اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

درآمد نگهبان و نیروی حراست در ایران و سایر کشورهای جهان

مجموعه : دانستنی ها
درآمد نگهبان و نیروی حراست در ایران و سایر کشورهای جهان

درآمد نگهبان و نیروی حراست در ایران و سایر کشورهای جهان

 

یکی از فرصت‌های شغلی بسیار مهم در بازار کار که امکان کار کردن در شرکت‌های بزرگ و معتبر را در اختیار کارجویان قرار می‌دهد، شغل حراست و نگهبانی است.

 

وظیفه اصلی شاغلان این حرفه، محافظت از دارایی‌ها و افراد ساکن در یک ساختمان است. برای بسیاری از افرادی که شغل حراست و نگهبانی را انتخاب کرده‌اند، حقوق نگهبان 1401 به‌عنوان مهم‌ترین انگیزه کاری شناخته می‌شود.

 

معمولا حداقل حقوق و دستمزد شغل نگهبانی با توجه به معیارهایی مانند پایه حقوق 1401،‌ جدول حداقل حقوق و دستمزد در سال 1401 و دستمزد کارگران و کارمندان در سال 1401، تعیین می‌شود.

 

استخدام نگهبان ، درآمد نگهبان و نیروی حراست

 

در این مقاله ضمن معرفی این فرصت شغلی، درآمد نگهبان و نیروی حراست در ایران و برخی از کشورهای جهان را موردبررسی قرار خواهیم داد.

 

معرفی فرصت شغلی نگهبان و نیروی حراست

کار در شغل حراست و نگهبانی، به معنای برقراری آرامش و امنیت در یک مجموعه است. نگهبان‌ها با کنترل نمودن ورود و خروج افراد مختلف در یک شرکت، محیط کارخانه یا ساختمان، نقش اصلی را در برقراری نظم و امنیت ایفا می‌کنند.

 

معمولا در شرکت‌ها و مجتمع‌های تجاری یا مسکونی بزرگ، مجموعه‌ای از افراد در کار حراست و نگهبانی مشارکت دارند. به شکلی که نگهبان‌ها با کار در شیفت‌های مختلف، نظم و امنیت را در ساختمان تأمین خواهند کرد.

 

به همین دلیل ممکن است در بین آگهی‌های استخدام نگهبان، با مواردی مانند استخدام نگهبان 24 48 مواجه شوید.

 

این بدان معنا است که فرد، 24 ساعت را در محل کار خود نگهبانی داده و 48 ساعت بعدازآن را به استراحت خواهد پرداخت. در بخش بعدی به وظایف و مسئولیت‌های یک نگهبان اشاره خواهیم کرد.

 

وظایف و مسئولیت‌های شغل حراست و نگهبانی

بدون تردید یکی از مواردی که در میزان حقوق نگهبان 1401 تأثیرگذار بوده است، وظیفه‌شناسی و نحوه انجام وظایف و مسئولیت‌ها در شغل نگهبانی است.

 

کارجویان شغل حراست و نگهبانی می‌توانند با شناخت وظایف و مسئولیت‌های تعریف‌شده برای این حرفه، موفقیت شغلی خود را تضمین کنند.

 

یکی از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌هایی که در شغل نگهبانی وجود دارد، کنترل رفت‌وآمدهای انجام‌شده به مجموعه است. به‌عنوان‌مثال در یک ساختمان اداری یا تجاری، تعداد رفت‌وآمد افراد متفرقه ممکن است بسیار زیاد باشد.

 

در چنین شرایطی به‌منظور حفظ امنیت در محیط ساختمان و ایجاد نظم، کنترل رفت‌وآمد افراد بسیار مهم خواهد بود. از دیگر وظایف و مسئولیت‌های یک نگهبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• ارائه اطلاعات لازم در رابطه با قوانین و مقررات مجموعه به ارباب‌رجوع

• جلوگیری از ورود افراد متفرقه به داخل مجموعه

• تماس با مقام مسئول یا نهادهای انتظامی در صورت بروز حادثه یا وقوع جرم در مجموعه

• ارائه گزارش‌های کاری روزانه، هفتگی و ماهانه به مدیر مجموعه یا مسئول تیم حراست و نگهبانی

• ثبت هر نوع فعالیت مشکوک در محوطه ساختمان

 

شرایط استخدام نیروی حراست و نگهبان

معمولا برای استخدام نیروی حراست و نگهبانی، سخت‌گیری زیادی در رابطه با مدرک تحصیلی کارجویان وجود نخواهد داشت. هرچند تحصیلات افراد جویای کار، به‌عنوان یکی از معیارهای تأثیرگذار در افزایش حقوق نگهبان 1401 شناخته شده است.

 

همچنین گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با شغل حراست و نگهبانی، ازجمله شرایط استخدامی مهم برای کار در برخی از شرکت‌های بزرگ و معتبر خواهد بود.

 

آموزشگاه‌های مختلفی با ارائه دوره‌های آموزشی حراست و نگهبانی، کارجویان را برای ورود حرفه‌ای به بازار کار آماده می‌کنند. از عناوین دوره‌های آموزشی در این شغل می‌توان به «آموزش حراست و حفاظت» و «دوره آموزشی اصول انتظامات و نگهبانی»، اشاره کرد.

 

از دیگر شرایط استخدامی موردتوجه کارفرمایان که در میزان حقوق نگهبان 1401 تأثیرگذار بوده است، مهارت‌های فرد در ارائه کمک‌های اولیه است. همچنین توانایی فیزیکی افراد و داشتن شرایط جسمانی مناسب برای شغل نگهبانی، از دیگر موارد موردتوجه برای استخدام نگهبان خواهد بود.

 

یکی دیگر از مواردی که در میزان حقوق نگهبان 1401 موثر بوده است، داشتن سابقه کاری مرتبط در این شغل است. افرادی که دارای تجربه کاری بیشتر در شغل حراست و نگهبانی باشند، طبیعتا حقوق و دستمزد بالاتر یا موقعیت شغلی بهتری در مقایسه با افراد تازه‌کار خواهند داشت.

 

جدول حداقل حقوق و دستمزد در سال 1401

این موضوع کاملا طبیعی است که افراد مختلف در شغل نگهبانی، حقوق و دستمزد متفاوتی داشته باشند. عوامل مختلفی روی حداقل دستمزد نگهبان‌ها تأثیرگذار خواهند بود.

 

عواملی مانند سابقه کاری نگهبان، تعداد ساعات کاری و محل فعالیت نیروی حراست، ازجمله مهم‌ترین عواملی هستند که حقوق و دستمزد نهایی فرد را تعیین می‌کنند.

 

به‌عنوان‌مثال حقوق نگهبان 24 ساعته 1401 ممکن است با حقوق و دستمزد نگهبان 12 ساعته، متفاوت باشد. همچنین حقوق نگهبان شرکتی، ممکن است مبلغ متفاوتی از حداقل حقوق و دستمزد یک نگهبان غیر شرکتی باشد.

 

از دیگر موارد مهمی که در میزان دستمزد و حقوق نگهبان 1401 تأثیرگذار بوده است، می‌توان به حداقل دستمزد کارگران در سال 1401 و پایه حقوق 1401 اشاره کرد.

 

با افزایش هزینه‌های زندگی، حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، کارکنان و کارمندان دولت در سال 1401 افزایش یافت. این افزایش حقوق که به دنبال ارائه لایحه بودجه سال 1401 صورت گرفت، با تأیید مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان همراه شد.

 

از طرف دیگر شورای عالی کار که مسئول تعیین حداقل دستمزد کارگران است، حقوق و دستمزد کارگران در سال 1401 را افزایش داده است.

 

بر اساس تصمیم شورای عالی کار در رابطه با میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 1401، حقوق و دستمزد این گروه از نیروهای کاری به میزان 57.4 درصد نسبت به سال 1400 افزایش یافته است.

 

این میزان افزایش در حقوق و دستمزد کارگران، منجر به ایجاد حداقل دستمزدی به‌اندازه ۴۱,۷۹۷,۵۰۰ ریال در سال 1401 گردید. در ادامه، جدول حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1401 آورده شده است:

 

شرح مبالغ

مبلغ ماهانه به ریال

حق اولاد (برای هر فرزند)

۴,۱۷۹,۷۵۰

بن کارگری

۸,۵۰۰,۰۰۰

پایه سنوات

۲,۱۰۰,۰۰۰

حق مسکن

۶,۵۰۰,۰۰۰

 

حقوق نگهبان 1401

بعد از معرفی حداقل حقوق و مزایای کارگران در سال 1401، بهتر است به حقوق نگهبان 1401 نگاهی بیندازیم.

 

بر اساس یک نظرسنجی که از بین 733 نفر از نگهبان‌های شاغل در کشور انجام‌شده است، متوسط حقوق و دستمزد در این حرفه در سال 1401 مشخص گردید.

 

در جدول زیر، حداقل حقوق پیشنهادی برای فعالیت در این حرفه آورده شده است:

 

منطقه فعالیت

حقوق نگهبان 1401 (میلیون تومان)

تهران

6.9

شهرهای بزرگ به‌غیراز تهران

6.9

شهرهای کوچک

6.5

 

بررسی حقوق نگهبان 1401 در تهران و سایر شهرها

در نظرسنجی اعلام‌شده، 5 درصد از شاغلان در تهران حقوق خود را بیش از 12 میلیون تومان در ماه اعلام کرده‌اند. این در حالی است که 5 درصد از نگهبان‌ها در تهران، دستمزد خود را کمتر از 4.2 میلیون تومان در ماه اعلام کرده‌اند.

 

همچنین بررسی حقوق نگهبان 1401 در سایر شهرهای بزرگ نشان می‌دهد که 5 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، حقوق خود را کمتر از 2.4 میلیون تومان در ماه اعلام کرده‌اند.

 

از طرف دیگر 5 درصد از نگهبان‌ها در سایر شهرهای بزرگ، متوسط حقوق و دستمزد خود را بیش از مبلغ 9 میلیون تومان در ماه گزارش داده‌اند.

 

درآمد شغل حراست و نگهبانی در خارج از کشور

در ادامه این مقاله قصد داریم به حقوق و دستمزد شاغلان حرفه نگهبانی در برخی از کشورهای مهاجرپذیر، نگاهی بیندازیم. به همین دلیل در ادامه، متوسط حقوق و دستمزد یک نگهبان در کشورهای امریکا و کانادا آورده شده است.

 

درآمد نگهبان در آمریکا

متوسط حقوق و دستمزد یک نگهبان در کشور امریکا، مبلغی معادل با 28,300 دلار در سال 2023 میلادی است. همچنین حداقل دستمزد نگهبان‌ها در ایالت‌های مختلف این کشور، مبلغی برابر با 13,600 دلار و حداکثر دستمزد مبلغی معادل با 44,400 دلار در سال اعلام‌ شده است.

 

همچنین خوب است بدانید که نگهبان‌هایی که کمتر از 2 سال سابقه کاری در کشور امریکا دارند، حداقل دستمزدی برابر با 15،900 دلار در سال دریافت می‌کنند. معمولا حداکثر میزان حقوق و دستمزد در این کشور، به افرادی با سابقه کاری حدود 20 سال تعلق خواهد گرفت.

 

حقوق و دستمزد نگهبان در کانادا

یکی از مشاغلی که در لیست طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا (National Occupational Classification) قرار دارد، شغل حراست و نگهبانی است.

 

بر این اساس مهاجران در کانادا می‌توانند در مشاغل نگهبانی با کد NOC برابر با 6541، مشغول به کار شوند. خوب است بدانید که متوسط حقوق و دستمزد یک نگهبان در کشور کانادا، مبلغی معادل با 38,824 دلار کانادا در سال 2023 میلادی است.‌

 

این در حالی است که شغل حراست و نگهبانی، یکی از مشاغل موردنیاز بازار کار کانادا است.

 

از مهم‌ترین شرایطی که برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق شغل نگهبانی وجود دارد، می‌توان به میزان تسلط متقاضیان به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی، سابقه کاری مرتبط و سن متقاضیان مهاجرتی اشاره کرد.

 

جمع‌بندی

یکی از نیازمندی‌های شغلی در بازار کار مناطق مختلف کشور، شغل حراست و نگهبانی است. در این مقاله ضمن معرفی وظایف و مسئولیت‌های یک نگهبان، به برخی از مهم‌ترین شرایط استخدامی در این شغل نگاهی انداختیم.

 

همچنین با بررسی پایه حقوق 1401، به بررسی متوسط حقوق نگهبان 1401 پرداختیم. درنهایت، میانگین درآمد شغل نگهبانی در خارج از کشور را موردبررسی قرار دادیم.