اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

مجموعه : سبک زندگی
چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

 

بدون شک بسیاری از گیاه دوستان جویای علت زرد شدن برگ گیاهان خود شده‌اند و برای بهبود حال گیاه خود تلاش کرده‌اند. اما در برخی موارد شاهد از بین رفتن گیاه خود بوده‌اند.در صورتی که می‌توانستند با کمی آگاهی درباره علت زرد شدن برگ گیاهان ، مشکل را پیدا و حل کنند.

 

البته زرد شدن برگ‌های گیاه علل گوناگونی دارد. زرد شدن برگ گیاهان می تواند به دلیل آب کم، یا آبیاری بیش از حد و انواع آفت باشد.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

چک کردن ریشه های گیاهی که درون خاک قرار گرفته راحت نیست و برای آگاهی از علت زرد شدن برگ گیاهان باید عوامل مختلفی را بررسی کرد. مانند:

-استرس آبی

-آفت و حشرات

-نور کم گیاهان آپارتمانی

-دمای کم محیط

-نبود مواد غذایی کافی در خاک

 

*به چه دلیل گیاهان آپارتمانی زرد میشوند.

1-استرس رطوبت

زمانی که برگ ها زرد می شوند، آبیاری بیش از حد بوده است. در گیاهان گلدانی، مهم است تنها به اندازه نیاز به گیاه آب بدهید.اگر گیاهی با برگ های زرد دارید، خاک را در گلدان بررسی کنید. خشک است؟ خیس است؟

 

اگر گیاهان به اندازه کافی آب دریافت نکنند، برگ ها می ریزد تا از فرا تراوش (اساسا، روش تعریق) جلوگیری کنند و آب را حفظ کنند.

 

با این وجود، قبل از این که آن ها بیفتند، برگ ها به طور معمول زرد خواهند شد. اگر خاک خشک باشد و این اتفاق بیفتد، باید برنامه آبیاری منظم داشته باشید.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

2-آب دهی بیش از حد

آب بیش از حد می تواند به برگ ها آسیب بزند. وقتی خاک به خوبی زهکشی نشود، بیش از حد مجاز آب باقی می ماند و سیستم های ریشه ای می توانند به معنای واقعی غرق شوند. بدون اکسیژن ریشه ها شروع به مرگ می کنند.

 

 

3-آب دهی خیلی کم

شاید بعد از زرد شدن برگهای گیاه آپارتمانی تان مستقیم به فکر این بیفتید که حتما آب کمی به گیاه داده اید چراکه یکی از علل زرد شدن برگهای گیاه این است که آب کافی دریافت نمیکند.

 

چنانچه گلدانتان برگهایش زرد شده است، حتما خاک گیاه را بررسی کنید و متوجه شوید خشک است یا نه. چنانچه تمامی خاک گلدان خشک است پس علت زردی برگها کم آبی گیاه است.
پیری گیاه

 

در بسیاری از گیاهان پیر برگ های پایین زرد می شوند و می ریزند. این تنها بخش طبیعی رشد آنهاست. این امر به ویژه در مورد گیاهان شاخ و برگ دار دیفنباکیا که انواع محبوب گیاهان خانگی هستند، صادق است.

 

در این مورد، نگران نباشید. اگر گیاه بیش از حد ساقه دار باشد، کاهش ساقه اصلی را برای ترویج رشد و رشد جدید در نظر بگیرید.

 

 

4-مکان سرد

مکان سرد در گیاهان گرمسیری، اغلب باعث می شود برگ ها زرد شوند و بیفتند. این تفاوت با دوره های کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است که باعث قهوه ای شدن آشکار در شاخ و برگ ها و یا کم رنگ شدن نقاط شفاف می شود تا بین رگ ها ظاهر شود.

 

اگر گیاه در تابستان به دریچه کولر و یا پنجره در زمستان نزدیک باشد آن را به مکان بهتری منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید برگ های زرد بیشتر پخش می شوند یا نه.

 

 

5-کمبود نور

گیاهانی که نور کمی دریافت می کنند اغلب قبل از این که برگ ها بریزند شروع به زرد شدن می کنند. اگر این موضوع تان است، سرنخی وجود دارد که می توانید به آن نگاه کنید.

 

گیاهی که از کمبود نور زرد شده اند معمولا در آن قسمتی که نور وجود ندارد زرد خواهند شد.

 

مثلا برگ های نزدیک پنجره همه نور را دریافت می کنند و طرف مقابل را مسدود می کنند.اگر این مورد صدق می کند، گیاه را به مکان آفتابی منتقل کنید و ببینید که چگونه تغییر می کند.

 

اگر نور پنجره سخت وارد خانه می شود به خصوص در زمستان ممکن است لازم باشد یک یا دو لامپ مصنوعی را نصب کنید.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

6-زردی یا کلروز

دلیل زردی برگهای گیاه میتواند وضعیت ناهنجاری به نام کلروز باشد. در واقع طبق صحبت های کارشناسان پرورش گیاه زردی یا کلروز به وضعیتی اطلاق میشود که برگها رنگدانه سبز خود به نام کلروفیل را از دست داده و زرد میشوند.

 

 

7-عفونت ویروسی

اگر گیاه مبتلا به عفونت ویروسی است، ممکن است تا حدی لکه های زرد بر روی برگ ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با برگ ها و ساقه های ناقص و همچنین گل های بی رنگ همراه باشد.

 

عفونت های ویروسی در گیاهان را نمی توان درمان کرد می تواند همه گیاهان مستعد را آلوده کند.

 

در حالی که ممکن است دردآور باشد اگر فرد مورد علاقه شما باشد، هر گیاهی را که مظنون به آن هستید دور بیندازید. قبل از استفاده از گیاهان دیگر، ابزار باغبانی و یا ظروف را بشویید.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

 

8-کمبود مواد مغذی

برگ ها هم چنین ممکن است زرد شوند اگر گیاهی همه مواد غذایی مورد نیاز را دریافت نکند. اگر از آب سخت که مقدار زیادی کلسیم در آب دارد استفاده کنید یا کمبو نیتروژن باعث زرد شدن برگها می شود.

 

اگر این مشکل باشد، برگ های بالای ممکن است اولین برگ ها زرد باشند.

 

در موارد دیگر، ممکن است متوجه یک الگوی غیر معمول متمایل به زرد شدن باشید. مثلا، ممکن است تیره باقی بمانند در حالی که بافت بین آن ها زرد می شود.

 

مواد مغذی گیاهی نیاز به تغییر براساس گونه ها دارد و برخی از آن ها حساس تر از بقیه هستند. مهم است سعی کنید مشکل را بدرستی تشخیص دهید و یا ممکن است گیاه را بکشید که در غیر این صورت می تواند به سختی به سلامتی برگردد.

 

9-زرد شدن برگ های مرتبط با کمبود مواد مغذی

زرد شدن برگ ها دلایل مختلفی دارد و تنها به علت کمبود مواد مغذی نمی باشد بلکه می تواند به علت های زیر ایجاد شود:

 

 

10-کمبود نیتروژن و پتاسیم

یکی از عوامل زرد شدن برگ های قدیمی کمبود نیتروژن و پتاسیم است . در تمام نواحی برگ ها و و رگه های آن کلروز نیتروژن یکنواخت است. کلروز پتاسیم از لبه برگ ها آغاز و در بین رگ های برگ تشکیل می شود.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

11-کمبود آهن و کلسیم

از علت های زرد شدن برگ های جدید کمبود آهن و کلسیم است . زرد شدن به علت کمبود آهن زرد شدن با رگ های کوچک در برگ های جوان ظاهر می گردد.

 

 

12-آفت زدگی

کمبود مواد مغذی در کل گیاه به صورت متقارن و منظم نمایان می شود اما آفت زدگی گیاه ممکن است در هر قسمتی از گیاه دیده شود و نامتقارن باشد.

 

حمله حشرات ، بیماری های قارچی، باکتریایی ممکن است مشکلاتی را در شاخ و برگ گیاه به وجود آورد. آسیب زدن حشرات به گیاهان سبب زرد شدن برگ گیاه می شود.

 

برای پیشگیری از این مشکلات و زرد نشدن برگ گیاه شما می توانید شیوه های غیر سمی مانند استفاده از گیاهان مقاوم در برابر آفات، روغن نباتی برای به دام افتادن حشرات، استفاده از حشره کش را که بی خطربوده و خاصیت تجزیه شدن در خاک را دارند بکار برید.

 

 

*راه‌های پیشگیری از زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

از مهم‌ترین روش های پیشگیری از زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1-اهمیت نیاز گیاهان به مواد مغذی

گیاهان علاوه بر کربن، هیدروژن و اکسیژن به ۱۲ عنصر معدنی و مغذی دیگر نیاز دارند که همه این عوامل باید از طریق ریشه جذب گیاه شوند.

 

بهترین آزمایش برای پی بردن به این موضوع که آیا گیاه مواد مغذی دریافت کرده است یا خیر، آزمایش خاک گیاه می‌باشد. خاکی که دارای عناصر مغذی نباشد با زرد شدن برگ‌های گیاه نمایان می‌شود.

 

 

2-جلوگیری از آفت‌زدگی گیاه

گاهی وجود مشکل در شاخ و برگ یک گیاه می‌تواند به دلیل وجود حشرات یا بیماری‌های قارچی در گیاه باشد و منجر به زرد شدن برگ گیاه شود.

 

با استفاده از عواملی مانند استفاده از روغن نباتی برای به دام انداختن حشره یا استفاده از آفت‌کش‌های بی‌خطر می‌توان آفت‌ها را نابود کرد.

 

چرا گل های آپارتمانی زرد میشوند؟

 

3-وجود آب و نور کافی برای گیاه

اگر مقدار آب استفاده شده برای گیاه فراوان باشد خود باعث از بین رفتن ریشه و زرد شدن برگ گیاه می‌شود. همچنین آب زیاد باعث شل شدن خاک اطراف ریشه و سست شدن شاخ و برگ‌ها می‌شود. در نتیجه برگ‌ها خشک و شکننده می‌شوند.