اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

دلیل سبز رنگ یا آبی بودن لباس اتاق عمل و جراحان

دلیل سبز رنگ یا آبی بودن لباس اتاق عمل و جراحان

دلیل سبز رنگ یا آبی بودن لباس اتاق عمل و جراحان

همه ما حداقل برای یکبار هم که شده به بخش جراحی و اتاق عمل بیمارستان ها به هر دلیلی مراجعه کرده ایم و احتمالا از این موضوع مطلع هستید که رنگ لباس های اتاق عمل سبز و آبی هستند، اما آیا می دانید دلایل اصلی سبز یا آبی بودن رنگ لباس های اتاق عمل چیست؟

 

آیا تا به حال به این مسئله دقت کرده اید که چرا جراحان معمولاً لباس سبز یا آبی برای اتاق عمل می پوشند؟ شاید برایتان بی اهمیت به نظر برسد اما جالب است بدانید که این مسئله تاثیر مهمی روی موفقیت جراحی دارد و حقیقتی در آن پنهان است که در این بخش بطور کامل به آن خواهیم پرداخت.

 

لباس جراحان و اتاق عمل در گذشته

در زمان های گذشته یعنی از سال 1918، جراحان لباس مخصوص و خاصی برای اتاق جراحی با رنگ منحصر به فرد نداشتند.

 

از سال 1918 به بعد به دلیل شیوع آنفولانزا و افزایش بیماری های عفونی، ماسک های جراحی، دستکش ها، لباس ها و کلاه های جراحی برای اتاق عمل ساخته شدند. کمی بعد جراحان لباس سفید را در اتاق عمل پوشیدند که نشان دهنده تمیزی بود.

 

تقریباً در اوایل قرن 20 جراحان مشکلاتی را در لباس سفید جراحی خود احساس کردند. مشکل اینجا بود که آنها در حین جراحی مجبور بودند به داخل بدن افراد در مدت زمان طولانی نگاه کنند که چیزهای پر رنگی مثل خون را داخل آن می دیدند و زمانی که نگاهشان را از این چیز های تیره و پررنگ به یکدیگر می انداختند، بینایی آن ها دچار مشکل می شد، زیرا تضاد رنگ تیره و روشن بسیار زیاد بود.

 

دقیقا مانند زمانی که شما بعد از مدت زمان طولانی از خانه به بیرون از منزل می روید و نور خورشید انعکاس یافته روی برف ها را می بینید.

 

دلیل سبز و آبی شدن لباس جراحان

کم کم پزشکان متوجه شدند که در طول جراحی به دلیل لباس سفید بلندی که می پوشند، دچار سر درد می شوند. در سال 1914 رنگ سفید را تبدیل به رنگ سبز در اتاق جراحی کردند و عقیده داشتند که برای چشمان شان بهتر است. در نهایت همه جراحان در سراسر جهان لباس های سفید را به لباس های آبی یا سبز تغییر دادند.

 

چرا رنگ سبز و آبی؟

حال سوالی که پیش می آید، این است که چرا آن ها رنگ سبز و آبی را انتخاب کردند و به عنوان مثال به سراغ رنگ های پر رنگ دیگری مثل بنفش یا زرد نرفتند؟ حقیقت اینجاست که رنگ سبز و آبی دو رنگ مخالف قرمز در طیف بینایی و نور محسوب می شوند. جراح در طول عمل جراحی همیشه روی رنگ های قرمز تمرکز می کند.

 

رنگ سبز به پزشک و جراح کمک می کند که فضای اتاق عمل را بهتر ببیند، زیرا دقیقاً رنگ مخالف قرمز است. به همین دلیل رنگ سبز و آبی نه تنها به بهبود دقت و بینایی جراح کمک می کند، بلکه حساسیت کم تری را برای چشمان آنها ایجاد می کند و این باعث می شود که دقت و توجه جراحان افزایش پیدا کند و کمتر دچار اشتباه شوند.

 

علت دیگری هم که برای این مسئله وجود دارد، این است که رنگ سبز کمتر حواس پرتی ایجاد می کند. اگر جراح نگاهش را از اعضای بدنِ آغشته به خون، به پوشش سفید بیاندازد، دچار توهم رنگی با پس زمینه های مختلف در رنگ سفید می شود اما این مسئله برای پوشش سبز وجود ندارد.

 

علت آن هم این است که نور و یا رنگ سفید همه رنگ های رنگین کمانی را داخل خودش دارد و رنگ سبز و قرمز هم داخل آن جای گرفته است و همین رنگ قرمز موجود در آن، باعث خسته شدن چشم می شود اما اگر از رنگ سبز استفاده شود، سیگنال های مغزی فقط رنگ سبز را می بینند و همه چیز مکمل خواهد بود.