وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

تفاوت ساختار و بافت سیم بکسل

تفاوت ساختار و بافت سیم بکسل

تفاوت ساختار و بافت سیم بکسل

 

سیم بکسل بعنوان یک ابزار در اتصالات و لیفتینگ بار دارای مشخصات مکانیکی بسیار متنوعی است. ساختار و بافت سیم بکسل که دو فاکتور کاملا مجزا و متفاوت هستند تنها دو مورد از مشخصات فنی سیم بکسل ها محسوب می شوند.

 

در واقع تنوع بسیار گسترده در تولید و طراحی دلیل کاربری عمده تر سیم بکسل نسبت به زنجیر در لیفتینگ بار می باشد. صنایع مختلف بر حسب شرایط کاری خود از سیم بکسل ها با مشخصات مکانیکی مختلفی در اتصالات استفاده می کنند. برخی از مهمترین مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها به قرار زیر هستند.

 

تفاوت ساختار و بافت سیم بکسل

 

  • ساختار سیم بکسل Structure : در واقع اینکه سیم بکسل ها از چند رشته تولید شده باشند و در هر رشته (استرند) از چه تعداد مفتول استفاده شده باشد را ساختار سیم بکسل می نامند. بعنوان مثال ساختار 8X19 سیم بکسل به مفهوم استفاده از 8 رشته که در هر رشته از آن 19 مفتول قرار دارند می باشد.  از کاربردی ترین ساختار های سیم بکسل می توان به 6X19 , 6X36, 8X19, 6X37, 19X7 , 35X7 اشاره نمود که هر یک مناسب برای کاربری در صنعتی خاص هستند.

 

  • بافت سیم بکسل Wire rope weaving: بافت سیم بکسل مشخص کننده ترکیب قطر های مختلف مفتول در هر رشته از سیم بکسل می باشد. بصورت کلی چهار بافت اصلی سیم بکسل ها شامل بافت استاندارد STD (قطر برابر مفتول ها)، بافت سیل Seale ، بافت وارینگتون Warrington و بافت فیلتر Filler می باشد که به آن خواهیم پرداخت. در برخی از موارد از بافت های ترکیبی نیز در تولید سیم بکسل استفاده می شود. بافت وارینگتون سیل از کاربردی ترین نوع بافت های ترکیبی محسوب می شود.

 

  • آلیاژ و گرید سیم بکسل: سیم بکسل ها بصورت کلی یا بصورت فولادی و یا بصورت استنلس استیل تولید می شوند. سیم بکسل های فولادی دارای درصد کربن بالا در ترکیبات خود بوده و در گرید های مختلف با تنسایل در محدود 1360 الی 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع تولید می شوند. هر اندازه تنسایل سیم بکسل بالاتر بوده قابلیت کششی بالاتری داشته و مفتول های ترد تری دارد. سیم بکسل استیل با تنسایل 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع تولید شده و از این منظر دارای قابلیت کششی پایین تری نسبت به سیم بکسل های فولادی است. با این وجود به سبب داشتن کروم و نکیل در ترکیبات آلیاژی سیم بکسل استیل دارای مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی در محیط های مرطوب است.

 

  • نوع مغزی سیم بکسل: یکی از فاکتور های بسیار مهم بر انعطاف و قابلیت کششی سیم بکسل ها نوع مغزی آنها است. بصورت کلی سیم بکسل ها یا بصورت مغز کنفی FC و یا بصورت مغز فولادی IWRC تولید می شوند که موارد مغز کنفی انعطاف بالاتری داشته و قیمت پایین تری دارند. در برخی موارد خاص از مغزی های PP و یا سیزال نیز برای سیم بکسل ها استفاده می شود. 

 

مقایسه بافت های مختلف سیم بکسل

 

  • سیم بکسل بافت استاندارد STD: سیم بکسل ها با بافت نوع استاندارد با بکارگیری مفتول هایی با قطر برابر در هر رشته تولید می شوند. از کاربردی ترین ساختار های سیم بکسل با بافت استاندارد ساختار 6X19 می باشد که هم بصورت مغز کنفی و هم بصورت مغز فولادی تولید شده و در اتصالات دکل های حفاری و اتصالات جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرند. از ساختار های دیگر سیم بکسل با بافت استاندارد می توان به ساختار 6X37 اشاره نمود که در تولید اسلینگ های سیم بکسلی برای لیفتینگ بار وهمچنین در اتصالات جرثقیل های ماشینی بکار گرفته می شود.

 

  • سیم بکسل بافت سیل SEALE: یکی از محبوب ترین بافت های سیم بکسل که با بکارگیری دو قطر مختلف مفتول تولید می شود بافت سیل است. در این نوع بافت قطر مفتول های بینابینی کمتر از قطر مغزی و قطر مفتول های بیرونی هر رشته می باشد. از مهمترین کاربری های بافت سیل میتوان در تولید سیم بکسل آسانسوری یعنی ساختار 8X19S اشاره نمود. سیم بکسل آسانسوری 8 رشته با بافت سیل هم بصورت مغز کنفی و هم بصورت مغز فولادی اغلب در سایز های 8 الی 13 میلیمتر تولید می شود. از دیگر کاربری های سیم بکسل بافت سیل می توان در تولید ساختار 6X19S اشاره نمود که هم بر رویدکل های حفاری و هم در اتصال جرثقیل های برقی سیم بکسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • سیم بکسل بافت وارینگتون WARRINGTON: این بافت خاص از سیم بکسل با بکارگیری 3 قطر مختلف از مفتول تولید می شود. در تولید سیم بکسل وارینگتون رشته های مفتول بصورت یکی در میان با قطر های مختلف در هر استرند قرار می گیرند. بافت وارینگتون دارای انعطاف و مقاومت کششی بسیار بالایی است. از کاربردی ترین ساختار های سیم بکسل که با بافت وارینگتون تولید شده است می توان به بافت 6X36 ,8X36 اشاره نمود. این سری از سیم بکسل ها در اتصال کرین ها یا جرثقیل های ماشینی دارای کاربری بسیار بالایی هستند. از شناخته شده ترین برند هایی که به تولید سیم بکسل با بافت وارینگتون می پردازد می توان به برند یوشامارتین هند اشاره نمود.

 

  • سیم بکسل بافت فیلر FILLER: این نوع بافت از سیم بکسل دارای کاربری بسیار محدودی می باشد. در تولید سیم بکسل بافت فیلر از مفتول هایی با قطر بسیار کم برای پر کردن فضاهای خالی بین قوص مفتول های سیم بکسل در هر رشته استفاده می شود. سیم بکسل با بافت فیلر در واقع از دو قطر مختلف مفتول استفاده کرده یکی مفتول های اصلی با قطر بالا و دیگری مفتول هایی که قطر بسیار پایینی دارند. بافت فیلر از سیم بکسل ها دارای انعطاف بسیار بالایی بوده و کاربری محدودی دارد.