اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

مجموعه : دانستنی ها
معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

 

یکی از بزرگترین صنایع در جهان امروز صنعت چوب و نجاری است که به بخشهای مختلفی همچون مجسمه سازی، احجام چوبی، منبت کاری، معرق کاری، مبلمان سازی و… تقسیم می‌شود.

 

بدون شک برای این حجم از گستردگی به ابزار و یراق آلات متنوعی نیاز دارد. ابزارآلات در کارگاه های صنایع چوب به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر گروه برای امور خاصی استفاده می‌شود.

 

علاوه بر ابزارآلات که به دو گروه دستی و برقی تقسیم می‌شود یراق آلات نیز در گروه های مختلف با تنوع بالای مربوط به رنگ، جنس و ابعاد تقسیم می‌شوند.

 

ابزارآلات دستی

ابزارآلات به دو گروه برقی و دستی تقسیم می‌شوند و همان طور که مشخص است ابزارآلات دستی بدون نیاز به برق و هر نوع انرژی بادی و برقی قابل استفاده هستند.

 

ابزارآلات دستی به گروههایی از قبیل کلمپ، گیره، مغار، سنباده، چوب ساب، رنده، اره و… دسته بندی می‌شوند.

 

در ادامه قصد داریم اطلاعات کامل تری در رابطه با ابزارآلات دستی همچون سر پیچ گوشتی، مغار و چوب ساب در اختیارتان قرار دهیم.

 

چوب ساب

پرداخت، باربرداری، فرم دهی و شکل دادن چوب و ام دی اف در تولید محصولات چوبی بسیار مهم است. ابزارهای مختلفی همچون سنباده، چوب ساب و سوهان جزو ابزارهای دستی هستند که برای پرداخت و فرم دهی چوب استفاده می‌شوند.

 

چوب ساب ها در ابعاد و قطرهای مختلف تولید می‌شوند و سطحی زبر با دندانه های ماشین کاری شده دارند که با نصب بر روی دریل یا مینی فرز کار باربرداری و فرم دهی سطح چوب را انجام می‌دهند.

 

وسیلهچوب ساب ، معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

 

سر پیچ گوشتی

بستن با پیچ یکی از روش های مهم ایجاد اتصال بین دو قطعه کار است. پیچ با طول و قطر رزوه متفاوت تولید می‌شود و سری آن به صورت چهار سو، تخت، ستاره ای، آچار خور و … تولید می‌شود.

 

برای باز و بسته کردن پیچ از پیچ گوشتی استفاده می‌شود که در مدل های اولیه کاملا دستی بودند.

 

به مرور زمان پیچ گوشتی های شارژی و برقی بسیار رایج و پرفروش شدند و برای استفاده از آن ها باید از سری های پیچ گوشتی مخصوص استفاده کرد.

 

سر پیچ گوشتی یا نوک پیچ گوشتی در ابعاد مختلف و به صورت تخت یا چهارسو تولید می‌شود و از لحاظ طول نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در مواردی نیز به صورتی طراحی می‌شوند که دو طرف آن ها کاربرد داشته باشد.

 

سر پیچ گوشتی ، معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

 

مغارمنبت کاری

مغار یکی از ابزارهای مهم در صنایع چوب است و در بخش های مختلفی چون منبت کاری، ظریف کاری، مجسمه سازی و ساخت احجام چوبی استفاده می‌شود.

 

مغارها از تنوع بالایی برخوردار هستند و بسیار گسترده می‌باشند از لحاظ کاربرد مغارها به چهار گروه اصلی مغار ظریف کاری، مغار منبت کاری، مغار خراطی و مغار چاقویی یا چاقوی منبت کاری تقسیم می‌شوند.

 

علاوه بر این تقسیم بندی مغارها را بر اساس شکل ظاهری و نوع تیغه نیز به گروه های مختلف می‌توان تقسیم نمود که به شرح زیر می‌شند.

 

مغار تخت، مغار شفره یا وی شکل، مغار نیم باز، مغار گلویی، مغار ناخنی، مغار کاسه تراش، مغار قاشقی نمونه های مختلفی از مغارها هستند که برای ایجاد اشکال و کنده کاری بر سطح چوب استفاده می‌شوند.

 

مغارمنبت کاری ، معرفی ابزارآلات نجاری، منبت کاری و مجسمه سازی

 

مغار منبت کاری یک نموع از مغارها است که معمولا دارای دسته های چوبی یا پلاستیکی است و انتهایی دسته به صورتی طراحی شده است که با ضربات چکش طرح و نقش مورد نظر بر روی چوبی کنده کاری شود.

 

از لحاظ استفاده مغارهای ظریف کاری و قلمی که دارای تیغه های ظریف هستند با فشار بر روی مچ دست و مشت کردن کف دست به کار گرفته می‌شوند.

 

مغارهای منبت کاری معمولا با ضربات چکش یا کوبه حرکت می‌کنند و در مواردی برای حرکت دادن آن ها از آرنج دست کمک گرفته می‌شود. مغارهای خراطی از نظر ابعاد از سایر مدل ها بزرگ تر هستند و برای به کار گرفتنشان نیاز به هیچ اهرم یا حرکت شدیدی نیست.

 

نکته ای که بسیار اهمیت دارد این مورد است که در ساخت مغار در هر سایزی از فولاد محکم و با کیفیت استفاده شود و قابل تیزکاری باشد.

 

قیمت ابزارآلات نجاری

برای خرید و اطلاع از قیمت ابزارآلات نجاری می‌توانید به آدرس اینتنرتی وب سایت چوبینر مراجعه کنید یا با شماره تلفن های ذکر شده جهت ارتباط با بخش امور مشتریان تماس برقرار نمایید.

 

choobiner.ir

09021235626 – 02166563048