اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

2 روش عالی برای تهیه دوغ گازدار بازاری در منزل

2 روش عالی برای تهیه دوغ گازدار بازاری در منزل

2 روش عالی برای تهیه دوغ گازدار بازاری در منزل

 

دوغ گازدار طرفداران خیلی زیادی در بین لبنیات دارد.اگر شما هم مثل من عاشق دوغ گازدار هستین و دوست دارین در منزل درست کنید و لذتشو ببرید تا آخر این مطلب باهام همراه باشید.

 

استفاده از فرآورده های تخمیری شیر قدمتی طولانی مدت دارد و به 1300 سال قبل از میلاد مسیح می رسد و در واقع تولید محصولات مختلف شیری از منطقه خاورمیانه شروع شده و کم کم به کل دنیا رسیده است.

 

دوغ بوطر کلی ماده ای است که از رقیق کردن ماست و با استفاده از آب و یا از آب پنیر تخمیر شده به دست می آید و رنگ آن سفید شیری است و دارای بویی مطبوع است.

در یک تقسیم بندی کلی چهار نوع دوغ وجود دارد و شامل دوغ های گازدار و دوغ بدون گاز و دوغ حرارت دیده بودن گاز و دوغ حرارت دیده گازدار هستند.

 

دوغ بطور کلی می تواند بجای مواد شیرینی مانند نوشابه های پر ضرر در سبد غذایی ما قرار بگیرد و نیاز روزانه ما را به کلسیم و ویتامین B رفع کند.

 

در زیر تهیه دوغ گازدار را به دو روش بیان می کنم و سه مرحله اول تهیه دوغ گاز دار با ماست ترش و حبه قند و بدون شیر است و مراحل بعدی تهیه دوغ را با شیر نشان می دهد.

 

*موادی که برای تهیه دوغ گازدار خانگی به آنها نیاز دارید:

-آب   4 لیوان

-قند   2 حبه

-نمک   به  میزان لازم

-ماست   2 لیوان

-ماست ترش   2 لیوان

-ماست شیرین   4 قاق غذاخوری

-شیر   2 لیوان

-شکر   نصف قاشق چایخوری

 

2 روش عالی برای تهیه دوغ گازدار بازاری در منزل

 

*برای داشتن یک دوغ گازدار خانگی باید تمام مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید.با ایران ناز انجام دهید.

1-ابتدا و برای شروع کار برای تهیه دوغ گازدار بایستی ماست ترش مزه داشته باشیم و اگر ماست مورد استفاده شما شیرین است باید ماست را برای مدت 2 روز بیرون از یخچال بگذارید تا ماست ترش شود.

 

سپس ماست ترش را هم میزنیم تا کاملا شکل براقی و روشنی پیدا کند.

 

 

2-در ادامه 4 لیوان آب به ماست ترش شده اضافه می کنیم و مقدار کافی نمک نیز به آن اضافه می کنیم و سپس برای اینکه دوغ ما گاز دار شود 2 حبه قند داخل مواد دوغ می ریزیم و هرگز نباید از مقدار بیشتری قند استفاده کرد و سپس دوغ را داخل یک ظرف محکم و دربسته می ریزیم.

 

سپس دوغ را برای مدت 15 دقیقه خوب تکان می دهیم و ظرف آن را برای مدت یک هفته داخل هوای آزاد قرار می دهیم.

 

 

3-اکنون به همین راحتی دوغ خانگی گاز دار ما آماده است و در صورت تمایل می توان از نعنای خرد شده و پودر موسیر و… داخل آن استفاده کرد تا دوغ خوشمزه تری داشته باشیم.

 

این نوشیدنی مقوی و خوشمزه را که جایگزین مناسبی برای نوشیدنی های مضری مانند نوشابه می باشد را همراه با غذاهای مختلفی مانند آبگوشت و کباب و… استفاده می کنیم.

 

 

4-در این جا تهیه دوغ را به روش دیگر و با ماست و شیر بیان می کنیم و برای این منظور 4 لیوان آب را با 2 لیوان شیر مخلوط می کنیم و آنها را خوب هم می زنیم.

 

1 لیوان آنها را کنار می گذاریم و بقیه را داخل یک قابلمه می ریزیم و آنها را روی حرارت می گذاریم تا دمای آن در حدی برسد که گرم باشد اما دست را نسوزاند و سپس زیر گاز را خاموش می کنیم.

 

 

5-سپس 4 قاشق غذاخوری ماست شیرین و مقدار کافی نمک و نصف قاشق چایخوری شکر را با 1 لیوان آب و شیر باقی مانده از مرحله قبل مخلوط می کنیم و آنها را کاملا هم می زنیم تا مواد ما قاطی شوند.

 

سپس آنها را به شیر و آب داخل قابلمه که دمای نسبتا گرمی دارند اضافه می کنیم و هم می زنیم تا مواد ما کاملا قاطی شوند و سپس دوغ را داخل یک ظرف یا شیشه می ریزیم و درب ظرف دوغ را محکم می بندیم و آن را در یک جای گرم برای مدت یک هفته قرار می دهیم.

 

باید توجه شود که اگر مقدار شکر زیاد باشد دوغ خیلی بد مزه می شود و در صورتی که دوغ بیشتر از سه روز بماند دوغ ما گاز دار می شود و برای مزه بهتر می توان به آن پودر سیر و یا کاکوتی و عرق نعنا و… اضافه کرد تا خوش طعم شود. اگر بخواهید دوغ زودتر درست شود می توان آن را کنار شوفاز و یا جای گرم گذاشت.

 

اکنون دوغ ما به روش دوم و با استفاده از شکر و ماست شیرین و شیر آماده است و آن را بعنوان یک نوشیدنی سالم با غذا میل می کنیم.

 

توجه داشته باشید این دستور مخصوص 6 نفر است.مدت زمان آماده سازی مواد 30 دقیقه و زمان آماده سازی نهایی 120 دقیقه است.نوش جااااااان…