت بازی مخصوص کودک دوساله بهتر است با ویژگی‌های کودک در این سن آشنا شوید.

 

ویژگی‌های یک کودک دو ساله از زبان وب‌سایت معتبر «وری ول فمیلی» عبارتند از:

 

• کودک دو ساله به طور میانگین ۵۰ لغت را بلد است و می‌تواند جملات دو کلمه‌ای را کنار هم بگذارد. البته که سرعت رشد کودکان به دلیل تفاوت‌های شخصتی با هم متفاوت است.

 

• تفکر حل مساله در کودک رشد می‌کند، مثلا کودک در این سن دوست دارد اشکال را مرتب کند.

 

• دو ساله بودن آسان نیست! کودک دو ساله هنوز احساساتش را به خوبی نمی‌شناسد و نمی‌تواند احساس خود را به زبان بیاورد اما وقت بازی بسیار هیجان‌زده می‌شود و ممکن است زود به زود بدخلق و عصبانی شود.

 

• احساسات شدید در این سن برای کودک ترسناک است. به همین دلیل بچه به دنبال ارتباط و وابستگی (مثلاً نیاز به در آغوش گرفتن یا در آغوش گرفتن) توسط والدین به عنوان راهی برای کنترل بیشتر محیط است.

 

• میل کودک دو ساله به استقلال زیاد است و حس مالکیت قوی نسبت به وسایل و مراقبان خود دارد.

 

• از انجام کارهای تکراری مثل پرتاب کردن اشیا لذت می‌برد. کودک دوست دارد این کارها را بارها و بارها تکرار کند و این شاید خوشایند شما نباشد. در ادامه بازی مخصوص کودک دو ساله با این ویژگی را بررسی می‌کنیم. عجله نکنید.

 

• ممکن است متوجه شوید که کودکان 2 ساله به تازگی کنترل بهتری بر حرکات دست و انگشتان خود دارند. در این سن مهارت حرکتی ظریف کودک در حال رشد تصاعدی است.

 

• نقاشی کردن کودک متفاوت می‌شود. به جای خط خطی کردن حالا به راحتی دایره‌ها و خطوطی که افقی، عمودی، مورب یا منحنی ترسیم می‌کند.

 

• مهارت حرکتی در این سن با توانایی در رکاب زدن سه چرخه خودش را نشان می‌دهد.

 

• از ساختن لذت می‌برد و شروع به ساختن می‌کند. بازی با کودک دوساله می‌تواند به سادگی ساختن یه خانه بالشتی باشد.

 

• در این سن، یادگیری کودکان عمدتاً از طریق حواس و از طریق آزمون و خطا است. آنها یاد می گیرند که ایده های ذهنی را در دنیای واقعی امتحان کنند. به همین دلیل، صحبت در مورد ایده‌ها با آنها بسیار مهم است! چون کودک تمرین می‌کند که اطلاعات را پردازش کند.

 

• کودک شما بین 2 تا 3 سالگی یاد می گیرد که از رفتارهای کودکان و بزرگسالان تقلید کند. کودک نه تنها کارهای شما را تقلید می‌کند، بلکه کلماتی را که می شنوند، اغلب با همان لحن تکرار می کنند.

 

کودک دو ساله چگونه بازی می‌کند؟

قبل از اینکه بازی مخصوص کودک دو ساله را طراحی کنید اول با هم مرور می‌کنیم که کودک دوساله دوست دارد چگونه بازی کند:

 

• در این سن، احتمالاً کودک بازی بدون ساختار زیاد انجام می‌دهد یعنی همان بازی که به نظر شما و به معنای کلیشه‌ای بازی نیست! این بازی بسته به آنچه در آن زمان مورد علاقه کودک نوپا شماست انتخاب می‌شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات کودک نوپای شما ممکن است احساس کند فقط دوست دارد برقصد یا آواز بخواند. گاهی اوقات آنها ممکن است از یک فعالیت آرام مانند نقاشی لذت ببرند.

 

• در هنگام بازی با کودک دو ساله بازی بدون ساختار را تشویق کنید زیرا این نوع بازی به کودکان نوپا کنجکاو این شانس را می دهد که بازی را رهبری کنند، علایق خود را دنبال کنند، کاوش کنند، تصمیم بگیرند و از تخیلات خود استفاده کنند. برای مثال، ممکن است فرزندتان را ببینید که درها را باز و بسته می‌کند، ظروف را وارونه می‌کند و اشیا را در همه جا پنهان می‌کند. می‌توانید از او بپرسید “در آن لیوان چه می‌سازی؟”

 

• کودک دو ساله یک بازی را بارها و بارها انجام می‌دهد یا یک کتاب را صد بار می‌خواند. تکرار فعالیت‌ها نحوه تسلط کودکان نوپا بر مهارت‌ها و درک اتفاقاتی است که در شرایط خاص ممکن است اتفاق بیفتد.

 

• کودکان نوپا سرشار از انرژی هستند، بنابراین فعالیت بدنی اغلب بخش بزرگی از بازی آنها است. کلاس آموزشی خوب است اما کودک شما فقط به زمان نیاز دارد تا به روش خودش، به خصوص در یک محیط خانه امن باز خودش را طراحی کند.

 

• بازی کودک دو ساله شما از نظر سرعت و تمرکز متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات آنها به سرعت به چیزی نگاه می کنند و ادامه می دهند. در مواقع دیگر آنها می ایستند و یک شی را بررسی می‌کنند. این بدان معناست که فعالیت های ساده با یک کودک نوپا ممکن است کمی بیشتر از آنچه فکر می کنید طول بکشد.

 

• ذهن کودک در این سن شروع به درک روابط بین اشیا و پدیده‌های مختلف کرده است. پس بازی‌های پیچیده‌تری را نسبت به یکسالگی دوست دارد. مثلا دوست دارد یک شی را که زیر چند لایه پنهان شده است پیدا کند.

 

• در این سن کودک از بازی‌های وانمودی با مشارکت مراقب خود به شدت استقبال می‌کند. مثل استفاده از آشپزخانه اسباب‌بازی برای پختن یا پخت یک غذای خوشمزه، استفاده از جاروبرقی اسباب‌بازی برای تمیز کردن زمین.

 

• بیشتر کودکان دو ساله خود محور هستند و فکر می کنند که دنیا همیشه حول محور آنها و نیازهایشان می چرخد. بنابراین، تعجب نکنید اگر کودک نوپا آماده بازی با کودکان دیگر به شیوه سنتی و قرض دادن وسایل خود نیست. کودک در این سن ترجیح می‌دهد در کنار بچه های دیگر بازی کنند، نه با آنها.

 

• حتی در این مرحله، آنها دوست دارند در کنار کودکان دیگر باشند. این مساله یک فرصت عالی برای شروع تعاملات اجتماعی است.

 

سخن پایانی

هنگام بازی با کودک دو ساله مهم است که به یاد داشته باشید، بازی کردن برای کودک نه تنها سرگرم کننده است، بلکه فرصت یادگیری به روش غیر مستقیم برای کودک است.

 

بنابراین فعالیت‌های مختلف بازی می تواند به کودکان نوپا به روش های مختلف یادگیری کمک کند. بسیاری از فعالیت‌ها به سادگی و با وسایل منزل قابل انجام است اما انتخاب اسباب بازی مناسب این سن را نباید از یاد برد.

 

یکی از بهترین انتخاب‌ها اسباب‌بازی چوبی مناسب دو سالگی است. درباره فواید این مدل اسباب‌بازی در طراحی بازی مخصوص دوسالگی صحبت کردیم.

 

پیشنهاد ما برای خرید از فروشگاهی است که امکان مقایسه مدل‌ها و برندهای مختلف با کیفیت را برای شما فراهم کند و از طرفی اصالت کالا نیز تضمین کند.

 

شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه آنلاین کودکو از امکان مقایسه این اسباب‌بازی‌ها برخوردار شوید و از طرفی از مشاوره کارشناسان فروش بهره‌مند شوید.

 

یادتان باشد این ما هستیم که با ورودبه دنیای کودکان نوپا از خلاقیت و وسعت دید آن‌ها لذت می‌بریم. ما به صرف بزرگسال بودن، بیشتر از کودکان بازی کردن بلد نیستیم و تنها باید همقدم کودک شویم و مواد لازم بازی امن را در اختیار آن‌ها بگذاریم.

 

پس دست کودک را برای انجام بازی و طراحی آن باز گذارید. اطمینان داشته باشید از نتیجه این کار شگفت زده خواهید شد!