وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

بسیاری از زن و شوهرهای هنگام جر و بحث های زناشویی کنترل خشم خود را از دست می دهند و کار به جاهای باریک کشیده می شود. همه زوجین در دوره های مختلفی از زندگی با یکدیگر جر و بحث می کنند و در مورد برخی از موضوعات اختلاف نظر دارند اما جر و بحث ها در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از زوج های موفق هستند که می توانند به خوبی شرایط را مدیریت کنند و یک فضای مثبت ایجاد کنند و در کنار اینکه جر و بحث می کنند، رابطه شان نیز آسیب نبیند.

 

در این قسمت از سایت ایران ناز به شما توضیح می دهیم که زوج های موفق از انجام چه کار هایی در جر و بحث خودداری می کنند.

 

همزمان بر سرِ بیش از یک موضوع، صحبت نمی کنند

قطعاً این عامل همه چیز را خراب می کند. بسیاری از افراد هنگامی که با یکدیگر دعوا و جر و بحث دارند، مدام بحث را عوض می کنند و همین باعث می شود که کشمکش بین آن ها بیشتر شود و هیچ گاه ریشه مشکل اصلی را پیدا نمی کنند.

 

وقتی که با هم جر و بحث می کنیم، فقط باید در مورد یک موضوع صحبت کنیم و خواسته ها و انتقادات خود را بگوییم، ریشه یابی کنیم، مشکل را برطرف نماییم و سپس به سراغ مبحث بعدی برویم.

 

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

 

از زبان و کلامی استفاده نمیکنند که باعث شرمندگی طرف مقابل شود

هنگامی که شما احساس اضطراب یا خشم دارید، انگشت اتهام خود را به سمت مقابل می گیرید و می گویید که تو فلان کار را کردی، مشکل از توست یا تقصیر توست و طرف مقابل حالت تدافعی به خودش می گیرد. زوج های موفق معمولاً از این روش کلامی با یکدیگر استفاده نمی کنند، آنها بیشتر از ضمیر “من” استفاده می کنند تا نوع احساسشان را بیان کنند، نه این که طرف مقابل را متهم کنند.

 

از مفاهیم همیشه یا هرگز استفاده نمی کنند

یکی دیگر از اشتباهاتی که زوج ها هنگام جر و بحث به آن مرتکب می شوند، این است که از کلماتی مثل همیشه، هرگز یا هر روز استفاده می کنند و سعی دارند موضوع را بزرگ نمایی کنند.

 

این کلمات حالت تدافعی در فرد مقابل ایجاد می کند و احساس ضعف را در او به وجود می آورد که انگار مشکل بسیار بزرگی ایجاد کرده و همه چیز غیر قابل حل است اما زوج هایی که موفق هستند هرگز شرایط را بزرگ نمی کنند و می دانند که همه انسان ها خطا می کنند و آن را به همیشه تعمیم نمی دهند.

 

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

 

دست به سینه نمی نشینند و از ارتباط چشمی خودداری نمی کنند

معمولا زمانی که عصبانی هستیم، از حالات خود خبر نداریم اما زبان بدن در چنین شرایطی به شدت موثر است. معمولاً زوج ها هنگام عصبانیت دست خود را مشت می کنند، از نگاه چشمی خودداری می کنند، دست به سینه می نشینند یا انگشت اتهام خود را به طرف مقابل می گیرند که انجام این رفتارها؛ وضعیت را بدتر می کنند اما زوج های موفق به شدت نسبت به زبان بدن خود آگاهی دارند. کاری نمی کنند که با زبان بدن به طرف مقابل توهین شود و سعی می کنند ارتباط خوبی را برقرار کنند.

 

انتقاد سخت و شدید از همسرشان نمی کنند

انتقاد در هر رابطه ای وجود دارد اما زمانی که بیش از حد سخت، شدید و گاهی اوقات ناعادلانه باشد، شرایط بدتر می شود. زوج های موفق معمولاً انتقاد سازنده به عمل می آورند. تعداد انتقادهای آنها کم اما موثر است و فقط روی یک رفتار منفی تمرکز می کنند، نه روی کل شخصیت فرد.

همچنین علاوه بر انتقاد کردن جنبه های مثبت رفتاری طرف مقابل را هم می بینند و بازگو می کنند.

 

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

 

آنها به یکدیگر توهین نمی کنند

هنگامی که جر و بحث بالا می گیرد، افراد به شدت از لحاظ احساسی درگیر می شوند. ممکن است قسم بخورند، به یکدیگر توهین کنند یا حتی نام هم را بسیار زشت و بد صدا کنند که رفتار بسیار مخربی در رابطه زناشویی است و باعث می شود که موضوع اصلی یادشان برود و بخواهند به یکدیگر توهین کنند اما زوج های موفق در چنین مواقعی که احساس می کنند به شدت خشمگین شده اند و احتمال این توهین ها وجود دارد، کمی مکث می کنند.

 

اول احساسات خود را شناسایی می کنند و بعد سعی دارند که آن را توضیح دهند. هنگامی که عصبانی هستند، کاملا در سکوت به سر می برند تا حرفی به زبان نیاورند که بعدا باعث پشیمانی شوند.

 

در زمان و مکان غلط با یکدیگر بحث نمی کنند

گاهی اوقات افراد نمی دانند که زمان و شرایط مناسب برای صحبت کردن در مورد خواسته ها و مشکلاتشان باید چگونه باشد. آن ها ممکن است جلوی دیگران یا مقابل فرزندانشان با یکدیگر جر و بحث کنند که همین موضوع به شدت خجالت آور و آسیب زننده است اما زوج های موفق با هم به توافق می رسند که در کجا و در چه زمانی با یکدیگر در مورد مشکل شان صحبت کنند و معمولاً هرگز هیچ نفر سومی شاهد جر و بحث آن ها نیست.

 

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

 

هنگام استرس، گرسنگی و خستگی با یکدیگر بحث نمی کنند

همه حالاتی که در بالا نام بردیم، باعث ایجاد حس منفی در افراد می شود و کلافگی را به وجود می آورد؛ مخصوصا اگر تجربه حس ناراحتی هم در میان باشد. پس بهتر است که آن ها بیشتر از یکدیگر گله و شکایت کنند اما زوج های موفق مطمئن می شوند که نیازهای پایه و اساسی مثل غذا خوردن، آشامیدن، استراحت و آرامش در آن ها برطرف شده و بعد منطقی در مورد مشکلاتشان با هم گفت و گو می کنند.

 

زمانی که نیاز به توقف دارند، جر و بحث نمی کنند

گاهی اوقات بحث طولانی می شود و هر دو طرف کاملا خسته هستند و دیگر صبر و تحمل ندارند. معمولاً زوج های موفق در چنین حالاتی سعی می کنند که کمی توقف کنند، از یکدیگر فاصله بگیرند، سکوت می کنند و به هم فرصت می دهند تا دوباره فکر کنند اما افراد غیر موفق نمی دانند که در چنین حالتی باید چه عکس العملی نشان دهند و در نتیجه جر و بحث آن ها به شدت بالا می گیرد.

 

زوج های موفق از چه کارهایی در هنگام دعوا کردن خودداری می کنند؟

 

بیش از حد سکوت نمی کنند

بعضی از زوج ها احساس می کنند که هر چقدر بیشتر سکوت کنند، شرایط بهتر پیش می رود اما همیشه هم این گونه نیست. شما با سکوت بیش از حد به طرف مقابل توهین می کنید، با او صحبت نمی کنید، اتاق را ترک می کنید و با انجام این کار از یکدیگر بیشتر فاصله می گیرید امّا زوج های موفق رابطه سالم را اولویت قرار می دهند و سعی می کنند که یک راه حل مناسب پیدا کنند، بدون این که بخواهند از هم فاصله بگیرند.

 

به جای این که با هم رفتار سرد داشته باشند، سعی می کنند که با ارتباط مستقیم در مورد احساسات خود صحبت کنند و از این موضوع ترسی ندارند و همین باعث می شود که بین آن ها فاصله ایجاد نشود.

 

بیش از حد روی تفاوت هایشان تمرکز نمی کنند

همه انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند. فرقی هم ندارد که چقدر عشق و علاقه بین آن ها وجود داشته باشد. پس شما باید بپذیرید که با همسرتان تفاوت های رفتاری و شخصیتی دارید. پس نباید بیش از حد روی آنها متمرکز شوید و خودتان را آزار بدهید.

 

دقیقاً کاری که زوج های موفق انجام می دهند، این است که روی نقاط مشترک و تفاهم هایشان تمرکز می کنند و تفاوت ها را نیز عاملی برای تنوع و لذت و هیجان بیشتر در زندگی می دانند و آن ها را می پذیرند.