اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

نکات جالب درباره حیوانات قطب شمال که باید بدانید

نکات جالب درباره حیوانات قطب شمال که باید بدانید

نکات جالب درباره حیوانات قطب شمال که باید بدانید

 

در این قسمت درمورد حیوانات قطب شمال صحبت می‌کنیم. حیواناتی کـه سرسخت ترین ها هستند و غالبا هم بـه رنگ سپید، این جانوران در تمام جهان بی نظیر اند، چـه از نظر قدرت و مقاومت شان و چـه از نظر زیبایی.

 

امروز از روباه هاي قطب شمال گرفته تا خرس ها قطبی، دانستنی هاي جالبی را در مورد این حیوانات سپید، زیبا و سرسخت مرور میکنیم، در ادامه با ایران ناز همراه باشید.

*جغدهای قطبی برخلاف اغلب جغدها اغلب در طول روز شکار می کنند…

اغلب گونه هاي جغد شبها فعال هستند، اما جغدهای برفی اغلب در طول روز بـه دنبال شکار هستند. بهمین دلیل آنها در دسته ي جیواناتی قرار می‌گیرند کـه در روز فعالیت دارند. این شکارچیان توانمند عمدتا از موش هاي صحرایی قطب شمال تغذیه میکنند.

 

در حقیقت، در تیره اي از جغدهای برفی، جوجه هاي تازه پر و بال درآورده پیش از پرواز، میتوانند تا 1500 شماره موش صحرایی را بخورند. این پرندگان سریع و سرسخت هستند. سرعت پرواز جغدهای برفی بـه قدری اسـت کـه می‌توانند بـه یک انسان بالغ حمله کنند. خرس هاي قطبی میتوانند بوی فوک هاي دریایی را در عمق 9۰ سانتیمتری زیر برف ها احساس کنند.

*خرس های قطبی با شرایط قطب شمال سازگاری کامل دارند…

حس بویایی این حیوانات بسیار نیرومند اسـت و انها میتوانند بوی فوک ها را در زیر آب و برف احساس کنند. حتی اگر فوک دریایی 90 ساتیمتر زیر برف باشد، خرس قطبی میتواند حضور آنرا احساس کند.

 

*فوک دریایی…

فوک هاي دریایی سرهای شان رابه یخ ها می کوبند تا حفره هایي برای تنفس ایجاد کنند این فوک ها می‌توانند آواز بخوانند! در حقیقت، فوک هاي نر در طول فصل جفت گیری برای جلب توجه فوک هاي ماده زیر آب اصواتی تولید میکنند.

*نهنگ های بلوگا می توانند فرم پیشانی شان را تغییر دهند…

نهنگ هاي سفید بلوگا پیشانی گرد و برجسته اي دارند کـه می‌توانند شکل آن رابا جا بـه جا کردن هوای موجود در سینوس هایشان تغییر دهند.

 

پیشانی برجسته ي این موجودات احتمالا از طریق جهت یابی پژواکی شیوه اي از جهت یابی از راه ارسال صدا و سنجش مدت زمان پژواک آن بـه انها کمک می کند.

 

بدلیل آنکه این نهنگ ها اصوات بسیار متنوعی را تولید می‌کنند، گاهی از انها با عنوان قناری دریا یاد می شود. آنها دستکم 11 صوت مشخص، از جیر جیر تا صدای سوت تولید می‌کنند و نهنگ هاي بلوگایی کـه در باغ وحش ها نگه‌ داری می شوند میتوانند صدای صحبت کردن انسانها را تقلید کنند.

 

نکات جالب درباره حیوانات قطب شمال که باید بدانید

*پاهای سیاهگوش های کانادایی شبیه به کفش اسکی است…

سیاهگوش کانادایی پاهایی بزرگی و انگشتانی پهن دارد کـه این موجود را قادر می سازد در زمین هاي برفی راه برود. این پاهای بزرگ هم چون کفش هاي اسکی بـه این حیوانات کمک می کند وزن خود رابه شکلی برابر تقسیم کنند.

 

سیاهگوش هاي کانادایی عمدتا با شکار خرگوش هاي صحرایی تغذیه می‌کنند. این شکارچی ها میتوانند ساعت ها در نقطه اي پنهان و تا رسیدن زمان مناسب منتظر شکار خود بمانند و سپس بـه شکلی برق آسا و ناگهانی آنرا شکار میکنند.

*پرنده های ماکارو می توانند همزمان 62 ماهی را با منقارشان حمل کنند…

این پرندگان کـه تنها 25 سانتیمتر قد دارند، میتوانند مقداری غذا در منقارشان حمل کنند. در حقیقت، یک پرنده ي ماکارو قادر اسـت حدود 10 ماهی رابه طور هم زمان بـه آشیانه اش ببرد.

 

طبق مشاهدات، یک‌بار پرنده ي ماکارویی هم زمان 62 ماهی را در منقارش حمل کرده بود. منقار و پاهای این پرندگان در فصل جفت گیری بـه رنگ نارنجی پر رنگ در می‌آید و با پایان این فصل، رنگ منقار و پاهایشان کم رنگتر می شود.

*روباه های قطبی همیشه سفید رنگ نیستند…

لایه ي ضخیم مو هاي روباه قطبی بـه این حیوان کمک می کند تا گرمای بدنش را در دمای پایین هوا حفظ کند. علاوه بر این، روباه هاي قطبی حتی روی پنجه هایشان مو دارند، ویژگی اي کـه بـه انها امکان راه رفتن روی برف و یخ را می‌دهد.

 

در ماه هاي تابستان، مو هاي روباه هاي قطبی بـه رنگ قهوه اي یا خاکستری در می‌آید. روباه قطبی تنها حیوان در تیره ي سگ سانان هستند کـه در تابستان رنگ موهایش تغییر می کند.

*خرگوش های قطبی می تواند از قهرمانان دوی سرعت جهان سریع تر بدوند…

خرگوش هاي قطبی میتوانند با سرعت 64 کیلومتر در ساعت بدوند. این در حالی اسـت کـه اوسین بولت قهرمان دوی سرعت و سریع ترین انسان دنیا در مسابقات دوی 100 متر، رکورد 37 کیلومتر در ساعت را ثبت کرد.

 

خرگوش صحرایی زمانی کـه احساس خطر کند روی پاهای عقبی اش می‌ایستد، دست هایش را نزدیک بدنش خم می کند و با 3 پا جست می‌زند. در حقیقت، بدلیل سرعت بالای این حیوان در زمان دویدن تنها ۳ پای آن دیده می شود.

*شاخ نهنگ های قطب شمال در حقیقت یک دندان بزرگ است…

شهرت نهنگ هاي قطب شمال بدلیل شاخ بزرگی اسـت کـه از سرشان بیرون آمده اسـت. شاخ مارپیچی این نهنگ ها میتواند تا 3 متر طول داشته باشد.

 

شاخ نهنگ هاي قطب شمال در حقیقت یک دندان بزرگ اسـت کـه درون آن حدود 10میلیون پایانه ي عصبی وجوددارد. این مسأله بـه معنی آن اسـت کـه این دندان دارای قابلیت هاي حسی اسـت.

*گرگ های قطبی برای گرم تر شدن بدن شان دو لایه مو دارند…

ضخامت زیاد لایه ي مو هاي بدن گرگ هاي قطبی انها را قادر می سازد تا دمای زیر صفر قطب شمال را تحمل کنند و لایه ي دوم مو هاي بدن شان برای گرم تر ماندن آنها در ماه هاي زمستان اسـت.

*گوزن های شمالی می توانند با سرعت 56 کیلومتر در ساعت بدوند…

این گوزن ها بزرگترین نوع در بین تمامی گونه هاي گوزن هستند و شاخ انها میتواند تا حدود ۲ متر طول داشته باشد. گوزن شمالی علیرغم جثه ي بزرگی کـه دارد، می‌تواند با سرعت ۵۶ کیلومتر در ساعت بدود.

 

نکات جالب درباره حیوانات قطب شمال که باید بدانید

*سن قوچ های قطبی را از روی شاخ هایشان تعیین می کنند…

شاخ قوچ قطبی بـه شکلی رشد می کند کـه روی آن حلقه هایي ایجاد می شود و سن این حیوانات رابا شمارش این حلقه ها می‌توان تعیین کرد. این مسأله شبیه بـه شمارش حلقه هاي درون تنه ي درختان برای تعیین سن انها اسـت.

*به ولورین ها راسوی متعفن هم می گویند…

ولورین ها کـه بـه انها راسوی متعفن هم گفته می شود در حقیقت بزرگترین عضو تیره ي راسوها هستند. این حیوانات سرسخت و نیرومند می‌توانند روزانه ۲۴ کیلومتر رابه دنبال غذا طی کنند.

*قاقم ها با یک شیوۀ زیگزاگی شکار می کنند…

این حیوانات سرسخت تنها ۱۸ تا ۳۳ سانتیمتر طول دارند. قاقم هاي گوشتخوار می‌توانند جانوران جونده، خرگوش ها و حشرات را در زیر برف ها شکار کنند. این شکارچیان توانمند قادرند در برف بدوند و با شیوه اي زیگزاگی شکار میکنند.