وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

همه چیز درباره تاندونیت + دلایل و علائم و راه های درمان

همه چیز درباره تاندونیت + دلایل و علائم و راه های درمان

همه چیز درباره تاندونیت + دلایل و علائم و راه های درمان

 

اگر تا به حال تاندونیت به گوشتان نخورده است این مطلب را تا انتها دنبال کنید.تاندونیت به طور خلاصه التهاب تاندون هاست که با عوارضی همراه است. این بیماری بیانگر یک پاسخ التهابی است و به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در ادامه جهت آشنایی کامل با انواع تاندونیت، علل، عوارض و درمان همراه ما باشید.

 

تاندون بافتی متراکم در انتهای ماهیچه ها هستند که معمولا آنها را به استخوان متصل می کنند. همچنین تاندون توانایی مقاومت در برابر کشش دارد و همانند رباط ها از کلاژن ساخته شده اند. هنگامی که تاندون ها با التهاب مواجه شوند بیماری تاندونیت یا Tendonitis به وجود می آید که همراه با پارگی های میکروسکوپی است.

 

تاندونیت معمولا بیانگر یک پاسخ التهابی (Inflammatory) در داخل تاندون می باشد و در مواقع بسیاری به دلیل فشار بیش از حد روی عضلات ایجاد می شود.

 

بروز تاندونیت معمولا در ماهیچه های بالا تنه و مفصل شانه، آرنج و مچ دست بیشتر اتفاق می افتد. این عارضه با مواردی همچون درد و حساسیت در مفاصل، التهاب، تاندونیت کلسیفیه، بورسیت و تاندونیت مزمن همراه است.

 

همه چیز درباره تاندونیت + دلایل و علائم و راه های درمان

 

* انواع تاندونیت کدامند؟

این مشکل ممکن است در تمامی بخش هایی که تاندون وجود دارد ایجاد شود اما معمولا مفاصل زانو، آرنجو مچ دست و پا را درگیر می کند. انواع تاندونیت که ممکن است بخش های مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:

– تاندونیت آشیل

آشیل تاندونی میان پاشنه و عضله ساق پا است که معمولا ورزشکاران با آسیب های آن مواجه می شوند. علاوه بر این التهاب تاندون آشیل ممکن است به دلیل استفاده از کفش های نامناسب (کوچک بودن یا نداشتن تکیه گاه مناسب برای پا) و ابتلا به بیماری ارتریت روماتوئیدی ایجاد شود.

 

تاندونیت شانه

در این نوع تاندون موجود در اطراف مفصل شانه که عضله بالاخاری نام دارد، ملتهب می شود. در نتیجه این عارضه احساس درد در زمان حرکت (مخصوصا بردن دست به سمت بالا) ایجاد می شود و ممکن است دراز کشیدن بر روی شانه برای برخی از بیماران مشکل و دردناک باشد.در صورتی که التهاب تاندون ها در این ناحیه پخش شود و سایر تاندون ها را درگیر کند بیمار دچار سندروم روتاتور کاف می شود.

– تاندونیت آرنج

التهاب تاندون ها در آرنج ممکن است به دو شکل مختلف به وجود آید. اپیکوندیلیت جانبی که معمولا به عنوان آرنج تنیسور شناخته می شود باعث درد در قسمت خارجی آرنج شده و در مواقعی تا مچ دست هم ادامه دارد.

 

نوع دیگر تاندونیت آرنج هم موردی است که معمولا گلف باز ها تجربه می کنند و قسمت درونی آرنج تا بخش هایی پایین تر و مچ را درگیر می کند. بروز تاندونیت آرنج باعث می شود برداشتن اجسام با مشکل روبرو شود و کارهای رومزمره دشوار شوند.

– سندرم دکوروان

یکی از مواردی که ممکن است برای تاندون های اطراف شست به وجود بیاید، التهاب غشائی است که اطراف تاندون های شصت (بین این انگشت و مچ) وجود دارد. ضخیم شدن این غشا در نهایت باعث تورم و احساس درد زمان حرکت شست می شود.

– تاندونیت انگشت یا شست ماشه ای

یکی از نشانه های انگشت ماشه ای ایجاد صدایی شبیه به کلیک هنگام صاف شدن می باشد؛ این التهاب به دلیل ضخیم شدن غشاء تاندون در کف دست می باشد و اجازه حرکت روان به انگشت را نمی دهد یا گاها آنها را در حالت خم شده نگه می دارد. همچنین ممکن است با یک برامدگی در طول تاندون همراه باشد.

– تاندونیت مچ دست

یکی دیگر از انواع تاندونیت می باشد که معمولا در بازیکنان بدمینتون و کارگران خط تولید که از مچ دست خود استفاده زیادی می کنند دیده می شود. علاوه بر این افرادی که فشار زیادی به مچ دست خود وارد می کنند ممکن است با تاندوپاتی یا آسیب به تاندون مواجه شوند که بیشتر از التهاب، دژنراتیو می باشد.

 

-تاندونیت کلسیفیه

کلسیمی شدن تاندون ها مشکلی است با عنوان تاندونیت کلسیفیه شناخته می شود. به طور خلاصه این عارضه با رسوب املاح کلسیمی در تاندون ها اتفاق می افتد و معمولا در ناحیه ماهیچه بالاخاری پدید می آید.

 

در برخی مواقع افراد پس از دچار شدن به تاندونیت کلسیفیه درد بسیار شدیدی را تجربه می کنند به طوری که حتی تکان ندادن اندام نیز تاثیری در کاهش درد ندارد.

 

علت های این نوع از تاندونیت چندان واضح نیست و پژوهشگران نظری قطعی در رابطه با آن ندارد. تشخیص آن نیز از طریق رادیولوژی انجام می شود.

– تاندونیت زانو

تاندونیت کشکک زانو نوعی التهاب است که در تاندون متصل کننده کاسه زانو به استخوان ران ایجاد می شود. همچنین ممکن است از اصطلاح زانوی جهنده هم برای این نوع از تاندونیت استفاده کنند.

 

از جمله عواملی که باعث التهاب تاندون زانو می شوند می تواند به ورزش بیش از حد، سفتی و خشکی عضلات پا، ضعف عضلات اطراف زانو، اضافه وزن و استفاده از کفش های نامناسب اشاره کرد که پارگی های خفیفی در تاندون ایجاد می کنند و به مرور باعث ضعیف و ملتهب شدن آن می شوند.

– تاندونیت بازو

یکی از مهم ترین دلیل هایی که افراد با درد شانه مواجه می شوند تاندونیت بازو است. این عارضه معمولا در سر دراز عضله دو سر بازو (که به قسمت بالایی و جلویی شانه می چسبد) ایجاد می شود و بسیار دردناک و آزار دهنده می باشد. اما خوشبختانه تشخیص آن آسان است و با کمی تلاش قابل ترمیم و درمان می باشد.

 

همه چیز درباره تاندونیت + دلایل و علائم و راه های درمان

 

*دلایل ایجاد تاندونیت چیست؟

عوامل مختلفی در التهاب تاندون ها نقش دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 

1- انجام حرکات تکراری زیاد

در ورزش هایی همچون تنیس، گلف، بیسبال، بسکتبال یا مشاغلی همچون باغبانی، نقاشی، کارگران خط تولید و…

 

2- بیماری های مختلف

همچون دیابت، تیروئید، آرتریت روماتوئید، آرتروز، روماتیسم و… در بروز تاندونیت موثر هستند

 

3- حالت نامناسب بدن

در هنگام نشستن یا استفاده از کفش و لباس های نامناسب

 

4- آسیب های ورزشی

که در اثر ضربه خوردن تاندون ها،‌ گرم نکردن صحیحی قبل از ورزش یا انجام تکنیک های ورزشی با شیوه ای نادرست ایجاد می شوند

 

*علائمی که نمایانگر تاندونیت اند کدام هستند؟

التهاب تاندون ها با علائمی مختلفی از جمله ملتهب و قرمز شدن در ناحیه آسیب دیده،‌ احساس حرکت تاندون های آسیب دیده، تورم و درد در بخش آسیب دیده،‌ احساس گرما، حساسیت نسبت به لمس شدن، احساس وجود یک خط خالی در تاندون و ایجاد برآمدگی در تاندون ها همراه است.

 

*تشخیص تاندونیت چگونه است؟

در صورتی که با التهاب و درد در تاندون ها روبرو شدید و استراحت، داروهای otc (بدون نیاز به نسخه) و درمان های خانگی پاسخگو نبود حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

در اولین گام پزشک سوالاتی در رابطه با سبک زندگی، شغل و سابقه بیماری از شما سوال می پرسد که پس از آن تشخیص می دهد به چه آزمایش هایی نیاز دارید.

 

همچنین ممکن است پزشک بخواهد با حرکت دادن مفاصل را بررسی کند که ممکن است صدای غیژ مانندی در اثر ضخیم و ملتهب شدن غشاء شنیده شود.

 

در آخر نیز تصویر برداری اشعه ایکس کمک می کند ذخیره کلسیم اطراف تاندون ها بررسی شوند و روش هایی همچون ز سونوگرافی یا mri تورم غشاء یا تاندون را مشخص می کنند.

 

*درمان تاندونیت و التهاب تاندون ها

روش های مختلفی برای درمان تاندونیت وجود دارد که توسط پزشک تعیین می شوند. پس از تشخیص ممکن است بیمار به استراحت و مراقبت های ساده ای همچون استراحت، اعمال یخ و تمرین های سبک فیزیوتراپی نیاز داشته باشد یا روش های دیگری مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله راه های درمان تاندونیت عبارتند از

 

1- درمان های خانگی

که در زمان بروز بیماری با شدت کم مناسب هستند و شامل استراحت، استفاده از باند گرم یا کمپرس یخ، تغییر سبک زندگی و مراقبت از عضو آسیب دیده می باشند.

 

بدین منظور فعالیت هایی که باعث تورم بیشتری می شوند را قطع کنید و به جای کار یا ورزش استراحت کنید. اگرچه می توانید فعالیت هایی که به تاندون های آسیب دیده فشاری وارد نمی کند را انجام دهید. اعمال یخ، استفاده از کمپرس و بالا تر قرار دادن عضو آسیب دیده نسبت به قلب را هم فراموش نکنید!

 

2- دارو درمانی

که شامل نسکن های ضد درد، کرم های موضعی ضد التهاب و قرص های ضد التهاب در کنار استراحت می باشد و برای علائم التهاب تاندون به مقدار خفیف مناسب هستند.

 

علاوه بر این ممکن است تزریق کورتون برای درمان تاندونیت توصیه شود که باعث کاهش التهاب و درد می شود اما برای عارضه های طولانی (بیش از سه ماه) مناسب نیست.

 

3- فیزیوتراپی برای درمان تاندونیت

در واقع اصلی ترین درمان برای التهاب تاندون ها و انواع تاندونیت می باشد که برای هر یک از موارد با توجه به شدت، نوع بیماری، وضعیت بیمار، علت التهاب و… روش خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم

 

4- درمان تاندونیت با ورزش

یکی از رایج ترین راهکار ها در فیزیوتراپی برای درمان التهاب تاندون ها تمرین درمانی می باشد. این روش شامل انجام تمرینات ورزشی فیزیوتراپی است که توسط درمانگر، برایدرمان تاندونیت طراحی و تجویز می شوند.

 

5- لیزر تراپی برای تاندونیت

یکی از سریع ترین روش ها برای درمان تاندونیت می باشد که در آن امواج لیزر باعث گرم شدن تاندون ملتهب، و در نتیجه خروج سریع تر لنف از آن می شود. از جمله مزایای این روش نداشتن عوارض، کاهش درد و التهاب و درمانی سریع می باشد و برای درمان تاندنیت آرنج یا ناشی از آرتروز پر کاربرد است.

 

 

6– درمان تاندونیت با Shock wave therapy

معمولا برای زمانی که بیماران به تاندونیت کلسیفه دچار شوند استفاده می شود. امواج کم انرژی شاک ویو از طریق پوست جذب می شوند و در نهایت کلسیم اطراف تاندون را از بین می برند.

 

7- التراسوند تراپی

بیشتر به عنوان یک درمان مکمل برای تاندونیت مورد استفاده قرار می گیرد و شامل ارسال امواج صوتی فرکانس بالا برای جذب در تاندون ها می باشد.