وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

چرا برگ درختان در پاییز قرمز می‌شود؟

مطالعات دقیق روی هزاران درخت سیب این باور را تقویت كرده است كه قرمزی رنگ برگ‌های این درختان علامتی هشدار دهنده برای حشراتی است كه باید در جست‌وجوی سرپناه زمستانی باشند.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس تئوری كه نخستین بار از سوی بیولوژیست فقید انگلیسی دبلیو . دی . هامیلتون ارائه شد، برگ‌های محتوی رنگدانه‌های قرمز نشانه آشكاری از سلامت گیاه است و شاخصی است كه نشان می‌دهد درخت دارای انرژی كافی برای پر كردن برگهای آینده از مواد سمی غیر اشتهاآور است.

وی خاطر نشان كرد: برگ قرمز رنگ نیازمند تولید رنگدانه‌های جدید موسوم به آنتوسیانین‌ها است.

گروه دیگری از پژوهشگران نشان می‌دهند كه این رنگدانه‌ها ممكن است از درختان در برابر اثرات زیانبار خورشید محافظت كنند.

البته هامیلتون ادعا می‌كرده است، حفاظت نوری نمی‌تواند توجیه مناسبی برای دلیل قرمز شدن برگ برخی از درختان در پاییز هر سال باشد در حالی كه درختان دیگر تغییر رنگ نمی‌دهند.

دكتر ماركو آرچتی، یك بیولوژیست تكاملی در دانشگاه آكسفورد ادعای دیگر هامیلتون را مورد آزمایش قرار داد.

وی می‌گوید: اگر گونه‌هایی را كه در پاییز تغییر رنگ می‌دهند جدا كرده و اجازه دهیم كه بدون وجود حشرات تكامل یابند، این گونه‌ها دیگر نیازی به تغییر رنگ در پاییز نخواهند داشت.

آرچتی برای اثبات فرضیه خود روی گونه‌های مختلف درختان سیب در انگلیس آزمایش كرده است، اما برخی از پژوهشگران یك نظریه دو گانه را ارائه كرده‌اند مبنی بر این كه این قرمز شدن برگ درختان هم به منظور هشدار دادن به آفتها و حشرات و هم برای محافظت در برابر نور خورشید است، با این حال تئوری هشدار به آفت‌ها تقریبا اثبات شده است.

 

پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز