اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

همه چیز درباره بوی بد بینی و راه های از بین بردنش

همه چیز درباره بوی بد بینی و راه های از بین بردنش

همه چیز درباره بوی بد بینی و راه های از بین بردنش

 

 

ممکن است شما هم دچار این حس شده باشید که بینی تان بوی بد میدهد یا بوی بد احساس میکنید.حس بوی نامطبوع و بد بینی و دهان در اغلب اوقات موضوعی طبیعی می باشد.

 

با این وجود برخی از بیماری ها مانند مشکلات سینوسی، مجاری بینی و دهان می توانند باعث بوی بدی شوند که به نظر می رسد از درون بینی ایجاد می شود.امروز در ایران ناز در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته و با درمان های خانگی بوی بد بینی آشنا خواهیم شد.

 

 

*راه های خانگی برای از بین بردن بوی بد بینی

بروز بوی بد در دهان و بینی موضوعی کاملا عادی می باشد که اغلب افراد آن را تجربه کرده اند. بوی بد و نامطبوع در بینی به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود، برخی دلایل غذایی و یا بیماری های خاص،که با برخی روش ها و درمان های خانگی قابل برطرف شدن می باشد. برخی از شرایط که می توانند باعث بروز بوی نامطبوع بینی شوند شامل موارد زیر می شود:

-بیماری سینوزیت حاد و مزمن

-بروز عفونت دهان یا دندان

-خشک شدن دهان

-بعضی از غذاها،نوشیدنی ها و داروها

 

*شرایط در ارتباط با توهم یا آسیب بویایی

اغلب شرایطی که سبب به وجود آمدن بوی نامطبوع در بینی می گردند خطرناک نمی باشند. با این وجود اگر بوی بد شدید یا مزمن شود، باعث تاثیر منفی بر کیفیت زندگی می شود و امکان دارد نیاز به توجه بیشتر و درمان های پزشکی برای آن وجود داشته باشد.

 

*سینوزیت حاد یا مزمن

عفونت سینوسی که همان سینوزیت نام دارد، عفونتی شایع است که حدود ۳۱ میلیون فرد در ایالات متحده دچار این بیماری می باشند.

 

عفونت سینوسی دارای علائم مختلفی مانند التهاب سینوس و گرفتگی بینی را به وجود می آورد که می تواند در حس بویایی افراد تداخل به وجود آورد. علاوه بر این بروز این مشکل می تواند باعث ایجاد بویی نامطبوع دهان و تغییر رنگ و بوی بد ترشحات در بینی و پشت گلو گردد، تمام این موارد می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در بینی شود.

 

مشکل سینوزیت حاد در اغلب موارد حدودا ۳ تا ۸ هفتهبه طول می انجامد، این در حالی است که نوع مزمن آن بیش از ۸ هفته به طول می انجامد.

 

در اغلب موارد یک عامل باکتریایی باعث بروز سینوزیت می گردد. البته ویروس ها، قارچ ها و کپک ها هم می توانند باعث بروز این مشکل شود.

 

 

*موارد دندانپزشکی و بهداشت نامناسب دهان و دندان

وجود حفره ها یا سوراخ هایی در دندان ها می تواند باعث تجمع باکتری ها گردند، این باکتری ها در زمان تجزیه گازهای ناخوشایند مثل گوگرد آزاد می نمایند، این حفره ها اغلب به خاطر پوسیدگی دندان یا التهاب لثه به وجود آیند.

 

وجود این گازهای ناخوشایند باعث بوی بد دهان می شود، که می توانند از راه سوراخ های کوچکی که پشت دهان قرار دارند به سینوس ها راه یافته و سبب احساس بوی بد در بینی گردند.

 

نبود بهداشت مناسب در دهان و دندان سبب افزایش تعداد ذرات غذایی در دهان می گردد که تجزیه این مواد غذایی در دهان خطر ایجاد طعم و بوی بد را بیشتر می کند.

 

وجود مشکلات دندانی همچنین می تواند خطر ایجاد پلاک را بیشتر کنند، پالک یک لایه ضخیم از باکتری می باشد که می تواند باعث پوسیدگی دندان گردد و بافت های بین دندان و لثه را ملتهب نماید.

 

*غذاها، نوشیدنی ها، داروهای مناسب برای رفع بوی بد

غذاها و انواع نوشیدنی ها سرشار از مولکول های میکروسکوپی می باشند که حس بویایی افراد را تحریک می نمایند. بیشتر توانایی افراد در لذت بردن از غذاها و نوشیدنی ها به مولکول هایی وابسته هستند که از راه مجاری در نزدیکی اتصال سقف دهان به بینی به سینوس ها وارد می گردند.

 

با تجزیه و هضم مواد غذایی مولکول های بو آزاد می گردند، بعضی از غذاها و نوشیدنی ها و همینطور بعضی از داروهای مصرفی می توانند در دهان باقی مانده و بویی نامطبوع در بینی به وجود آوردند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

-سیر و پیاز

-قهوه

-غذاهای پر ادویه

-نیترات و نیتریت حاصل از تجزیه غذاها

-آمفتامین ها

-فنوتیازین ها

 

*خشکی دهان

خشکی دهان وقتی به وجود می آید که جریان بزاق کافی در دهان وجود نداشته باشد. اغلب افراد باخشکی دهان به شکل مداوم حس خشکی و تورن مجاری بینی را هم تجربه می نمایند.

 

بزاق دهان به طور دائمی میکروب ها و ذرات ناخواسته را از دهان بیرون می کنند، بعلاوه اسیدها را خنثی می نماید. از این رو در صورتی که بزاق به مقدار کافی وجود نداشته باشد، شخص به احتمال زیاد شرایطی را تجربه خواهد کرد که باعث بوی نامطبوع در دهان و بینی می شود.

بعلاوه عوارض مختلفی مانند نفس بد و پوسیدگی دندان ها را نیز به همراه خواهد داشت. خشکی دهان ممکن است از عارضه های جانبی چند دارو مختلف باشد، در حالت کلی دلایل مختلف خشک شدن دهان شامل موارد زیر می شوند:

-نفس کشیدن از راه دهان

-کمبود آب بدن

-مصرف داروهای ضد احتقان

-مصرف آنتی هیستامین ها

-داروهای ادرار آور

-مشکلات غده بزاقی مثل سندروم شوگرن

 

*استعمال دخانیان

دخانیات دارای مواد شیمیایی می باشند که سبب بروز لک و ضعف دندانها و لثه ها می گردند. از این رو خطر بیماری های دندان و لثه را افزایش می یابد. مصرف تنباکو می تواند سبب بوی نامطبوع در بینی و تنفس گردد.

 

علاوه بر این کشیدن سیگار می تواند، توانایی شخص را در چشیدن و احساس بوی مناسب غذا کمتر کند. از این رو ممکن است شخص بویی را که از غذا دریافت می کند، چیزی نباشد که در اصل بوده است.

 

*فانتوسمیا چیست؟

فانتوسیما مشکلی است که در آن فرد مبتلا بوی چیزهایی را که در لحظه وجود ندارند احساس می نمایند. این مشکل زمانی ایجاد می شود که در حس بویایی افراد تداخل ایجاد گردد. تمام افرادی که به این مشکل مبتلا هستند با کمی تفاوت بوهای مختلفی را احساس می نمایند. اما اغلب افراد بوهایی شبیه به موارد عنوان شده در زیر حس می نمایند:

-بوی سوختگی

-فلز

-بویی شبیه به مواد شیمیایی

-پوسیدگی دندان

-بوی ماده فاسد شده

-بویی شبیه به مدفوع

 

چیزی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از اشخاص ابتلا به اختلالات بویایی می باشند. با این وجود طیف گسترده ای از شرایط می تواند سبب فانتوسمی گردد، که عبارتند از:

-سرماخوردگی و آنفولانزا

-عفونت های سینوسی

-سردرد های میگرنی

-پولیپ بینی

-صرع

-آسیب به سر یا سکته مغزی

-بعضی از شرایط که سبب توهم می شوند، مثل اسکیزوفرنی، آلزایمر و پارکینسون

 

*مشکلات گوارشی و دیگر شرایط پزشکی

بعضی ازز شرایط گوارشی مثل ریفلاکی اسید معده باعث بوی نامطبوع در بینی و دهان می شوند. بعلاوه شاید شرایط نسبتا خوش خیم اغلب باعث حس بوی نامطبوع یا غیر معمول در بینی می شوند، ولی ندرتا با بیماری های سیستمیک یا جدی در ارتباط هستند که می تواند یکی از موارد زیر باشد:

-بیماری دیابت، می تواند باعث حس بوی شیرین در بینی شود.

-بیماری کبدی، می تواند باعث حس بوی شدید خاک گردد.

-بیماری کلیه، کی تواند باعث به وجود آمدن بویی شبیه به آمونیاک گردد.

 

همه چیز درباره بوی بد بینی و راه های از بین بردنش

*راه های درمان

بهترین روش های درمان خانگی بوی بد بینی به شرایط زمینه ای بیمار بستگی دارد. بعضی از داروها و درمان های خانگی برای رفع بوی بد بینی در ادامه آورده شده است:

 

شست و شو دهان و بینی با آب نمک

یک روش برای درمان خانگی موقت بوی بد بینی استفاده از آب نمک می باشد. شست و شوی بینی و دهان می تواند به شکل موقت از شدت بوی بد بینی کم نماید.

 

برای تهیه آب نمک خانگی می توانید یک قاشق چای خوری نمک را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط نموده و سپس آن را به حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب جوشیده که کمی خنک شده و ولرم است اضافه کرده و به خوبی مخلوط نمایید. بعد بینی خود را با این آب شست و شو دهید. برای نتیجه بهتر روزی دو بار این عمل را انجام دهید.

 

 

هیدراته ماندن

یکی دیگر از روش های درمان خانگی بوی بد بینی هیدراته ماندن بدن است. کمبود آب بدن یکی از علل اصلی در ایجاد شرایط منجر به بوی بد بینی می باشد.

 

میزان مایعاتی که بدن هر کس به آن نیاز دارد به سن، سطح فعالیت روزانه و رژیم غذایی او وابسته است. اشخاصی که بدنشان به مقدار کافی بزاق تولید نمی کند، می توانند از بزاق مصنوعی استفاده نمایند و یا اینکه برای بیشتر شدن بزاق از آب نبات و یا جویدن آدامس بدون قند استفاده نمایند.

 

همچنین می توانند از مواد غذایی که به جویدن زیاد نیاز دارند مثل میوه ها، سبزیجات غنی از فیبر برای افزایش تولید بزاق استفاده نمایند.

 

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت نمودن صحیح بهداشت دهان و دندان می تواند سبب جلوگیری از بیماری های در ارتباط با مشکل بوی نامطبوع دهان و بینی پیشگیری نماید.

 

بعضی از مواردی که می توانید با آن به بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید شامل موارد زیر می شود:

 

دندان های خود را با خمیر دندان های دارای فلوراید برای دو دقیقه بشویید و روزی سه مرتبه مسواک بزنید، در طول روز از نخ دندان استفاده نمایید، زبان خود را در طول روز و مسواک زدن با مسواک یا لیسه تمیز نمایید.

 

در صورت داشتن دندان مصنوعی روزانه آن ها را تمیز کنید، پس از خوردن غذا ۵ دقیقه آدامس بدون قند بجوید، مصرف برخی غذاها و نوشیدنی هایی که سبب کم آبی بدن می گردند مثل قهوه و الکل را کمتر کنید، سیگار را کنار بگذارید، در آخر معاینات دوره ای دندانپزشکی را از یاد نبرید.

 

همه چیز درباره بوی بد بینی و راه های از بین بردنش

 

مصرف برخی داروها

مصرف برخی از داروها می تواند باعث کاهش این مشکل شود، بعضی از داروهای بدون نسخه می توانند باعث درمان بیماری هایی شوند که سبب ایجاد بوی نامطبوع می شوند. برخی از این داورها شامل موارد زیر می شوند:

 

-اسپری ضد احتقان بینی

این نوع دارو می تواند باعث کم شدن التهاب مجاری بینی و افزایش تخلیه سینوس ها شود. اغلب این اسپری ها برای ۳ تا ۴ روز مفید می باشند.

 

-آنتی هیستامین

این دارو ضد التهاب بوده و باعث می شود تا تورم مسیرهای بینی و سینوس درمان شود.

 

-آنتی بیوتیک ها

بعضی از شرایطی که سبب بوی نامطبوع در بینی می گردند، نیاز به توجه پزشکی داشته و باید درمان شوند. به عنوان نمونه عفونت های سینوسی که بیشتر از ۷ تا ۱۰ روز به طول بیانجامند باید با آنتی بیوتیک ها تحت نظر پزشک درمان شوند.

 

-اسپری های موضعی کورتیکواستروئیدهای بینی

در برخی موارد مختص آلرژی یا پزشک، امکان دارد داروهای خاص یا روش های درمانی خاصی را در مورد بوی بد بینی پیشنهاد دهد. این اسپری ها به کاهش التهاب بینی و سینوس ها کمک می کنند.

 

*روش جراحی چگونه است؟

علاوه بر روش های درمان خانگی بوی بد بینی در برخی موارد ممکن است پزشک به روش جراحی برخی مشکلات ساختاری مانند نقص استخوان بینی، پولیپ بینی یا راه های هوایی بسته را اصلاح نماید.