وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

بهترین پرنده زینتی برای نگهداری در آپارتمان

بهترین پرنده زینتی برای نگهداری در آپارتمان

بهترین پرنده زینتی برای نگهداری در آپارتمان

 

اگر شما هم علاقه مند به نگهداری و پرورش پرندگان زینتی در آپارتمان هستید و به دنبال انتخاب یک پرنده زینتی هستید باید بگویم که همه پرندگان شرایط نگهداری در آپارتمان را ندارند! و مطمئنا پس از مدتی شما را به دردسر خواهند انداخت!

 

بهترین پرنده زینتی برای نگهداری در آپارتمان

 

اگر می خواهید با شرایط نگهداری پرندگان زینتی آشنا شوید و یک پرنده مناسب را برای نگهداری در آپارتمان انتخاب کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

چه شرایطی برای نگهداری پرنده در آپارتمان لازم است؟

برای نگهداری از پرندگان زینتی نیاز به یک مکان آرام و ایمن دارید چرا که پرندگان زینتی به خصوص طوطی سانان بسیار حساس هستند و نمی توانند مکان های شلوغ و پر رفت و آمد را تحمل نمایند، همچنین این پرندگان به ساعات روشنایی مشخصی نیاز دارند و بیشتر شدن ساعات روشنایی می تواند باعث تلف شدن پرنده شود.

 

موضوع دیگری که باید مد نظر قرار دهید داشتن وقت کافی برای رسیدگی و بازی کردن با پرنده است! اگر شما فرد پر مشغله ای هستید و زمان کافب برای گذراندن با پرنده را ندارید بهتر است از خرید آن صرف نظر نمایید.

 

هزینه های درمان پرنده زینتی نیز از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه نمایید.

 

برخی از افراد نیز که به دنبال تکثیر پرنده و کسب درآمد هرچند کم از آن هستند، باید پرندگانی را انتخاب کنند که تخم آنها به راحتی با استفاده از دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک قابل جوجه کشی باشد.

 

کدام پرندگان برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند؟

در این بخش با بررسی ویژگی های پرندگان زینتی کمک خواهیم کرد تا شما با توجه به شرایط خود یک انتخاب صحیح داشته باشید.

 

پرندگان زینتی متنوعی برای نگهداری وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد یا مشترک فراوانی دارند. این پرندگان عبارتند از:

 

  • مرغ عشق
  • عروس هلندی
  • طوطی برزیلی
  • کاسکو
  • قناری
  • فنچ

 

مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای دوست داشتنی، زیبا و البته با استعدادی است و تا حدودی قدرت یادگیری و تکرار کلمات را دارد که مرغ عشق نر استعداد بیشتری نسبت به ماده در این زمینه دارد. مرغ عشق پرنده نسبتا آرامی است و سر و صدایی زیادی ندارد.

 

مرغ عشق ها به صورت جفت نگهداری می شود و خیلی سریع به محیط اطراف خود خو می گیرد و نباید جای پرنده را تغییر داد. محل نگهداری این پرنده باید زیاد در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرد چرا که تابش طولانی مدت نور آفتاب باعث سکته مرغ عشق می شود.

 

مرغ عشق حداقل چند بار در هفته نیاز دارد تا بیرون از قفس باشد و به بازی و کنجکاوی مشغول شود و شما می توانید مکانی امن با در و پنجره های بسته برایش فراهم آورید تا از بازی و کنجکاوی لذت ببرد.

 

مرغ عشق همانند سایر پرندگان دچار بیماری های گوناگونی می شوند که مهمترین آنها عبارتند از سرماخوردگی، پرریزی، پستیاکوز و …

 

عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای بسیار خونگرم و آرامی است و خیلی سریع به صاحب خود عادت می کند. از این رو نگهداری از این پرنده بسیار آسان و لذت بخش است.

 

عروس هلندی پرنده ای بسیار با استعداد با تربیت پذیری بالاست، و به راحتی قادر به یادگیری و تکرار کلمات می باشد.

 

عروس هلندی به نیاز و توجه صاحب خود نیاز دارد و باید روزانه ساعاتی را با او به بازی مشغول شوید. در غیر اینصورت ممکن است پرنده شما دچار افسردگی و پرریزی شود.

 

عروس هلندی نیاز به رژیم غذایی متعادل از مواد مغذی مانند کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب نیاز دارد. تنوع بخشی در رژیم غذایی این پرنده باعث می شود که سالم بماند و طول عمر بیشتری داشته باشد.

 

شایعترین بیماری عروس هلندی سرماخوردگی است و ممکن است به بیماری هایی مانند ورم ملتحمه، عفونت روده، هلیکوباکتر و … نیز مبتلا شود.

 

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده ای سرشار از محبت و استعداد است و به خوبی قادر است تا ترفندهایی که به او یاد میدهید را فرا بگیرند. طوطی برزیلی به شدت اجتماعی است و اگر وقت کافی برای گذراندن با او را ندارید بهتر است به صورت جفت خریداری نمایید.

 

طوطی برزیلی نیاز دارد تا روزانه حداقل یکبار به صورت آزادانه پرواز کند. پس بهتر است با بستن در و پنجره این شرایط را برایش مهیا نمایید. بهخاطر داشته باشید بعضی از گیاهان برای طوطی برزیلی خطرناک هستند و موجب مسمومیت پرنده می شوند.

 

طوطی برزیلی پرنده ای است که در صورت سر رفتن حوصله اش اوقات بسیار بدی را سپری می کند. بهتر است برای سرگرم شدن آنها از اسباب بازی های متنوعی مانند تاب و نردبان برای داخل قفس تهیه نمایید.

 

طوطی برزیلی نیز همانند سایر طوطی سانان ممکن است به بیماری های مختلفی دچار شود. پس باید توجه بیشتری به آنها داشته باشید و در صورت دیدن علائم مشکوک سریعا به دامپزشک منراجعه نمایید.

 

کاسکو

کاسکو پرنده ای بسیار باهوش است و قدرت یادگیری بسیار بالایی دارد تقلید صدای آن فوق العاده است و می توان گفت که در این کار بی رقیب است.

 

زمانی که کاسکو عصبن می شود کاملا غیر قابل پیشبینی هستند و ممکن است به شدت گاز بگیرند یا چنگ بکشند.

 

اگر توجه کافی به کاسکو نکنید ممکن است تا یک روز با شما قهر کند و شروع به جیغ کشیدن و ایجاد صداهای عذاب آور نماید. از این رو اگر در آپارتمان همسایه های حساسی داشته باشید توصیه می کنم به سمت کاسکو نروید.

 

نگهداری از کاسکو می تواند برای شما هزینه های زیادی نیز تحمیل نماید! هزینه های خرید قفس، دانه های خوراکی و اسباب بازی برای کاسکو گاهی بسیار بالا می رود. علاوه بر هزینه های مالی احتمال بروز حساسیت و بیماری از طریق نگهداری این پرنده وجود دارد.

 

قناری

قناری ها نیز مانند سایر پرندگان زینتی بسیار حساس هستند و باید محیط نگهداری آنها آرام و بی سروصدا باشد، افراد و حیوانات غریبه در آنجا حضور نداشته باشند، دما و رطوبت معتدلی داشته باشد و دچار تغییر ناگهانی دما نشود.

 

تغذیه قناری مهمترین مرحله پرورش این پرنده می باشد و برای داشتن پرنده ای سالم و سرحال باید توجه ویژه ای به تغذیه پرنده نمایید. انواع دانه ها مانند ارزن و کتان، انواع میوه و سبزیجات مانند سیب و هویج پخته و پلت مخصوص قناری ها برای تغذیه قناری مناسب می باشد.

 

بهترین پرنده زینتی برای نگهداری در آپارتمان:قناری

 

قنناری نیز همانند سایر پرندگان زینتی مستعد ابتلا به انواع بیماری های میکروبی است که از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن پرنده می شوند. توجه به نظافت قفس این پرنده می تواند به مقدار قابل توجهی از بیماریها جلوگیری نماید.

 

فنچ

فنچ یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری و پرورش در آپارتمان می باشد. نگهداری از فنچ بسیار آسان است و چالشی برای شما نخواهد داشت.

 

فنچ ها به قفسی افقی با ارتفاع نسبتا زیاد نیاز دارند و باید از چند نشیمنگاه برای آنها استفاده نمایید که بالاترین نشیمنگاه در فاصله 15 سانتی متری بالای قفس باشد تا فنچ شبها بر روی آن استراحت نماید. البته توجه کنید که تعدد نشیمنگاه ها نباید مانع از تحرک فنچ ها شود.

 

فنچ ها به بوی تند مانند بوی سیگار بسیار حساس هستند و اگر سیگار می کشید باید در خارج از محیط نگهداری فنچ ها سیگار بکشید.

 

فنچ ها تقریبا به صورت 24 ساعته گرسنه هستند و غذا می خورند و باید همیشه غذا و آب تازه در اختیار آنها باشد.

 

در جابجا کردن و گرفتن فنچ ها بسیار دقت نمایید چون زمانی که احساس خطر کنند ممکن است چنگ بزنند و حتی گاز بگیرند. حتما باید مواظب باشید تا کودکان زیاد به فنچ ها نزدیک نشوند.

 

هر پرنده ای ممکن است حامل ویروس ها و انواع باکتری ها باشد پس توصیه می شود زمانی که با این پرندگان سر و کار دارید موارد نظافتی را کاملا رعایت نمایید.

 

سخن پایایی

در این مقاله شرایط حداقلی برای نگهداری از پرندگان زینتی در آپارتمان را بررسی کردیم و سپس ویژگی های چند پرنده پر طرفدار را برای شما شرح دادیم تا با بررسی شرایط خود بهترین انتخاب را برای نگهداری از پرنده زینتی در آپارتمان داشته باشید.

 

اگر به دنبال منبع معتبر آشنایی با شرایط نگهداری پرنده های زینتی هستید، پیشنهاد میکنیم از وبسایت چیکن هچ دیدن نمایید.

 

این وبسایت به صورت تخصصی و تجربی به ارائه ی مهمترین موارد در نگهداری و پرورش پرنده های زینتی از جمله طوطی برزیلی ، عروس هلندی ، مرغ مینا و … پرداخته است و مطالبی بسیار مفید در این مورد انتشار داده است .