اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

به گزارش ایران ناز یک رد پا روی کره ماه باعث ایجاد سوالهای زیادی در بین طرفداران و علاقه مندان به علوم فضایی شد . تفاوت رد پای روی کره ماه و لباس فضانوردان سوال برانگیز شد اما اگرچه رد پاي ثبت شده باز آلدرين، که به همراه نيل آرمسترانگ اولين انسان‌هايي بودند که به کره ماه قدم گذاشتند، بر سطح کره ماه، با کف کفش‌هاي لباس فضايي وي مطابقت ندارد و موجب ايجاد يک سوال بزرگ در اذهان عمومي شد که جواب ساده‌اي دارد.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

علت تفاوت رد پاي فضانورد آمريکايي برروي ماه و کف کفشش

 

آپولو ??(Apollo 11) ماموريتي از ماموريت‌هاي پروژه “آپولو” بود که منجر به فرود نخستين انسان بر روي کره ماه شد. طي اين ماموريت که توسط ناسا سازماندهي شده بود، “نيل آرمسترانگ” و “باز آلدرين” در 20 ژوئيه 1969، ساعت 20:18 جهاني بر کره ماه فرود آمدند.

 

حدود 6 ساعت بعد، آرمسترانگ در 21 ژوئيه ساعت 02:56 جهاني بر ماه گام نهاد و پس از وي، آلدرين بر سطح اين قمر گام نهاد.

 

فضانورد سوم اين ماموريت مايکل کالينز، به تنهايي در مدار ماه باقي‌ ماند تا 15 ساعت بعد، دو فضانورد ديگر به وي ملحق شدند.

 

هر سه فضانورد پس از 8 روز زندگي در فضا به زمين بازگشتند.هنگامي که آرمسترانگ از فضاپيما پايين آمد و بر ماه گام نهاد، فيلمش به صورت زنده در تلويزيون‌هاي سراسر جهان پخش شد.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

رو کفشي که آلدرين در کره ماه به پا دارد

 

آرمسترانگ پس از گام نهادن در ماه، جمله‌اي بسيار معروف به زبان آورد: اين گامي کوچک براي يک مرد و جهشي بزرگ براي بشريت است.

 

اما عکسي که آرمسترانگ از رد پاي آلدرين بر سطح کره ماه گرفت، با کف کفش‌هاي لباس فضايي آنها که در موزه ناسا نگهداري مي‌شود، مطابقت ندارد! اين موضوع، تعجب برخي را برانگيخته است و با توجه به زمزمه‌هايي که طي سال‌هاي اخير مبني بردروغ بودن راهيابي انسان به ماه پخش شده است، موجب ايجاد يک علامت سوال بزرگ در ذهن افکار عمومي شد.

 

اول اينکه بسياري تصور مي‌کنند که عکس منتشر شده از اين رد پا بر سطح کره ماه توسط ناسا، ردپاي آرمسترانگ است که اين گمان غلطي است. چرا که آرمسترانگ عکاس اين عکس بوده و در واقع از رد پاي باز آلدرين عکس گرفته است.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

روکفشي هاي استفاده شده در فضا

 

اما جوابي که مي‌توان به چرايي عدم مطابقت ردپاي نمايان در عکس با کفش‌هاي فضايي آلدرين و آرمسترانگ داد اين است که لباس به نمايش گذاشته شده در موزه ناسا موسوم به A7LB، در واقع لباسي است که هر سه فضانورد در طول ماموريت آپولو 11 بر تن داشتند، با اين تفاوت که آرمسترانگ و آلدرين، براي گام نهادن بر سطح ماه، چند قطعه اضافه، شامل يک جفت روکفشي به لباس خود افزودند.

 

اين روکفشي‌ها براي پياده‌روي در ماه و به منظور حفاظت بيشتر لباس فضايي و بدن فضانوردان در مقابل پارگي و نفوذ غبار سمي طراحي شده بودند که در کنار لباس فضايي موجود در موزه ناسا قابل مشاهده است.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

شائبه به وجود آمده زماني پاسخ داده مي‌شود که مي‌توان در عکس اشعه ايکس ناسا از اين روکفشي‌ها و يک عکس ديگر، کف راه‌راه اين روکفشي‌ها را ديد و مطابقت آنها را با ردپاي ثبت شده در سطح کره ماه که هنوز هم دست‌نخورده باقي مانده‌اند،‌ سنجيد.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)

 

اسکن کفش های لباس فضایی

 

در نشنال جئوگرافي آمده است که آرمسترانگ و آلدرين بعد از جمع‌آوري نمونه‌هاي سنگ کره ماه، براي جبران وزن اضافه‌اي که به فضاپيما وارد مي‌کردند، اين روکفشي‌ها را درآوردند و بر سطح ماه انداختند و آنها را به حال خود رها کردند.

 

از آنجايي که اکسيژن در سطح کره ماه وجود ندارد، با وجود گذشت نزديک به نيم قرن، فلزات بکار رفته در اين کفش‌ها اکسيد نمي‌شوند و زنگ نمي‌زنند. اما حتما تا کنون کفي‌هاي سيليکوني و مصنوعات پارچه‌اي بکار رفته در آنها تخريب شده است. بنابراين اگر کسي به آنها دست بزند، احتمالا پودر خواهند شد.

 

راز ردپای عجیب و متفاوت روی کره ماه (عکس)