اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

همه چیز درباره شنبلیله و خواص اعجاب انگیزش بر لاغری

همه چیز درباره شنبلیله و خواص اعجاب انگیزش بر لاغری

همه چیز درباره شنبلیله و خواص اعجاب انگیزش بر لاغری

 

 

همه ما با خواص شنبلیله و فواید بی نظیر این ادویه همه فن حریف آشنا هستیم و از طعم و عطر قوی آن در غذاهای مختلف استفاده می کنیم.

 

شنبلیله از گیاهان متعلق به خانواده باقلاییان و بومی آسیای میانه است که طعم افرای قوی دارد و به خصوص در غذاهای هندی به وفور از آن استفاده می شود. گفته شده این گیاه برای درمان بیماری های مختلف از جمله دیابت، کلسترول بالا و چاقی مفید است و احتمالا به کاهش وزن کمک می کند.

 

*فواید شنبلیله برای کاهش وزن

اگرچه محققان هنوز مطالعات کافی در مورد تاثیر شنبلیله روی وزن انجام نداده اند اما به نظر می رسد این ادویه از چند جهت با کاهش وزن ارتباط داشته باشد.

 

اول این که شنبلیله ممکن است به کاهش چربی و کالری دریافتی در رژیم غذایی کمک کند. به عنوان مثال دیده شده مقدار کالری دریافتی و چربی های بدن مردانی که به مدت 2 هفته هر روز 1.2 گرم عصاره شنبلیله مصرف کرده اند به ترتیب حدود 12 درصد و 17 درصد کاهش یافته است.

 

به علاوه به نظر می رسد فیبر موجود در شنبلیله با افزایش احساس سیری و پر بودن معده به کاهش وزن کمک می کند. همچنین گفته شده نوشیدن چای شنبلیله می تواند روی کاهش اشتها اثر گذار باشد اما باید منتظر تحقیقات بیشتر در این زمینه باشیم.

 

همه چیز درباره شنبلیله و خواص اعجاب انگیزش بر لاغری

 

*نحوه استفاده از شنبلیله برای کاهش وزن

شنبلیله اشکال مختلف دارد و به شیوه های مختلف استفاده می شود.

 

ساده ترین و رایج ترین روش مصرف شنبلیله، استفاده از آن به عنوان ادویه در پخت و پز می باشد. همچنین از تخم شنبلیله می توان به صورت کامل یا آسیاب شده در ادویه های ترکیبی استفاده کرد در حالی که برگ های شنبلیله به خوش طعم شدن کاری، خورش ها و سوپ کمک می کنند.

 

از آن جا که در بسیاری از تحقیقات انجام شده در این زمینه، اثر دوزهای بالای شنبلیله روی کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفته که شامل فیبر جدا شده یا عصاره شنبلیله می باشد، نمی توان انتظار داشت مقادیر معمولی این ادویه در غذاها همان تاثیر را به دنبال داشته باشد.

 

از شنبلیله در تولید قرص یا کپسول مکمل های شنبلیله تقریبا خالص یا در ترکیب با سایر مواد در مکمل های ترکیبی نیز استفاده می شود. پودر تخم شنبلیله نیز به صورت مکمل در دسترس می باشد.

 

این گیاه به صورت عرق گیاهی در طب آیورودا کاربرد دارد. آب شنبلیله نیز با خیساندن 1 تا 2 قاشق غذا خوری تخم شنبلیله در آب طی یک شب به دست می آید. برخی افراد ترجیح می دهند قبل از نوشیدن آب شنبلیله آن را گرم کرده و مانند چای صبح ها به صورت ناشتا میل کنند.

 

 

همه چیز درباره شنبلیله و خواص اعجاب انگیزش بر لاغری

 

 

*مصرف شنبلیله و عوارض جانبی که میتواند به دنبال داشته باشد:

به طور کلی استفاده از مقادیر معمولی شنبلیله در غذاها بی خطر است اما دوزهای بالاتر آن ممکن است با عوارض جانبی خفیف مانند حالت تهوع، اسهال و سایر علائم گوارشی همراه باشد.

 

همچنین مصرف دوزهای بالای شنبلیله باعث کاهش قند خون می شود که اگر با داروهای دیابت و سایر مکمل های کاهنده قند خون همراه باشد می تواند به افت شدید قند خون منجر شود.

 

مصرف مقادیر زیاد شنبلیله ممکن است روی باروری و بارداری نیز اثر منفی بگذارد، به عنوان مثال احتمال باروری را کاهش و خطر بروز نقص مادرزادی را افزایش دهد. بنابراین توصیه می شود در دوران بارداری از مصرف این مکمل اجتناب شود.