اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

 

سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول های پوستی است که اغلب در پوست هایی که در معرض آفتاب هستند، ایجاد می شود. اما این فرم رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیست نیز رخ دهد.

 

بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می تواند به تشخیص سرطان پوست در اولین مراحل آن کمک کند. تشخیص به موقع سرطان پوست بیشترین شانس را برای درمان موفقیت آمیز سرطان پوست به شما می دهد.

 

اگر مبتلا به سرطان پوست هستید، مهم است که بدانید کدام نوع را دارید، زیرا بر گزینه های درمانی و چشم انداز (پیش آگهی) شما تأثیر می گذارد.

 

*سرطان پوست انواع مختلف دارد:

1-سرطان کراتینوسیت

دسته اول سرطان پوست پایه و سنگفرشی است که رایج ترین نوع سرطان پوست می باشد. به احتمال زیاد در مناطقی از بدن شما که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد، مانند سر و گردن، ایجاد می شود.

 

آنها کمتر از سایر انواع سرطان پوست گسترش یافته و تهدید کننده زندگی می شوند. اما در صورت عدم درمان، می توانند بزرگتر شده و به سایر قسمت های بدن شما سرایت کنند.

 

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

 

2-ملانوم

دسته دوم سرطان های پوست، ملانوم است. این نوع سرطان از سلول هایی ایجاد می شود که به پوست شما رنگ می دهند. این سلول ها به عنوان ملانوسیت شناخته می شوند.

 

خال های خوش خیم تشکیل شده توسط ملانوسیت ها می توانند سرطانی شوند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شوند. در مردان، این خال ها بیشتر در قفسه سینه و پشت ایجاد می شوند. در خانم ها این خال ها بیشتر روی پاها ایجاد می شوند.

 

در صورت شناسایی و درمان زود هنگام، بسیاری از ملانوماها قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، آنها می توانند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کرده و درمان آن دشوارتر شود. ملانوماها بیشتر از سرطان های پوست پایه و سلول های سنگفرشی گسترش می یابند.

 

علاوه بر این دو نوع اصلی سرطان پوست، برخی از ضایعات پوستی هستند که اگر چه سرطان پوست محسوب نمی شوند، اما می توانند سرطانی شوند.

 

 

3-کراتوز اکتینیک

این لکه های قرمز یا صورتی پوست سرطانی نیستند، اما نوعی پیش سرطان محسوب می شوند. در صورت عدم درمان، این توده های پوستی ممکن است به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شوند.

 

 

4-کارسینوم سلول بازال

شایع ترین شکل سرطان پوست، کارسینوم سلول بازال است که 90 درصد موارد سرطان پوست را تشکیل می دهد. آنها توده هایی با رشد آهسته هستند که اغلب در سر یا گردن خودنمایی می کنند.

 

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

 

5-سرطان سلول سنگفرشی

این نوع سرطان پوست در لایه های بیرونی پوست شما ایجاد می شود و به طور معمول از سرطان سلول پایه نیز تهاجمی تر است. ممکن است به صورت ضایعات قرمز و پوسته پوستی روی پوست ظاهر شود.

 

 

6-ملانوما

این نوع سرطان پوست کمتر شایع است، اما خطرناک ترین نوع سرطان پوست است. در حقیقت، ملانوم فقط یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، اما هر ساله باعث اکثر مرگ های ناشی از سرطان پوست می شود.

 

ملانوم در ملانوسیت ها، سلول های پوستی که رنگدانه ایجاد می کنند، تشکیل می شود.

 

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

 

*بدانیم که اصلا علت سرطان پوست چیست؟

هر دو نوع سرطان پوست زمانی اتفاق می افتد که جهش در DNA سلول های پوستی شما ایجاد شود. این جهش ها باعث رشد غیرقابل کنترل سلول های پوستی و تشکیل توده ای از سلول های سرطانی می شود.

 

سرطان پوست سلول پایه توسط اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید یا تخت های برنزه ایجاد می شود. اشعه ماورا بنفش می تواند به DNA داخل سلول های پوست شما آسیب برساند و باعث رشد غیرمعمول سلول شود. سرطان پوست سلول سنگفرشی نیز در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش ایجاد می شود.

 

سرطان پوست سلول سنگفرشی همچنین می تواند پس از مواجهه طولانی مدت با مواد شیمیایی مولد سرطان ایجاد شود. این می تواند در اثر اسکار سوختگی یا زخم ایجاد شود و همچنین ممکن است توسط برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شود.

 

علت ملانوم مشخص نیست. بیشتر خال ها به ملانوم تبدیل نمی شوند و محققان مطمئن نیستند که چرا بعضی از آنها ایجاد می شوند. مانند سرطان های پوست پایه و سنگفرشی، ملانوم می تواند توسط اشعه UV ایجاد شود.

 

اما ملانوماها می توانند در قسمت هایی از بدن شما که به طور معمول در معرض نور خورشید قرار ندارند، ایجاد شوند.

 

همه چیز درباره سرطان پوست و تاثیر مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش آن

 

*بدانیم که اصلا علائم و نشانه های سرطان پوست چیست؟

سرطان های پوست همه یکسان نیستند و ممکن است علائم زیادی ایجاد نکنند. تغییرات غیرمعمول در پوست شما می تواند زنگ خطری برای انواع مختلف سرطان باشد. آگاهی در مورد تغییرات پوست ممکن است به شما کمک کند زودتر این سرطان را تشخیص دهید.

 

 

*آگاه باشید و مراقب علائم باشید، از جمله:

-ضایعات پوستی

یک خال جدید، رشد غیرمعمول، برآمدگی، لکه زخم، پوسته پوسته یا لکه تیره که ایجاد شده و از بین نمی رود.

 

-عدم تقارن

دو نیمه ضایعه یا خال یکسان نیستند.

 

-حاشیه

ضایعات دارای لبه های ناهموار هستند.

 

-رنگ

لکه پوستی با رنگ غیرمعمولی مانند سفید، صورتی، سیاه، آبی یا قرمز.

 

-قطر

لکه بزرگتر از یک چهارم اینچ

 

-تغییرات پیوسته

می توانید تشخیص دهید که خال در حال تغییر اندازه، رنگ یا شکل است.

 

 

*برخی عوامل، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند. به عنوان مثال ، احتمال ابتلا به سرطان پوست بالا می رود، اگر:

-سابقه خانوادگی سرطان پوست دارید.

-در معرض مواد خاصی مانند ترکیبات آرسنیک، رادیوم یا کئروزوت قرار می گیرید.

-در معرض تابش قرار می گیرید، به عنوان مثال در طی درمان های خاص آکنه یا اگزما.

-قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید، لامپ های برنزه، اطاقک های برنزه کردن ، یا منابع دیگر.

-در آب و هوای آفتابی، گرم یا در ارتفاع زیاد زندگی می کنید.

-مرتباً در فضای باز کار می کنید.

-سابقه آفتاب سوختگی شدید.

-خال های متعدد، بزرگ یا نامنظم دارید.

-پوستی کم رنگ یا کک و مک دارید.

-پوستی دارید که به راحتی آفتاب سوختگی می شود یا برنزه نمی شود.

-موهای بور یا قرمز طبیعی داشته باشند.

-چشمان آبی یا سبز دارید.

-دارای رشد پوستی پیش سرطانی هستید.

-دارای سیستم ایمنی ضعیف، به عنوان مثال HIV هستید.

-پیوند اعضا انجام داده اید و از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید.

 

*در ادامه بخوانید درباره مکمل کندرویتین سولفات بر افزایش سرطان پوست.با ما در ایران ناز همراه باشید.

نتایج مطالعه‌ای که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد کندرویتین سولفات که معمولاً به عنوان مکمل غذایی توسط افراد مبتلا به استئوآرتریت استفاده می‌شود ممکن است در رشد سلول‌های سرطانی ملانوما نقش داشته باشد.

 

ملانوما نوعی سرطان پوست بوده و از ملانوسیت‌ها که سلول‌های سازنده رنگدانه پوست هستند، شروع می‌شود. رنگدانه پوست ملانین نام دارد.

 

کندرویتین سولفات ترکیبی است که به طور طبیعی در غضروف یافت می‌شود. این مکمل همراه با مکمل دیگری که گلوکوزآمین نامیده می‌شود برای افراد مبتلا به استئوآرتریت تجویز می‌گردد.

 

گلوکزآمین نیز یکی از ترکیبات طبیعی موجود در غضروف است.ملانوما خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است، زیرا در صورتیکه تشخیص و یا درمان سریعاً انجام نشود به سرعت به سایر نقاط بدن گسترش می‌یابد.

 

این سرطان ممکن است در هر ناحیه‌ای از پوست ایجاد شود، اما شایع‌ترین مناطق درگیر بیماری گردن و صورت، پاها در زنان و قفسه سینه و ناحیه پشت در مردان است. سایر نقاط بدن، شامل دهان، چشم، ناحیه تناسلی و مقعد نیز ممکن است به ملانوما مبتلا شوند.

 

حدود نیمی از موارد ابتلا به ملانوما با یک جهش ژنی به نام V600E BRAF مرتبط است. داروی ومورافنیب رشد سلول‌های ملانوما را کاهش می‌دهد. اگرچه در ابتدا ممکن است داروی مذکور موثر باشد، اما تومورهای V600E سرانجام نسبت به این دارو مقاوم می‌شوند.

 

نتایج مطالعه اخیر نشان می‌دهد که مکمل کندرویتین سولفات می‌تواند رشد سلول‌هایی که دارای جهش BRAF هستند را افزایش دهد. همچنین تومورهای V600E در صورت مصرف این مکمل نسبت به داروی ومورافنیب مقاوم می‌شوند.

 

از سوی دیگر، مکمل کندرویتین سولفات ممکن است احتمال عود بیماری را در افرادی که به ملانومای مرتبط با جهش ژنی V600E BRAF مبتلا بوده‌اند، افزایش دهد.

 

به گفته محققان، یافته‌های فوق باید با انجام مطالعات دیگر که بر روی جمعیت بیشتری از افراد انجام خواهد شد، تائید شود.