وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

15 راه رفع دلتنگی بعداز جدایی

15 راه رفع دلتنگی بعداز جدایی

15 راه رفع دلتنگی بعداز جدایی

 

همه ما روابط مختلفی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنیم. روابط عاشقانه یکی از انواع روابط می‌باشد که بسیار مهم است. همه ما نیز می‌دانیم که ممکن است هر رابطه‌ای به سرانجام نرسیده و حتی به جدایی ختم شود.

 

جدایی سخت‌ترین بخش ماجراست. زیرا دل کندن و فراموش کردن فردی که دوستش داری و خاطرات زیبایی با او ساختی، نمی‌تواند راحت باشد. زیرا دلتنگی که بعد از جدایی نصیب فرد می‌شود به حدی دردناک است که گاهی غیرقابل تحمل می‌شود.

 

راه‌های رفع دلتنگی بعد از جدایی

 

اما باید این نکته را دانست که هر چقدر دلتنگی به ما فشار آورد و عرصه را برای ما تنگ سازد، ما هرگز نباید به یک رابطه سمی که از آن خارج شده‌ایم، بازگردیم. باید بتوانیم خود را کنترل و رفتارمان را مدیریت کنیم.

 

چندین راهکار نیز وجود دارد که می‌تواند به ما برای رفع این احساس و ادامه زندگی خود بعد از جدایی، کمک کند. با ما همراه باشید تا با این راهکارها بیشتر آشنا شوید.

 

دلتنگی واقعی چیست؟

زمانی که ما شخصی را از دست می‌دهیم یا از او جدا می‌شویم، یک درد همانند درد در قفسه سینه را حس می‌کنیم. در حقیقت یک درد فیزیکی به سراغ ما می‌آید.

 

که این موضوع با احساساتی همانند عصبانیت، دلخوری، خشم و غمگین بودن، خود را نمایان می‌سازد. تمرکزتان نیز از شما گرفته شده و گویی نمی‌توانید دیگر به زندگی قبل خود بازگشته و مسیر را ادامه دهید. گریه می‌کنید، بهانه جویی می‌کنید و کم کم به این نتیجه می‌رسید که نمی‌توانید از فکر آن شخص بیرون آیید.

 

گاهی نیز وسوسه خواهید شد و با خود می‌گویید که با او تماس بگیرم یا پیام بدهم و به رابطه قبل خود بازگردم. تمام این حس و احوالاتی که به سراغ شما می‌آید، نشان از دلتنگی واقعی در شماست.

 

زمانیکه شما به طور حقیقی بعد از جدایی، دلتنگ شخص موردنظر شوید، این حالات و احساسات در شما پدیدار می‌شود. که این امر نیز کاملا طبیعی است و باید از مرحله سوگ این داستان بیرون آیید. زیرا به مرور زمان می‌توان از شدت این دلتنگی کم کرد.

 

این را هم بخوانید: مشاوره کودک

 

دلتنگی چیست

 

چرا هنوز احساس دلتنگی می‌کنم؟

 

زندگی پر از بالا و پایین‌ها و تغییرات کوچک و بزرگ است. و یکی از تغییرات همین جدایی است. پس کاملا طبیعی است که بعد از جدایی از فردی که او را دوست دارید، احساس دلتنگی کنید.

 

این احساس دلتنگی می‌تواند تا ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول بیانجامد. زیرا شما با آن شخص زندگی کردید. تمام روزهایتان را با هم گذراندید. با هم برای اهدافتان جنگیده‌اید کلی خاطرات خوب و بد، قهرها و آشتی‌ها، دلخوری و شادی‌ها را با یکدیگر تجربه کردید.

 

پس اگر بعد از جدایی و گذشت چندین ماه نیز هنوز گاهی احساس دلتنگی به سراغتان آمد، نگران نباشید؛ زیرا کاملا طبیعی است. درست است که روابط یک بخش بزرگ و اصلی از زندگی هر فرد می‌باشد.

 

اما به این معنا نیست که دائمی بماند. جدایی یک اتفاق کاملا طبیعی است که گاهی در برخی روابط، کاملا صلاح بر این است که جدایی صورت گیرد. از طرفی برخی دلایل و افکار وجود دارند که بعد از جدایی به سر شما می‌زند که این موضوع دلتنگی شما را تشدید می‌کند:

 

 1. هنوز به شخصی که از او جدا شده‌اید، اهمیت زیادی می‌دهید.
 2. خاطرات بسیار زیادی را با آن شخص دارید.
 3. مهم‌ترین شخص و بهترین دوست شما در رابطه بودند.
 4. ممکن است در گذشته مانده باشید و هر روز به او فکر کنید.
 5. با کوچکترین نشانه‌ها یاد او بیافتید.

 

از طرفی این رابطه چه کوچک بوده باشد و چه بزرگ و عاشقانه، جدایی و به خوردن آن بسیار سخت می‌باشد. حال اگر این جدایی نیز از جانب شخص مقابل باشد، این درد وحشتناک‌تر خواهد بود.

 

در نتیجه دلتنگی نیز شدیدتر می‌باشد. اما باید بدانیم که آخر دنیا نرسیده است. باید بتوانید با انجام برخی مهارت‌ها، این دلتنگی را مهار کرده تا تاثیرات آن را در زندگی خود، به حداقل برسانید.

 

حتما بخوانید: مشاوره خانواده

 

چطور فراموشش کنم؟

 

تکنیک‌های رفع دلتنگی بعد از جدایی

 

همانطور که گفته شد اگر بعد از جدایی نتوانید دلتنگی خود را کنترل و مدیریت نمایید، به مشکل برخواهید خورد. برخی از راهکارها وجود دارند که می‌توانند برای شما عزیزان که در این سوگ به سر می‌برید، بسیار مفید باشند. مانند:

 

 1. در ابتدا لازم است که به خود زمان بدهید. به هیچ عنوان توقع نداشته باشید که دو روز بعد از جدایی، فرد مقابل خود را فراموش کنید.
 2. مراقبت از خود را فراموش نکنید. بعد از جدایی به هیچ عنوان از خود غافل نشوید. به خود و سلامتی ظاهری و باطنی خود به شدت اهمیت بدهید.
 3. ارتباطات جدید با افراد جدید برقرار کنید. تنها ماندن بعد از جدایی می‌تواند باعث تشدید دلتنگی شده و فکر و خیال در سر شما را چندین برابر کند.
 4. سعی کنید با احساسات خود به خوبی و با صداقت تمام روبرو شوید.
 5. به کارهایی که به آن‌ها علاقمند هستید، مشغول شده و خود را با آن‌ها سرگرم کنید.
 6. هر چیزی را که شما را یاد آن فرد و آن رابطه می‌اندازد را دور بیندازید.
 7. ذهن آگاهی و مدیتیشن فراموش نشود.
 8. ورزش و تناسب اندام و رسیدگی به بدن را فراموش نکنید.
 9. افکار وحشتناک خود را شناسایی کنید و افکار مثبت و آسوده را جایگزین آن افکار پوچ نمایید.
 10. سعی کنید به دنبال علایق خود بروید.
 11. به دنبال برخی جلسات گروهی باشید که در آن جلسات افرادی با حس مشترک با شما وجود دارند و می‌توانند به شما انرژی مثبت بدهند.
 12. عزت نفس خود را نیز بالا برده و خودتان را اولویت زندگی خود قرار دهید.
 13. خودتان را به هیچ عنوان قضاوت نکنید و با خودتان با مهربانی فراوان برخورد کنید.
 14. در زمانی که احساس کردید آمادگی دارید و با مشورت از شخصی که این آگاهی را دارد، مانند یک مشاوره ازدواج، وارد یک رابطه جدید شوید.
 15. از یک دکتر روانشناس کمک بگیرید.

 

کلام آخر

دلتنگی یک احساس کاملا طبیعی در همه افراد است که باید بنا به هر دلیلی آن را تجربه کنند. درست است که بسیار سخت می‌باشد اما راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند آن را آسان کند.

 

یکی از مهم‌ترین کارها این است که شما از یک مشاور در این زمینه کمک بگیرید. مرکز مشاوره آرامش من با سالیان سال تجربه در این زمینه همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.