عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما

دانستنی های جالب و خواندنی درباره ی شیمی

مجموعه : دانستنی ها
دانستنی های جالب و خواندنی درباره ی شیمی

شیمی علم گسترده ای است که دانستنی های زیادی در آن وجود دارد.قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین شامل آرسنیک ، سرب و جیوه حتی از طریق ظروف لعابی، مواد غذایی، آفت کش و علف کش های باغچه سلامت افراد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. منابع خانگی سرب عبارتند از سطوح نقاشی شده قدیمی،

 

وسائل روی میز مثل کریستال های سرب دار ، ظروف مفرغی، و برخی ظروف سفالی لعاب دار، گازهای جوش دهنده محصولات شیشه ای و سفال های لعابدار با رنگ آمیزی های سفید یا زرد. مکمل های غذایی بویژه تولید چین نیز می توانند منبع سرب در منازل باشند.

 

همچنین برخی جواهرآلات کشور چین نیز ممکن است دارای سرب باشند. برخی انواع ماهی مانند کوسه ماهی ، ماهی تن ، اره ماهی ، اردک ماهی ، ماهی خاردار و سالمون آتلانتیک ونیز صدف خوراکی حاوی سطوحی از جیوه هستند. در حالیکه نگرانی ها در مورد جیوه موجود در پرکردگی های دندانی وجود دارد ،

 

دانستنی های جالب و خواندنی درباره ی شیمی

 

ارتباط تایید شده ای بین این پرکردگی ها و و تغییرات در سیستم عصبی مرکزی مشاهده نشده است. یک منبع دیگر فلزات سنگین علف کش ها و آفت کش های مورد استفاده در باغ های منازل هستند که حاوی آرسنیک اند. افرادی که از این مواد استفاده می کنند باید دستورالعمل های روی برچسب ها را به دقت بخوانند.

 

قرار گرفتن محدود در معرض فلزات سنگین احتمالا آسیبی به سلامت وارد نمی کند. برخی نشانه های عمومی مسمومیت با این فلزات شامل افت شنوایی، کاهش تمرکز، تغییرات شخصیتی و کاهش حس بویژه درنوک انگشتان است. افرادی که در باره خطر فلزات سنگین نگرانند باید در این باره با پزشکشان صحبت کنند.

 

برای تعیین اینکه آیا یک شخص دارای سطوح سمی این فلزات هست یا خیر می توان از آزمایش خون و سایر اقدامات استفاده کرد.آیا میدانید که …؟! *در اتم حد اقل 30 ذره شناسایی شده است که عمده ی آنها الکترون، پروتون و نوترون است! *در اتم هیدروژن الکترون روی دایره ای به قطر یک انگستروم و با اندازه ی سرعت نور حرکت می کند!

 

دانستنی های جالب و خواندنی درباره ی شیمی

 

*در خورشید حدود 66 عنصر وجود دارد ! *رنگ خون نرم تنان (خرچنگ ،کرم،…)ابی است،زیرا سیکل خونی انها مس می باشد،در حالی که رنگ خون انسان قرمز است چون سیکل خونی اش اهن است!ترکیب kBr(پتاسیم برمید) باعث دیوانگی افراد است!

 

جیوه(Hg)باعث رعشه بدنی می گردد! *سرب(Pb)باعث نازایی خانم ها می شود! *سدیم بی سولفیت (NaHso3)ترکیبی مهم در صنعت کاغذ سازی است! *بازرین مصنوعی محلولی بدست می اید که ظاهرا شبیه به پارچه است! *تترا کلر اتیلن ماده ای غیر قابل اشتعال است

 

که در خشک شویی به کار می رود! *ورقه های پلی اتیلن،هم ضد گرد و خاک است و هم در برابر حشره ی بید مقاومت می کند! *اکثر رنگهای پلاستیکی حاوی استات وینیل هستند! *در اکثر مواقع رزین مصنوعی به عنوان چسب حتی جانشین میخ و پرچ می شود!

loading...