اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

روش تهیه کتلت هویج عالی و خوشمزه

روش تهیه کتلت هویج عالی و خوشمزه

روش تهیه کتلت هویج عالی و خوشمزه

 

در این مطلب با ایران ناز همراه باشید تا برای درست کردن ناهار و شام کاسه چه کنم چه کنم دستتون نگیرید.همانجور که میدانید یکی از غذاهای سنتی و رایج در همه خانه های ایرانی که بسیار پر طرفدار بوده و عطر و طعم خاص آن هنگام درست کردن کل غذای خانه را پر می کند کتلت است.

 

در شکل رایج و معمولی کتلت با گوشت چرخ کرده و پیاز و سیب زمینی درست می شود و در روغن داغ سرخ می شود اما شکلهای دیگری از کتلت با ترکیب مواد رایج کتلت با مواد دیگر نیز وجود دارد مانند کتلت هویج که با ترکیب همان مواد رایج کتلت و برخی مواد دیگر مانند هویج و یا زردک و… درست کرد.

 

این شکل کتلت که بخاطر داشتن هویج کمی شیرین مزه است در برخی موارد در آن از شهد و یا شربت استفاده می شود که در صورتی که کسی مزه شیرین و کتلت شهد دار را نپسندد می تواند آن را حذف کند و فقط در کتلت از هویج استفاده کند.

 

در این مطلب طرز تهیه کتلت هویج را که شامل گوشت چرخ کرده و پیاز و نمک و فلفل و زردچوبه و آب و سیب زمینی و هویج و آرد نخودچی و شکر و زعفران دمکرده است را برایتان می نویسم تا آن را در منزل درست کرده و برای شام میل کنید.

 

*موادی که برای تهیه کتلت هویج لازم دارید:

-گوشت چرخ کرده   250 گرم

-هویچ   3 عدد

-پیاز   1 عدد

-آردنخودچی   1 قاشق غذاخوری

-نمک فلفل زردچوبه   به میزان لازم

-شکر    1/4 پیمانه

-آب   1/4 پیمانه

-زعفران دمکرده   به میزان لازم

-سیب زمینی   1 عدد

-تخم مرغ   1عدد

 

روش تهیه کتلت هویج عالی و خوشمزه

 

*برای داشتن یک کتلت هویج عالی باید مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید.

1-در مزحله اول ابتدا و برای شروع کار 1 عدد پیاز را شسته و ان را پوست می کنیم. سپس آن را با رنده ریز رنده می کنیم و آب پیاز را کاملا گرفته و دور می ریزیم.

 

سپس 250 گرم گوشت چرخ کرده را به پیاز رنده شده اضافه می کنیم و مواد را کاملا با هم مخلوط می کنیم و ورز می دهیم تا گوشت و پیاز کاملا مخلوط شوند و مقدار کافی نمک و فلفل و زردچوبه به مواد کتلت اضافه می کنیم.

 

2-سپس 1 عدد سیب زمینی را شسته و آن را داخل یک قابلمه همراه با آب می ریزیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم تا سیب زمینی بپزد.

 

سپس سیب زمینی را پوست کنده و ان را به صورت داغ با گوشت کوب و یا پشت قاشق له می کنیم و یا بعد از سرد شدن ان را رنده می کنیم و داخل یک ظرف می ریزیم و سپس3 عدد هویج را شسته و آن را پوست می کنیم و هویج را با رنده ریز رنده می کنیم و آب هویج را دور می ریزیم.

 

سپس هویج رنده شده و سیب زمینی رنده و یا له شده را به مخلوط گوشت و پیاز و تخم مرغ اضافه می کنیم و آنها را کاملا مخلوط می کنیم. سپس اگر مایه خمیر کتلت ما شل بود به آن 1 قاشق غذاخوری آرد نخودچی اضافه می کنیم و همه مواد را خوب با هم قاطی می کنیم. اکنون مایه کتلت هویج ما آماده است.

 

3-سپس در ادامه داخل یک ماهی تابه مقداری روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و از مایه کتلت هویج تهیه شده مقداری برداشته و با دست آن را به شکل دلخواه در آورده و مایه کتلت را در روغن داغ خوب سرخ می کنیم .

 

وقتی یک سمت کتلت سرخ شد آن را زیر و رو می کنیم تا طرف دیگر آن نیز کاملا سرخ و طلایی شود. سپس کتلت هویج را از تابه در می آوریم و آن را روی یک دستمال حوله ی می گذاریم تا روغن اضافی آن کاملا گرفته شود.

 

4-پس از انجام مراحل بالا در ادامه 1/4 پیمانه شکر را داخل یک قابلمه می ریزیم و به آن 1/4 پیمانه آب اضافه می کنیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم .

 

شکر داخل قابمه که حل شدو  منتظر می شویم تا مواد ما داخل قابلمه بجوشد و کم کم غلیظ شود و سپس به آن مقداری زعفران دمکرده اضافه می کنیم و وقتی غلظت مواد ما خوب شد زیر گاز را خاموش می کنیم. منتظر می شویم تا شهد ما سرد شود.

5-سپس شهد تهیه شده را بعد از سرد شدن روی کتلتها می ریزیم و منتظر می شویم تا شهد جذب کتلت شود. اکنون کتلت هویج ما آماده است و آن را برای شام همراه با نان و سبزی خوردن و سالاد شیرازی میل می کنیم.

 

توجه داشته باشید این دستور مخصوص 9 نفر است.مدت زمان آماده سازی مواد 20 دقیقه و زمان مناسب برای پخت 30 دقیقه است.نوش جااااااااااان…