وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

بهترین راهکارهای درمان آکنه

بهترین راهکارهای درمان آکنه

راهکارهای درمان آکنه

آکنه از متداول ترین بیماری های پوستی در دنیاست بطوریکه که در حدود 85 درصد کل جوانان و چیزی در حدود 50 میلیون نفر در امریکا به آن مبتلا هستند.

 

آکنه می تواند بصورت جوش سرسیاه و سرسفید بر روی صورت ، سینه ، پشت ، شانه یا گردن ایجاد شود.

 

بهترین راهکارهای درمان آکنه

 

از درمانهای معمولی آکنه می توان به اسید سالیسیلیک، نیاسینامید و بنزوئیل پراکسید و از درمانهای کلینیکی آن به پاکسازی پوست و لایه برداری شیمیایی اشاره کرد.

 

آکنه چیست ؟

 آکنه یک نوع بیماری پوستی مرتبط با بسته شدن منافذ پوست با چربی های اضافی و سلولهای مرده پوست است.

 

اگرچه آکنه می تواند در هر سنی رخ دهد اما در بسیاری افراد جنبه هورمونی نقش داشته، به همین دلیل در نوجوانان بیشتر دیده می شود چرا که در این افراد به دلایل هورمونی ، چربی بیشتری تولید می شود و این چربی اضافی باعث انسداد منافذ پوست و ایجاد آکنه یا جوش می گردد.

 

آکنه با مسدود شدن منافذ پوست با چربی و سلولهای مرده و آلودگی های پوستی آغاز شده و از آنجا که هر یک از منافذ پوستی به یک غده چربی متصل است که سبوم یا چربی تولید می کند لذا هر چه چربی بیشتری ترشح شود، منافذ پوست توسط چربی های اضافی بسته شده و باکتری هایی به نام پروپیونی باکتریوم آکنه یا P.acnes تولید و افزایش می یابد.

 

در ادامه گلبولهای سفید بدن به این باکتری های حمله کرده و التهاب پوستی و آکنه تشکیل می شود که شامل جوش سرسفید و سرسیاه می باشد. از عوامل موثر بر ایجاد آکنه می توان به ژنتیک ، استرس ، رژیم غذایی ، عفونت و تغییرات هورمونی اشاره کرد.

 

جدیدترین راهکارهای درمان آکنه

 

درمان آکنه

یکی از بهترین راهکارهای درمان آکنه پاکسازی پوست عمقی و فیشیال تخصصی است که با لایه برداری از پوست ، منافذ پوست را باز کرده و ناخالصی ها و آلودگیهای موثر در ایجاد جوش را از بین می برد.

 

از آنجا که درمان آکنه تخصصی می باشد لذا برای انجام پاکسازی پوست یا فیشیال تخصصی درمان آکنه بهتر است به کلینیک زیبایی معتبر و دارای مجوز مراجعه نمایید تا کارشناس یا متخصص پوست که دارای مدارک رسمی از سازمانهای مربوطه است ، اقدام به انجام پاکسازی پوست نماید.

 

پاکسازی پوست کلاسیک

فیشیال یا پاکسازی پوست کلاسیک برای انواع پوست کاربرد دارد و در درمان آکنه موثر است. پاکسازی پوست کلاسیک شامل مراحل پاک کردن ، لایه برداری ، بخور ، تخلیه جوش ، ماساژ ، آبرسانی و تغذیه رسانی پوست بوده و باعث بهبود بافت و رنگ پوست می گردد.

 

همچنین ماساژ صورت در پاکسازی پوست سبب افزایش گردش خون ، کمک به تخلیه لنفاوی ، رفع خطوط ریز پوست ، رفع هایپرپیگمانتاسیون و شاداب و درخشان شدن پوست می گردد.

 

برای انجام پاکسازی پوست در ابتدا کارشناس زیبایی پوستتان را تمیز می کند و در مرحله بعد با انجام لایه برداری ، سلولهای مرده پوست و چربی های اضافی و آلودگی را از روی پوست پاک کرده و باعث باز کردن منافذ پوست می گردد.

 

در ادامه پس از بخور گرم با استفاده از میله پیلینگ یا دستگاه اتوی صورت ، جوش های سرسیاه و سرسفید را بصورت دستی بیرون می کشد.

 

سپس با انجام ماساژ صورت ، عضلات صورت ریلکس شده و جریان خون در پوست بهبود می یابد و پس از آن نوبت به آبرسانی و تغذیه رسانی پوست با استفاده از انواع ماسکهای صورت می رسد و اتمام کار با مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست انجام می گیرد.

 

نوردرمانی با لامپ LED

یکی از پکیج های پاکسازی پوست به همراه لامپ LED انجام می شود که به آن نور درمانی گویند ، باعث بهبود بافت پوست شده و در درمان آکنه کمک کننده است.

 

این لامپها با تولید طول موج های خاصی از نور به عمق پوست نفوذ کرده و به تحریک تولید کلاژن و بازسازی سلولی کمک بسزایی می کند که در نهایت باعث بهبود رنگ پوست ، رفع آکنه و اسکار آکنه و خطوط ریز صورت می گردد.

 

برای انجام نور درمانی در حین پاکسازی پس از انجام مراحل پاک کردن و لایه برداری ، از یک پنل LED بر روی صورت استفاده می شود که باید مدت زمان معینی بر روی پوست باقی بماند و در پایان مرطوب کننده بر روی پوست مالیده می شود.

 

مدرن ترین راهکارهای درمان آکنه

 

لایه برداری شیمیایی صورت

لایه برداری شیمیایی با استفاده از یک محلول شیمیایی متناسب با نوع پوست هر فرد انجام می شود که باعث بهبود بافت پوست ، درمان آکنه ، کاهش اسکار آکنه ، رفع خطوط و چین و چروک ریز و هایپرپیگمانتاسیون پوست می شود.

 

بدین جهت برای انجام لایه برداری شیمیایی ، محلول مورد نظر باید در مدت زمان معین بر روی پوست باقی بماند و پس از آن از روی پوست برداشته شود. از مراقبتهای بعد از لایه برداری شیمیایی می توان به دوری از نور آفتاب ، مصرف کرم ضد آفتاب و رعایت روتین مراقبت از پوست اشاره کرد.

 

لازم به ذکر است که اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک دو نوع از انواع اسیدهای مناسب برای لایه برداری شیمیایی پوستهای مستعد آکنه است تا آکنه و جوش قبلی را درمان کند و از ایجاد آکنه های جدید در آینده پیشگیری کند.

 

دیگر درمانهای آکنه

برای درمان آکنه از درمانهای خانگی نظیر ماسک عسل و دارچین ، روغن درخت چای و چای سبز می توان کمک گرفت.

 

همچنین رعایت رژیم غذایی با گلیسمی پایین نظیر سبزی ، میوه ، حبوبات و آجیل و کاهش مصرف لبنیات ، عدم مصرف غذاهای مملو از کربوهیدرات و غذاهایی با گلیسمی بالا نظیر نان سفید و نوشابه ، کیک و شیرینی و غلات صبحانه شیرین و … در کاهش آکنه کمک کننده است.

 

لازم به توضیح است که اگر آکنه شما در اثر انسداد فولیکول های مو رخ دهد ، در این صورت می توانید در ناحیه مبتلا لیزر موهای زائد انجام دهید تا با حذف فولیکول های مو از ایجاد آکنه جدید پیشگیری شود.

 

اما توجه داشته باشید که در صورت دارو درمانی همزمان نظیر مصرف ایزوترتینوئین یا راکوتان و یا آنتی بیوتیک ها ، پوست به نور حساس شده و نمی توانید لیزر موهای زائد انجام دهید چرا که ماهیت لیزر نور است و بر روی پوستهای حساس به نور عوارض جانبی ایجاد می کند.

 

برای درمان آکنه از محصولات مراقبت از پوست تجویز شده توسط پزشک نظیر انواع لوسیون های پاک کننده ، ژل ، کرم ، فوم و … حاوی بنزوئیل پراکسید ، آداپالن ، رتینوئیدها ، آنتی بیوتیک ها ، اسید سالیسیلیک ، اسید آزلائیک ، آلفا هیدروکسی اسیدها شامل اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک ، می توانید استفاده کنید.

 

برخی از این محصولات می توانند باعث از بین بردن باکتری های مولد آکنه شوند و برخی دیگر با رفع چربی اضافی پوست باعث درمان آکنه می شوند و برخی دیگر همزمان هر دو عملکرد را اجرا می کند.

 

پیشگیری از آکنه

اگرچه رهایی همیشگی از آکنه وجود ندارد چرا که ممکنست بر اثر تغییرات هورمونی یا استرس به سرعت جوش ها برگردند اما می توانید برای پیشگیری از عود مجدد آکنه و ایجاد جوش های جدید از این راهکارها کمک بگیرید:

 

شستشوی صورت دو بار در صبح و شب ، مصرف مداوم مرطوب کننده ، محدود کردن آرایش ، عدم لمس کردن صورت ، پرهیز از نور خورشید ، عدم تخلیه جوش ، کنترل استرس ، خواب کافی ، ورزش کردن و یوگا.