اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

محافظت از قلب با مصرف تخم مرغ

محافظت از قلب با مصرف تخم مرغ
تخم‌مرغ كه زمانی ماده غذایی مضری برای قلب به شمار میرفت امروزه یك ماده غذایی سالم محسوب میشود. به گزارش ایران ناز به نقل از دیلی میل، محققان با انجام مطالعاتی متوجه شده‌اند كه تخم‌مرغ نه تنها برای قلب مفید است، بلكه می‌تواند به كاهش وزن نیز كمك كند. این در حالی است محققان كانادایی هفته پیش نتایج مطالعه‌ای را منتشر كردند كه فواید مواد مغذی تخم‌مرغ را زیر سئوال می‌برد. این مطالعه بر روی 1200 نفر انجام شد كه متوسط سنی 61 سال داشتند.
 
بر اساس این مطالعه تصور میشد كه تجمع پلاك كاروتید (یك ماده مومی كه موجب مسدود كردن رگ‌های خونی و ابتلا به بیماری قلبی عروقی می‌شود) در افرادی كه در هفته دست‌كم دو عدد تخم‌مرغ مصرف می‌كنند، افزایش می‌یابد. محققان عامل این تاثیر را زرده تخم‌مرغ می‌دانستند. اما با توجه به تغییراتی كه امروز در غذای مرغ‌ها ایجاد شده است تخم‌مرغ امروز سالم‌تر از تخم‌مرغ‌هایی است كه 30 سال پیش تولید می‌شدند.

آیا تخم‌مرغ برای كلسترول بد است؟
هلن باند از انجمن رژیم غذایی انگلیس در این مورد گفت: نتایج تحقیق اخیر محققان كانادایی مغایر با تصور علمی فعلی است. چند سال پیش بروس گریفن استاد متابولیسم غذایی دانشگاه سوری با تجزیه و تحلیل 30 مطالعه كه در بیش از 30 سال بر روی تخم‌مرغ انجام شده بود متوجه شد كه تخم‌مرغ هیچ تاثیرمهمی از لحاظ بالینی بر روی سطح كلسترول بدن ندارد.

مصرف تخم‌مرغ به محافظت از قلب كمك می‌كند
هلن باند افزود: در حقیقت نتایج یك مطالعه كه در مجله آمریكایی Clinical Nutrition منتشر شده است، نشان داد كه مصرف تخم‌مرغ به حفظ سطح فشار خون سالم بدن كمك می‌كند. همچنین سال گذشته دانشمندان دانشگاه آلبرتا كشف كردند كه زرده تخم‌مرغ حاوی دو آمینو اسید مهم به نام‌های ترتوفان و تیروزین است و مقدار آنتی اكسیدان‌های موجود در دو زرده تخم‌مرغ خام تقریباً برابر یك عدد سیب است. این در حالی است كه نیمرو كردن و یا جوشاندن تخم‌مرغ سطح آنتی اكسیدان‌های موجود در آن را به نصف كاهش می‌دهد.

آیا تخم‌مرغ یك ماده غذایی بسیار پر قدرت است؟
به لطف تغییراتی كه در غذای مرغ‌ها داده شده است تخم‌مرغ‌های امروز سالم‌تر از تخم‌مرغ‌هایی هستند كه 30 سال پیش تولید می‌شدند. تخم‌مرغ‌های امروزی حاوی 70 درصد ویتامین D بیشتر هستند. همچنین هر زرده تخم‌مرغ حاوی 13 ماده مغذی مهم است.

 
در یك مطالعه محققان زنان چاق را به دو دسته تقسیم كردند و به یك گروه در وعده صبحانه تخم‌مرغ و به گروه دیگر نان شیرین دادند. محققان مشاهده كردند زنان چاقی كه در وعده صبحانه خود تخم‌مرغ مصرف می‌كردند در طول 24 ساعت كالری كمتری نسبت به زنان گروه دیگر مصرف می‌كردند.

یك نفر چند عدد تخم‌مرغ باید بخورد؟
محققان در مورد تعداد تخم‌مرغی كه یك فرد باید مصرف كند، می‌گویند بر اساس یك رژیم غذایی سالم و موزون هر تعداد تخم‌مرغی كه بخواهیم می‌توانیم مصرف كنیم و در این رابطه هیچ حد بالایی وجود ندارد مگر این كه شخص به طور ارثی دارای كلسترول بالا باشد.

 
محققان در رابطه با مطالعه محققان كانادایی كه نشان داده بود مصرف زرده تخم‌مرغ موجب افزایش پلاك كاروتید می‌شود، گفتند: به هر حال میزان پلاك كاروتید پس از 40 سالگی افزایش می‌یابد. آنها افزودند: همچنین محققان كانادایی در مطالعه خود عوامل شیوه زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی را مورد بررسی قرار ندادند.

آیا تخم‌مرغ موجب چاقی می‌شود؟
تجزیه و تحلیل محققان نشان داد كه تخم‌مرغ‌های امروزی نسبت به 30 سال پیش حاوی حدود 20 درصد چربی كمتر، 13 درصد كالری كمتر و 10 درصد كلسترول كمتر است. همچنین مطالعه بر روی زنان چاق نشان داد زنانی كه در وعده صبحانه خود تخم‌مرغ می‌خوردند كالری كمتری در عرض 24 ساعت مصرف می‌كردند كه محققان این اثرات مثبت تخم‌مرغ را به اثرات سیر كنندگی پروتئین آن نسبت می‌دهند.