وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

 

مشهد را بیشتر با حرم حضرت رضا (ع) به عنوان پایتخت مذهبی ایران می‌شناسند، اما این شهر جذاب جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که آن را به مقصدی چند جانبه بدل می‌کند.

 

مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

 

مشهد یا آن‌طور که کمتر ما می‌شناسیم مشهدالرضا بی‌تردید مهم‌ترین مقصد گردشگری ایران است، شهری که میزبان زائران امام هشتم شیعیان امام رضا (ع) است.

 

شاید بتوان گفت رایج‌ترین و غالب‌ترین شکل گردشگری در مشهد، گردشگری مذهبی است. بر اساس آمارها و همچنین بر اساس نظر سنجی‌های انجام شده، مشهد شهر نخست ایران در گردشگری زیارتی است.

 

با این همه نباید فکر کرد که گردشگری در مشهد خلاصه شده به این مورد است. بر اساس نظر مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، این شهر رتبه اول در جذب توریست سلامت در سال ۱۴۰۰ را نیز کسب کرده بود.

 

به جز این مشهد به بازارهای جذاب، رستوران‌های دلچسب، اماکن تاریخی جالب و طبیعت زیبا و هزار رنگ مشهور است. برای همین به جرات می‌توان مشهد را یکی از قطب‌های چندوجهی گردشگری ایران دانست.

 

آن‌چنان که مشهور است نام مشهد به دلیل محل شهادت حضرت رضا بودن به این شهر داده شده است. در لغت‌نامه دهخدا نوشته است: مشهد. [ م َ هَ ] (اِخ ) نام شهری در ایران که به زمان قدیم آن را طوس می‌گفتند.

 

چون مزار شریف حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در آن شهر واقع است لهذا مشهد مقدس گویند. (آنندراج ) (غیاث ).

 

بر اساس آن چه در تاریخ شهرهای اسلامی آمده نیز «آنچه سناباد نوغان را در سرتاسر جهان مشهور ساخت، نه آرامگاه هارون‌الرشید، خلیفه عباسی، بلکه زیارتگاه امام شیعه بود و شهر بزرگی که با گذشت زمان در اطراف روستایی کوچک گسترش یافت، المشهد (مشهد) عنوان گرفته که به معنای «حرم حزن‌انگیز» است (در درجهٔ اول، حرم شهیدی از خاندان پیامبر اسلام).»

 

مشهد؛ شهری در قلب تاریخ

آن‌چنان که روشن است تاریخ شهری که ما به نام مشهد می‌شناسیم پیش‌تر با ولایت‌های طوس و نیشابور و به طور ویژه به حرم امام رضا وابسته است.

 

به جز این مهم‌ترین عاملی که در طول تاریخ در شکل گرفتن محل استقرار کنونی مشهد مؤثر بوده است، موقعیت طبیعی حوضه کشف رود و رودخانه اترک است.

 

حوضه رودخانه کشف رود در تمام دوره اسلامی و حتی در دوره پیش از اسلام از مراکز عمده سکونت در خراسان شمالی بوده است.

 

در دوره اسلامی مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین سکونتگاه، حوضه کشف رود ولایت توس بوده که مرکز آن شهر تابران بوده است.

 

به مرور زمان از اهمیت شهرهای تابران و نیشابور کاسته و آبادی‌های جدیدی به اسامی نوغان و سناباد رشد نمودند.

 

سناباد در ۲ کیلومتری نوغان قرار داشته و کاخ حمید بن قحطبه طلائی والی خراسان که اکنون عمارت آستانه شهر مقدس مشهد است در میان باغ بزرگی در این دهکده قرار داشته است.

 

مشهد؛ شهری در قلب تاریخ

 

در بهار سال ۱۹۳ه.ق هنگامی که هارون جهت سرکوب شورشی در سمرقند به نوغان رسید مریض شد و سپس فوت نمود.

 

وی وصیت نموده بود پس از مرگ او را در باغ مجاور محل اقامتش دفن نمایند. مأمون جانشین هارون شد و حضرت رضا (ع) را به ولایتعهدی نامزد کرد.

 

حضرت رضا (ع) پس از یک سال اقامت در مرو عازم بغداد شدند، وقتی به نوغان رسیدند به منزل امیر سناباد وارد و در آنجا مسموم و در سال ۲۰۲ یا ۲۰۳ ه.ق پس از سه روز شهید شدند و پیکر مطهرشان در باغ حمید بن قحطبه در نزدیکی قریه سناباد مدفون شد.

 

از همان زمان نقطه مذکور به نام مشهدالرضا و بعد به اختصار مشهد نام گرفت. عوامل مذهبی در شهر مشهد، نقش مهمی در رشد و توسعه این شهر داشته است.

 

اما این عامل در دوره صفوی تقویت شد و بین عوامل سیاسی و تاریخی با عوامل محیطی و مذهبی نوعی همگونی به وجود آمد و مشهد به یکی از شهرهای بزرگ و تأثیرگذار ایران تبدیل شد و بعدها در دوران صفویه و به خصوص پهلوی نقش‌های مهمی در تاریخ ایران ایفا کرد.

 

از حرم امام تا آرامگاه فردوسی؛ شهری پر از ردپای تاریخ

جاذبه‌های تاریخی مشهد بسیار بیش از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. بی‌تردید مهم‌ترین جاذبه فرهنگی و تاریخی مشهد حرم حضرت رضا (ع) است، اما مشهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 

حرم امام رضا

بدون هیچ تردیدی می‌توان از حرم مطهر امام رضا به عنوان جذاب‌ترین جاذبه زیارتی و گردشگری مشهد نام برد. حرم مطهر امام رضا از مهم‌ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران به شمار می‌رود.

 

تقریباً هر سال بیش از ۲۰ میلیون زائر از سراسر ایران و سایر کشورها برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می‌کنند.

 

این حرم گسترده گنجینه بخشی از مهم‌ترین آثار مذهبی و هنری ایران از جمله حرم مطهر امام رضا است.

 

به جز این برخی چهره‌های شاخص فرهنگ، هنر و تاریخ ایران نیز در حرم رضوی به خاک سپرده شده‌اند.

 

حرم امام رضا ، مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

 

دیدار با خالق شاهنامه

مگر می‌شود از مشهد گفت و از فردوسی نگفت؟ آرامگاه این شاعر پارسی‌گوی یکی از جاذبه‌های دیدنی تاریخی مشهد است.

 

آرامگاه فردوسی شامل باغ و موزه و فروشگاه سوغات است و هم دو تن از بزرگان ادبیات فارسی و موسیقی ایرانی یعنی مهدی اخوان ثالث و محمدرضا شجریان را در برگرفته است.

 

دیدار با خالق شاهنامه

 

آرامگاه فردوسی، در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد و در یک باغ ساخته شده ‌است.

 

این آرامگاه که در طی سالیان متوالی تخریب واقع شده و دوباره ساخته شده‌ است، امروزه در میان باغی بزرگ که با گل‌کاری‌های زیبایی تزیین شده جای دارد.

 

خانه ابدی نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار در خیابان شیرازی مشهد و در یکی از نوستالژیک‌ترین محله‌های شهر مشهد یعنی چهارراه شهدا قرار دارد و به دلیل فاصله کم تا حرم امام رضا (۱۰ دقیقه پیاده‌روی) یکی از بهترین جاهای دیدنی تاریخی مشهد است.

 

موقعیت مکانی و دسترسی عالی این مجموعه تاریخی – فرهنگی که شامل آرامگاه نادرشاه افشار، مزار کلنل پسیان، موزه نادری، باغ و فروشگاه سوغات و صنایع دستی می‌شود، آن را به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم نیز تبدیل کرده است.

 

مسجدی پر از داستان تاریخی

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و از ارزشمندترین آثار حرم، مسجد گوهرشاد است، مسجدی که ما در سلام نو پیشنهاد بازدید آن را حتما به شما می‌دهیم.

 

مسجدی که در دوره تیموری ساخته شده است و بالغ بر ۶ قرن است که پابرجاست. صحن گوهرشاد بزرگ‌ترین صحن را در میان تمامی صحن‌های حرم دارد.

 

مسجد گوهرشاد دارای چهار ایوان بزرگ است که با یکدیگر قرینه‌اند. این ایوان‌ها چهار طرف حیاط مسجد را احاطه کرده‌اند.

 

مسجدی پر از داستان تاریخی ، مشهد شهری برای زیارت، آرامش و گردش

 

نگاهی به طبیعت خاص مشهد

اگر فکر می‌کنید مشهد فقط در تاریخ و فرهنگ خلاصه شده و گزینه زیادی برای طبیعت‌گردی ندارید سخت در اشتباه هستید. مشهد جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد.

 

منطقه چالیدره

چالیدره در طرقبه قرار گرفته است. آب و هوای کوهستانی این منطقه گردشگران بسیاری را به خصوص در سال‌های اخیر جذب خود کرده است.

 

از جمله دیدنی‌های مشهد و منطقه سد چالیدره مشهد می‌توان به دریاچه مصنوعی آن اشاره کرد که زیبایی منطقه را چند برابر کرده است.

 

بد نیست برای عوض شدن حال و هوا سری هم به لاکچری ترین سفره خانه‌های مشهد بزنید.

 

کوه سنگی

ممکن نیست مشهد بروید و کوه ‌سنگی را نشنوید. هم از این رو که نام خیابان مهم و پر رفت و آمدی است و هم از این منظر که پارکی دیدنی با عنوان پارک کوه ‌سنگی هر فردی که به مشهد رفته را درگیر می‌ ‌کند.

 

این مجموعه هم در عین آنکه تفریحی است به عنوان یک پارک بزرگ علمی-تفریحی شناخته می ‌‌شود.

 

پارک وکیل آباد

پارک وکیل آباد منطقه‌ای در غرب مشهد است که دارای محل ‌ های متعدد و متنوع برای اقامت و استراحت مسافران است.

 

باغ وحش، قدمت باور نکردنی و مثال زدنی درختان و وجود رودخانه، حال و هوایی به این پارک جنگلی داده که آن را در لیست بهترین نقاط دیدنی مشهد، همیشه نگه می ‌دارد.

 

جالب است بدانید این پارک هفتاد هکتار وسعت دارد و فردی به نام حسین ملک این پارک را به عنوان باغی شخصی وقف کرده است.

 

رودخانه‌ی جاری در این پارک باعث شده، این محل همیشه سرسبز باشد. برای کسانی که طبیعت را در نزدیکی شهر جستجو می کنند، مکان بی ‌ن ظیری است.

 

این پارک که در انتهای بولوار وکیل ‌ آباد مشهد واقع شده است، به عنوان یکی از بهترین نقاط دیدنی مشهد، به همه توصیه می کنیم.

 

روستای زشک مشهد

روستای زشک در سرچشمه دره شاندیز قرار گرفته و یکی از مناطق ییلاقی این شهر محسوب می‌شود.

 

شاید در سفر زیارتی به مشهد، بازدید از یک روستای ییلاقی خیلی منطقی به نظر نرسد.

 

اما تنها زمانی قدر این آب‌وهوای کوهستانی و منحصر به فرد را خواهید دانست که پا به شاندیز بگذارید.

 

بسیاری از بازدیدکنندگان، به صورت گروهی در کوه‌های اطراف پیاده‌روی می‌کنند و از طبیعت بکر روستای زشک مشهد لذت می‌برند.

 

روستای زشک مشهد

 

چطور به مشهد برویم؟

از گزینه‌های آسان سفر به مشهد سفر با هواپیما است. مسافت هوایی تهران تا مشهد ۷۴۰ کیلومتر بوده و مدت زمان سفر هوایی نیز یک ساعت و نیم است.

 

از اکثر شهرهای بزرگ ایران هواپیما به مقصد مشهد موجود است. گزینه بعدی سفر به مشهد با قطار است که یکی از راحت‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود.

 

نوع و قیمت قطار از تهران به مشهد متفاوت بوده و نسبت به نوع قطار (فدک، لوکس، رجا) قیمت‌ها نیز فرق خواهد کرد.

 

فاصله ریلی از تهران تا مشهد ۹۲۵ کیلومتر بوده و حدوداً ۱۰ ساعت طول می‌کشد. برای سفر به مشهد از طریق ماشین شخصی از شهر تهران دو مسیر پیش رو دارید؛ جاده شاهرود یا مازندران.

 

در مسیر شاهرود باید از شهرهای گرمسار، سرخه، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور عبور کنید تا به مشهد برسید.

 

این جاده بیشتر کویری و خشک و اتوبان بوده و راحت تر به مقصد خواهید رسید. فاصله و مدت زمانی سفر به مشهد از این جاده حدوداً ۸۸۰ کیلومتر بوده و ۹ ساعت طول می‌کشد.